E merkure, 20.11.2019, 06:04 PM (GMT)

Cila data e çlirimit të Shqipërisë: 28 apo 29 Nëntori?

Me vëmëndje dhe përqëndrim të madh e ndoqa emisionin në fjalë  të drejtuar nga z.Blendi Fevziu, tashmë moderator shumë i afirmuar. Nga ana tjetër kuptohet lehtë përse isha aq kureshtár lidhur me debatin shkencor që mbas pak do të ndiqja...

Kombëtarja dhe futbolli i Republikës së Shqipërisë II

Dhe kemi një njoftim të ri, të fundit. Papritmas Shqipëria bie plot 12 vende në Renditjen e FIFA-s për muajin shtator. Kur në gusht qe e 66-ta midis 200 shteteve të Botës. E prapseprap, edhe e 78-ta na duket deri diku normale. Tash për tash...

Zef Deda: “Më plas zemra me e ba me qeshë këtë popull”

Krejtësisht i lirshëm dhe me një humor të vazhdueshëm një nga mjeshtrat e interpretimit dhe një trashëgues i denjë i të gjithë plejadës në kohë të humorit më të përveçëm, origjinal dhe krenar si shkodran, Zef Deda tregon jo vetëm idetë e...

Michel Platini, ylli që e ka lidhur jetën me futbollin

Michel Platini ka lindur në Joeuf të Francës më 21 qershor të vitit 1955. Ai është cituar në mënyrë të rregullt ndër lojtarët e mëdhenj të të gjitha kohërave në konkurrencë me brazilianin Pele, argjentinasin Diego Maradona dhe Alfredo Di Stefano...

Thethi, një vend takimi me Zotin...

Kemi udhëtuar 9 orë për të arritur deri këtu, ku mendimet fillojnë e kondensohen, shndërrohen në mjegull dhe fluturojnë tatëpjetë prej majave në humnerë, duke u ndalur herë këtu e herë atje nëpër ahishte apo duke u ardhur...

Mburrjet paralele...

I sapo kthyer nga Turqia, m’u krijua ideja se avioni kishte ndërruar drejtim dhe në vend që të na sillte nga Azia në Evropë, na kishte çuar në Afrikën e zezë, ku mbizotëronte errësira dhe shkretëtira. Nga gjuha që fliste gjindja përreth e kuptova që...

Universitetet, kuotat bosh për çdo degë

Është mbyllur faza e parë e regjistrimit për studentët e rinj në Universitetin e Tiranës, duke lënë pak shpresa për ata që prisnin nga spostimet e listave. Sipas të dhënave të fundit, nga mbyllja e regjistrimeve rezulton se janë regjistruar 86%...

Aristidh Kola, rilindasi i vetëm i kohëve moderrne

Pas njohjes  për herë të parë në vitin 1993, kam pasur takime të vazhdueshme me arvanitasin e shquar Aritidh Kolja, deri në vdekjen e parakohëshme dhe të papritur të tijë (kur ishte në spital fatkeqësisht munda ti shkoj vetëm njëherë...

Kombëtarja dhe futbolli i Republikës së Shqipërisë

Në gjendje qetësie sepse tash kanë kaluar gjashtë ditë nga mbrëmbja disi marramendëse e Shqipëri – Holandë. Mendja ta do se të gjithë pasionet, atdhetare dhe pseudoatdhetare, kombëtare apo mbeturina të nacionalkomunizmit, sportive apo...

Gratë dhe aktiviteti seksual në moshën e mesme

Kur lëvizja e grave, ose siç njihet më mirë lëvizja feministe u riaktivizuan sërish në fund të viteve '60, shumë gra filluan të dialogonin në grupe të vogla (me miket e tyre) për përvojat dhe ndjenjat e tyre seksuale. Të flasësh hapur për seksin që kryen...

Historia e deformuar në filmin shqiptar

55 vitet e filmit shqiptar përpos arritjeve të ndryshme, relative, kanë dëshmuar edhe për një deformim të qëllimshëm të historisë. Duke lënë mënjanë atë që quhet trillim artistik, apo personazhe të trilluara artistike, shumë filma, kryesisht ata me temën e...

Vera Lucia Alves Neves: Gërshetimi i veprave të artistëve të mirëfilltë në shërbim të mrekullisë

Belo Horizonte, shtator 2007. – Nuk dua të shkruaj shumë e të ju lodhi me fraza të gjata, sepse besoj është gjithçka e kuptueshme këtu. Dua vetëm ta shpreh mendimin tim, si një kritike letrare dhe gazetare e sektorit të kulturës dhe të artit, se në ekspozitën që patëm rastin e fatin ta shohim ditë më parë, në shtëpinë e shkrimtarëve dhe të artistëve të kryeqytetit tonë...

Vetëm pavarësi

Një shtet me dy sisteme është termi që përdoret rëndom në terminologjinë ndërkombëtare teksa ju referohen raporteve mes Kinës dhe Hong Kongut. Ndër kolonitë e fundit të Britanisë së Madhe, ajo u dorëzua plot një dekadë më parë...

Ela Tase - Meshkujt vinin ne ndeshje per te na pare te zhveshura

Edhe pse po mbërrin rreth të pesëdhjetave Ela Tasen është një kënaqësi ta kundrosh si fizik dhe pa dyshim të flasësh me të. Me sinqeritet ajo bën një retrospektivë të karrierës së saj dhe ndalet në shumë elemente femërore që i kanë...

Ngacmim publicitar

Zyrtarë të të gjitha posteve e ngjyrave që ngacmojnë seksualisht vartëset e tyre, shefa që ngacmojnë seksualisht sekretaret e tyre, pedagogë (nga më i thjeshti deri te dekani e më lart) që ngacmojnë seksualisht asistentet apo edhe studentet e tyre) etj...

Vasillaq Vangjeli, Humoristi "i brumëzuar" nga drama

Nuk është më ai djali çapkën që prishte orën e mësimit. Por ka sërish po atë gjallëri dhe të njëjtin humor që e bën të jetë thjesht ai, të jetë Vasoja që shokët e duan pranë një gote rakie dhe këngës. Koçi te "Zonja nga qyteti", baletmaestri...

''Ne, të prapët e Tiranës”

Urrejnë Bllokun dhe adhurojnë tavernat, preferojnë baret e thjeshta të lagjes në vend të atyre luksoze, ngasin si të çmendur me makina rrugëve të Tiranës dhe gjithë kursimet i shpenzojnë për bokset e makinave, që të...

Valbona Çoba: ''Po të thoja 'PO' do të isha më e pasur"

Zgjohet një sekondë përpara se ora e zgjimit të përfundojë zilen e saj. Asnjëherë nuk ngopet me gjumë dhe në cdo moment i duhet të planifikojë. Valbona Coba jeton me të gjithë intenstitetin e mundshëm një jetë të vrullshme në...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese