E marte, 21.01.2020, 12:01 AM (GMT)

Agim Gashi: Gojekeqinjet le te flasin - Shqiptaret le te bashkohen

Nëse në Kosovë apo edhe diasporë fillon ta flasish realitetin  që dosido nganjëherë është i hidhur për dikend, gjithsesi do të sulmohesh sepse disa individë megaloman janë të bindur se vetëm "ata" janë më të "menqurit", më të "dishmit" dhe...

Albert Zholi: Papandreu me sytë tek emigrantët shqiptarë

Vazhdojnë fushatën e tyre parazgjedhore, tre kandidatët për postin e kryetarit të Pasok-ut Jorgo Papandreu, Evangjelos Venizelos dhe Kostas Skandalidhis. Nga Larisa, në mbledhjen e hapur në stadiumin Alkazar, Jorgo Papandreu kërkoi...

Andrea Stefani: Tani Kosova ja liri, ja vdekje!

Sa më shumë afrohet 10 dhjetori, sa më shumë bëhet e qartë se kompromisi me Prishtinës dhe Beogradit është i pamundur, aq më shumë ngrihen në etere mediatike opsionet politike dhe diplomatike që tentojnë ta shmangin Kosovën...

Pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin?

Njëra ndër periudhat më të vështira të popullit tonë, që i kalojë me pasoja shumë të rënda,  ishte periudha kur dy të tretat e Atdheut dhe më shumë  se gjysma e popullit shqiptar  ra nënë robërinë serbo-jugosllave-greke. Vështërësitë...

Lance Armstrong, çiklisti që theu rekordet

Lance Armstrong është një ish-çiklist, i lindur më 18 shtator të vitit 1971 në Plano të Teksasit në Shtetet e Bashkuara. Ai është një ish-kampion i botës në çiklizëm (në vitin 1993) dhe ka fituar Turin e Francës shtatë herë...

Turpet tona

Ka do ditë që një qytet i yni, në skaj të kufirit dhe në skaj të një rruge, e cila të çon pakkund, i rrethuar nga male të lartë, e ndien veten të lagur deri në palcë. E ndien veten të lagur nga shiu, i cili ka vendosur më në fund të shpëtojë nga gracka e...

Soni dhe Flori: Bashkë jemi mirë edhe në një kasolle

Ajo e mban për krahu. Ka një vështrim paksa të shqetësuar. Të veshur sportivë. Preferojnë të ulen brenda. Njerëzit janë tepër kuriozë, kur bëher fjalë për personazhe publikë, aq më tepër kur intervistohen. Veçse ata nuk kanë asnjë...

Një jetë "Shami zeza" po zëmër bardha, i la emigracioni

Romane të tëra janë shkruajtur për këtë temë gjurmëlënëse të historisë së familjes shqiptare e për më tepër të trevave të jugut, ku varfëria ka qënë e skajshme. Ishte ajo varfëri që i detyronte djemtë e asaj ane, të mërnin rrugët e kurbetit për të siguruar...

Albert Zholi: Apologjia e profesionit të vjetër

Prostitucioni "zanati" më i vjetër në botë, gjithashtu është një nga temat më të përfolura në tryeza kancelarish, apo bosësh purrothithës kudo në botë. Nëse do të ndiqnim origjinën e " zanatit më të vjetër në glob " do të shkonim shume...

Halil Haxhosaj: Situata dhe intriga ne premieren e shfaqjes

Pas shfaqjes “Hanibali i nëntokës”, trupa e përzier e Teatrit Kombëtar të Gjakovës, më në fund e dha edhe premierën tjetër në skenën e sallës së madhe të Pallatit të kulturës “Asim Vokshi”. Në natën e premierës kjo sallë...

Deklarata e kongresit te dyte te lidhjes shqiptare ne bote

Ne, delegatët e Kongresit të dytë të Lidhjes Shqiptare në Botë, në emër të dhjetëra milionë shqiptarëve, të mbledhur në Tiranë më 27 Tetor 2007, i cili shqyrton zhvillimet në hapësirën shqiptare, veçanërisht në Kosovë...

Kongresi i dyte i lidhjes shqiptare ne bote

Kësaj rradhe nuk është tema që përzgjodhi kohën, por e kundërta, koha që e përzgjodhi temën.
Tema është mjaft serioze që t’i qasësh në “mënyrë relaksuese”; është mjaft tensionuese që t’i  qasësh në “mënyrë krejt të qetë”; është mjaft...

Milva, mbretëresha ‘e flaktë’ e këngës italiane

Maria Ilva Biolcati, e njohur me pseudonimin Milva e lindur në Goro, 17 korrik 1939, është këngëtare e muzikës italiane. Gjatë karrierës së saj ka arritur të realizoj 75 albume dhe është cilësuar si ‘Tigri i Goro’ si dhe ‘La rossa’ për...

Ekskluzive - Albert Vataj: Praron legjenda Serafin Fanko

Ikën për të mos u kthyer më, ai që gjithë jetën e tij ia kushtoi artit, mrekullimit të shpirtrave tanë të ndjeshëm, emotiv dhe të kulmuar në vullnete për madhështoren. Zemra e Serafin Fanko pushoi së rrahuri, por kurrë nuk do të pushojnë së dashuruari artëdashësit rolet dhe gjithë veprimtarinë e tij voluminoze. Ai mbylli sytë për të mbetur në përjetësinë e dimensionit të artit shqiptar, i papërsëritshëm, dinamik dhe bashkëkohor. Arti shqiptar humbi bashkë me Serafin Fankon edhe një legjendë të pavdekshme të shumëdimensionit të tij përfaqësues. Pikëllimi që la pas kjo humbje do të..

Denimi me vdekje eshte miresi

Nga Anonimi - Duke shfletuar gazeten ''Koha Jone'', shikoj si kryelajm nje foto te nje femije me titull ''I vrare dhe i perdhunuar, gjendet 10-vjecari'' dhe ndjeva nje dhimbje te fort ne zemer! Engjelli i vogel ishte perdhunuar, masakruar...vrare!
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese