E merkure, 20.11.2019, 12:41 PM (GMT)

Budallait i hapet rrugë - Për inat të gruas time

Pas shtatë vjet martese dhe lindjes së dy fëmijëve, gruaja akuzon burrin e saj për përdhunim.Emancipimi në diktaturë kërkonte që gruaja të spiunonte burrin e vet, ndërsa në demokraci, ta akuzojë për përdhunim...

Fluksi i futbollistëve - Gëzuar 2005

Blejmë afrikanë dhe shesim vendas. Blejmë skllevër dhe shesim pronarë. Bashkë me rrobat e “Gabit” e makinat e përdorura, edhe sporti ka nevojë për lëndë të parë...

Didier Deschamps, futbollisti që preku të gjithë trofetë

Didier Deschamps është një ndër futbollistët francezë që ka fituar numrin më të madh të çmimeve. Ai ka lindur më 15 tetor të vitit 1968 në Bajonë. Pozicioni i tij i korrespondon atij të mbrojtësit dhe ka arritur të fitojë shumë tituj me...

Papavrami, i pari mes dy botëve

Violinisti shqiptar me famë botërore, Tedi Papavrami, ka çelur të premten në mbrëmje edicionin e parë të festivalit “Takimet muzikore të dy botëve”, i cili do të organizohet për tri ditë me radhë në Kalanë e gurtë të qytetit jugor të ...

Golgota e një populli martir në retrospektivë

Një libër bëhet shkas të tubojnë në Tiranë shqiptarë nga të gjitha trojet etnike. Një libër i një autori të njohur kosovar ka përcjell në një ditë të vetme, përmes referatesh dhe kujtimesh nga flakadani i luftës për liri mesazhin e pavarësisë së Kosovës, si i vetmi opsion për statusin përfundimtar. Eposi i...

Eralda Hitaj "Jam Angelina Jolie shqiptare"

Të kesh një imazh të ngjashëm me atë të një artisteje të adhuruar të kinemasë bashkëkohore, ka dy këndvështrimet e veta. Së pari, krahasimi me një ikonë të tillë, përbën shenjë vlerësimi, si dhe një mundësi të mirë për t’u vënë në qendër të...

Duet me një të panjohur

Jo dashuri por duet me një të panjohur. Ky është titulli që mund t’i vësh hitparadës më të nxehtë muzikore të kësaj vere në ekranet shqiptare. Nga Eranda Libohova dhe Mariza Ikonomi tek Florian Mumajesi e Bleona Qerreti, në radhët e...

Oazi i qetësisë quhet... Bajram Curri?!

Tropojën e thith me të gjitha poret, që kur vendos të udhëtosh me furgonat e linjës Tiranë-Bajram Curri ose anasjelltas. Shoferët, ndryshe nga kolegët e linjës së jugut, janë të gjallë dhe shumë vitalë. Këtë cilësi të fundit e teprojnë varësisht ...

Ami Boue: Fatkeqësitë e shqiptarëve

Edhe kushtet e jetës materiale të shqiptarëve zgjuan kureshtjen e Ami Bouesë. Kështu, ai foli ndër të tjera kryesisht mbi mënyrën e të ushqyerit, pamjen e qyteteve dhe të fshatrave, banesat dhe fortesat, kishat e xhamitë, monumentet historike, doket dhe zakonet, duke dhënë njoftime...

Ami Boue: 1 milion e 600 mijë shqiptarë në fillim të shek. XIX

Përfundimet e vrojtimeve që bëri gjatë ekspeditave të tij disavjeçare në “Turqinë e Europës” dijetari mendjendritur i përpunoi dhe i redaktoi gjatë vitit 1839. Në këtë mes, duke parë mungesën e njohurive që kishte publiku europian për këtë trevë ai a quajti të përshtatshme dhe...

Ami Boue: Një dashamirës i hershëm i Shqipërisë dhe i shqiptarëve

Ndërmjet studiuesve që i kanë kushtuar një pjesë të veprës së tyre njohjes së Shqipërisë dhe të shqiptarëve, dhe të cilët me të drejtë i quajmë “albanologë”, Ami Bue (Ami Boué) mbahet si një nga më të hershmit. Por ai nuk ka vetëm meritën se ishte një nga më të parët albanologë...

Gjovalin Paçi: Imazhi i Nënë Terezës, frymëzues i ekspozitës sime

Ekspozita “Imazhe për Nënë Terezën”, e piktorit Gjovalin Paçi, e cila është një ndër aktivitetet e shumta që u bënë për nder të shenjtores me origjinë shqiptare, qëndron e hapur deri ditën e shtunë. Kjo ekspozitë me rreth 90 piktura, me një stil krejt të veçantë...

Masakra më e madhe e vitit 1997, rihapet dosja

Një dekadë pas masakrës së 28 marsit 1997, në Levan të Fierit, ku humbën jetën 24 persona, dosja e ngjarjes del nga raftet me pluhur. E pahetuar asnjëherë më parë, dosja e masakrës së Levanit ka shkuar tashmë në tryezat e punës së krerëve më të lartë...

Goli i mohuar, Holanda vjedh fitoren

Trajneri i kombëtares shqiptare, Oto Bariç, ka qenë tepër i pezmatuar për mënyrën sesi humbëm me Holandën mbrëmë në "Qemal Stafa". Sipas tij, barazimi do të ishte rezultati më i drejtë i ndeshjes, kjo edhe sepse gjyqtari anglez na mohoi...

Besa: Shqiptaret kanë etje për muzikë të mirë shqiptare

Besa i ka patur të gjitha mundësitë të ishte një vajzë që mund të merrej me biznes. Por ajo dëgjoi zemrën. Zgjodhi pasionin në vend të parave. Zgjodhi një rrugë më të vështirë për atë që mund ta arrinte lehtë. Zgjodhi të ishte vetvetja...

Ku është elita politike?

Rolit i elitës intelektuale në përgjithësi dhe asaj politike veçanërisht, konsiderohet si një nga treguesit thelbësorë të sistemit demokratik të formuar. Problemi i vlerësimit të saj në politikën tonë ende nuk është i qartë në pikëpamje institucionale...

50 trajnerët më të mirë në botën e futbollit

Rinus Mishels është trajneri Nr.1 në botën e futbollit. E përditshmja angleze "Times" ka publikuar klasifikimin e 50 teknikëve më të mirë të të gjitha kohërave, duke i lënë podiumin më të lartë holandezit që revolucionoi futbollin ...

Agim Gashi: Disa aspekte të epikës historike në këngët popullore shqiptare

Me vlerat e shumta kjo është një dëshmi e gjallë e së kaluarës së popullit tonë, e jetës plot peripeti, e vuajtjeve nën sundimet e huaja, e baticave e zbaticave që përpëlitën shqiptarin ndër shekuj, me një synim për një të ardhëme më të mirë. Këto këngë në të shumten e rasteve zëvëndsuan atë zbrastësi...

Fishta - ndërgjegjja e kombit

Nga Ali Podrimja - Në moshën katërmbëdhjetë vjeçare shfletova për herë të parë “Lahutën e Malcis”. Im atë nuk e di ku e kishte gjetur, në cilin kënd të antikuariatit të gjërave të çmuara, siç e quanim qytetin, aty nën Çabrat, ku dhuna serbe bënte çmos të zhbinte çdo vlerë tonën shpirtërore që mbante gjallë kujtesën...

Produkt 28 "fluturojne" nje kat me lart

“Kam shumë qejf të takojë një herë djemtë e grupit “Produkt 28” dëgjova të thoshte një adoleshente në një nga kafenetë në qendër të Tiranës. Në njërën tavolinë unë dhe në tjetrën ato, po ndiqnim me kërshëri klipin më të ri të “Produkt 28”...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese