E shtune, 11.07.2020, 02:53 PM (GMT+1)

Kopertinat që kanë çuditur botën

Dy terroristë në studion ovale të Shtëpisë së Bardhë: një grua me flokët e krehur në stilin af rikan, me mitraloz në qafë dhe një burrë i veshur me veshje islamike. Ndoshta shumë pak mund ta marrin me mend se bëhet fjalë...

Skender Korça: Kosova dhe kontrasti simboleve shtetrore

Të gjitha ngjyrat e një “spektri lëmsh” eksistojnë në Kosovë. Kosova është shëndërruar në një stadium të madh të dëshirave për të gjithë dhe për të gjitha simbolet që nxjerrin në pah një kontrast. Kosova është në realitet...

Entela Safeti Kasi: Shkrimtari me dhe pa atdhe

Të ndërtosh paralelizma mes vendit ku jeton vetes dhe vendeve të tjera ku të tjerë njerëz jetojnë është sikur të nisësh udhetimin e Don Kishotit ose akoma më keq të ndëshkosh vetveten. Ne e izolojmë vetë vetveten e ky...

“Il Rinascimento” ose “Rilindja” Europiane (1)

“Il Rinascimento” apo “Rilindja” Europiane asht nji periudhe artistike e kulturore e historise se Europes, e cila u zhvillue nga fundi i Mesjetes dhe fillimit te Kohes Moderne. Ne ate periudhe lindi nji ideal i ri per jeten, i cili solli...

Engjëll Koliqi: Ndërmjet stinëve

Që të gjitha skenat dhe pamjet nga ëndërra i kemi parë dhe përjetuar bashkë, n'udhëtimin tonë historik nëpër gjithësi, në shërbim të misionit të ndërrimit të botës me dashuri. Kësaj here nuk po hyjmë me vlerësime të thella...

Besnik Kastrati: Asgjë përpos të së vërtetës

Me përfundimin e luftës së përgjakshme gjithpopullore,erdhi më në fund çlirimi i shpirtrave shqiptar nga ndjenja e njerëzve të rendit të dytë. Pas luftes i zgjatën veshët lepujt(dora e zgjatur e UDB-es) që dridheshin deri në palcë...

Rrahim Sadiku: PORTERETI AMORAL I FLLoro Bruqo VIQ - DERRIQ

Flori Bruqi tashmë disa dekada është i pranishëm në mediat serbe, shqipe e më gjerë. Dhe ka bërë emër atëherë e vazhdon të bëjë edhe sot me falsifikimet, me aferat e ulëta dhe me lidhjen e ngushtë me interesat që donin të...

Besnik Kastrati: Kosova dhe shqiptarët e saj

Ne shqiptarët në Kosovë duhet të jemi të vetëdijshëm se ende në mesin tonë kemi fundrrinat eUDB- ës. Që nga përfundimi i luftës së dytë botërore,kur në atë kohë filloi akcioni i grumbullimit të armëve,pra që nga viti 1956...

Bahtir Hamza: Akti demostrues i poezisë

Shqiptarët e Kosoves, me kohën e sistemit Jugosallv, te betuar në vijen marksiste leniniste, kanë shkruar shumë libra,dhe kanë kënduar shumë këngë për Titon e Jugosllavinë,që kanë çfaqë: lumturinë, romantiken...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora