E shtune, 11.07.2020, 02:28 PM (GMT+1)

Kadri Mani: Vampirët e lugetërit enveristë në aksion

Ju siguroj se ju kam kuptuar, por dëshiroj që edhe ju të më kuptoni, pasi këto fjalë tuajat: "Unë nuk kam nevojë për moral. Së dyti unë nuk ua nisa serbëve artikullin dhe të bëja publicitet por ua nisa shqiptarëve dhe...

At Zef Pllumi: Vdekja e Stalinit

Të flasësh o të shkruejsh për Stalinin sot, mbas 40 e sa vjetësh që ka dekë, duket si jashta vendit, për mos me thanë marrí krejt. Megjithkëta, mendoj se asht detyrë para njerëzimit me tregue marritë e njerzimit: ato kohë që...

Abdullah Prapashtica: Anatomija e një komploti (2)

Për arsye se Republika e Kosovës po hynë në një fazë më me rëndësi për të ardhmen e saj dhe për të ardhmen e Kombit në tërësi, është e domosdoshme që çdo hap në drejtim të vendosjes së marrëdhënieve të rregullimit...

"Ju rrëfej për Mirditën dhe familjen e Gjomarkajve"

Krahina e Mirditës, me historinë dhe të kaluarën e saj, ku pleksen e ndërthuren pazgjidhshmërisht: kultura, doket, zakonet, traditat, etnografia, legjendat, toponimia, zejet, luftërat dhe njerëzit e saj, prej shekujsh kanë ngjallur një interes të...

Divizioni C, Shqipëria shpallet nënkampione

Nënkampione e Divizionit C, ky është rezultati i Shqipërisë në Kampionatin Evropian të basketbollit për femra. Vajzat kuqezi janë mundur në finale nga Malta, pikërisht skuadra "mace e zezë" për Shqipërinë. E kemi nisur...

Ish - ushtari - nga Haga në politikë

Në vitin 2005, kur u dërgua në Hagë i akuzuar për krime lufte, Ramush Haradinaj e pa veten ballë përballë me Sllobodan Millosheviçin, i cili gjendej në një qeli aty afër. "Millosheviçi më pyeti në anglisht nëse isha Haradinaj...

10 deputetët më të pasur dhe më të varfër të Kuvendit

Pakkush mund ta mendonte, por të paktën në letër, Sali Berisha dhe ministrat kryesorë të qeverisë së tij rezultojnë jo vetëm me pasuri modeste përpara deputetëve të tjerë, por mund të klasifikohen në kategorinë e të varfërve...

Quhet Arian Çani, i lejohet gjithçka

Kushdo që e merr suksesin e Arian Çanit si rastësor apo të konuiktural gabohet rendë, sepse Çani ka mbrujtur një karrierë gazetareske të dorës së parë dhe me kujdesin e një profesionisti. Në fakt, kur erdhi të bënte televizion...

Krijimi i kooperativës malore

Një shtet i organizuar siç ishte shteti komunist shqiptar do të thoshte edhe për artin se ishte një nga fushat e organizuara të prodhimit intelektual të shoqërisë shqiptare. Duke mos i kushtuar vemendje historisë, por duke...

Engjëll Koliqi: Megjithë mesjetën tuaj...

Si zakonisht në shekullin tonë, edhe kjo verë na erdhi dhe po shkon me shumë oscilime – me zhurma deri në tronditje, me vapë deri në përvëlim, por çuditërisht edhe me të ftohtë deri në acar. Si një verë ballkanike më...

Marash Mali: Prijsi popullor Prekë Cali

E fillojmë ket shkrim për ti paraqitë lexuesit nji pasqyrim Historik pa shtrëmërimë,të njërit prej figurave të shquara të Malsis Madhe,që gjith jetën ia kushtoj çashtjes kombetarë,dhe nuk u përkul ndaj armiqve Kufitar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora