E enjte, 16.07.2020, 06:32 PM (GMT+1)

Letër publike nga shkrimtari Shefqet Dibrani

Uroj të jeni mirë Ju dhe familja jote. Unë të njoha vetëm përmes kësaj faqe interneti dhe u ngazëlleva nga puna jote, nga kujdesi yt, nga entuziazmi për të bërë një tribunë ku mund të debatojnë krijuesit, gazetarët...

Fetnete Ramosaj: Krimet serbe në Kosovë (I)

Duke parë krimet monstruoze të orgjive serbe të kryera mbi popullatën civile shqiptare, pa kursyer gratë, pleqtë e fëmijët, në fundshkurtin dhe fillimmarsin e vitit 1998, në rajonin e Drenicës, si në Prekaz, Likoshan, Qirez...

Agim Bacelli: Interviste me poetin Kostaq Duka

Ishin vitet '60 -‘70 kur shkoja si i ftuar ne takimet e Deges se Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve ne Korce dhe, kur hyja ne sallen e mbledhjeve ne Pallat te Kultures, zija nje qoshe ne fund e nuk levizja. Pallati

Suzana Kuqi: Pendë gjaku

Atje lart ne bjeshkë
mbyllur në një kullë
një djalë një grua dy pleq...
Në një kullë
me dy frëngjij të ngushtë...

Skela në kishë, lutet për nënën e sëmurë

Ervin Skela po përjeton një moment jo të mirë moral në familjen e tij. Është i mërzitur dhe një gjë e tillë nuk ka kaluar pa u vënë re jo vetëm nga skuadra e tij, por edhe nga një prej mediave më të njohura të Gjermanisë...

Në gjashtë muaj infektohen 12 persona me HIV/AIDS

Brenda gjashtë muajve, duke nisur nga fundi i muajit dhjetor e deri në fillim të muajit qershor, evidentohen raste të reja të prekura me HIV/AIDS. Plot 12 persona nga i gjithë vendi, nga testimet që kanë kryer, kanë rezultuar...

Dëshmia surprizë: Çastet e fundit të Azem Hajdarit

Kushëriri i truprojës që i mbijetoi atentatit rrëfehet para autoriteteve amerikane: Si ndodhi natën e 12 shtatorit Neza rrefehet per autoritetet amerikane: Kush i telefonoi dhe c‘tha ai para se te dilte nga zyra e PD-se...

Birrat i kushtojnë 1.000 dollarë në javë

Australiani, i dënuar shtatë herë më parë për shkelje të rregullores në trafik, është kapur prapë i dehur në timon. Ai shpenzon 1.000 dollarë australianë (rreth 610 euro) në javë për birra, që kanë mjaftuar të pijë mbi 2.500...

Gjuha më e gjatë në botë, 7 cm për Annika Irmler

Gjermanja Annika Irmler është femra me gjuhën më të gjatë në botë. Ajo ka hyrë në librin e rekordeve Gines për gjatësinë e jashtëzakonshme të gjuhës së saj, e cila arrin një gjatësi deri më 7 centimetra. “Miqtë e mi...

Shqipëria, një miks çudish pozitive

Gazeta prestigjioze amerikane “San Francisco Chronicle” i ka kushtuar një editorial zhvillimit të shpejtë të Shqipërisë dhe turizmit. Trashëgimia arkeologjike dhe joshja trendy për turizëm modern, pikat e forta për një perlë...

Henri Çili: As fenomen, as precedent, thjesht incident!

Deputeti Taulant Balla nuk e kishte llogaritur se, do të ndodhte ai reagim i kryeministrit Berisha, kur në seancën e orës së vonë të së hënës në parlament, “provokoi” ndjeshmërinë e babait Berisha për vajzën Argita. Aq më pak...

Ndue Ukaj: Heshtja e dhimbshme

Çdo komb i civilizuar, ashtu sikurse çdo shoqëri e konsoliduar, e cila di t'i admiroj, t'i jetoj dhe mbi të gjitha i çmoj vlerat e mirëfillta, do të mburrej në një rast të tillë, kur ndonjë personalitet i caktuar i përkatësisë së tyre, do të...

Cigareshitësi që u bë gjeni

Shqipton Agron Alija dhe ke prekur majën e koreografisë shqiptare. Për atë që i ka dhënë artit dhe kulturës shqiptare, të duket sikur të gjithë ne, i kemi diçka borxh këtij njeriu. Gëzohesh kur e sheh që gëzon shëndet por...

Letër publike nga Prof. Besnik Kastrati

Ndjej obligim moral, që të përgezoj për punen tënde të palodheshme për kombin shqiptar anë e mbanë rruzullit toksor.Të kam vleresuar për burre të denjë që më parë dhe vlersimi im me të vërtete u vërtetua. Të gjithë “armiqtë...

Rexhep Krasniqi, lektori shqiptar i universiteteve botërore

Prof. dr. Rexhep Krasniqi lindi në Gjakovë me 1906. Në qytetin e lindjes mbaroi 4 vjet të shkollës fillore dhe dy vitet e fundit në Shkodër. Shkollën e mesme e kreu në “Theresianum” të Vjenës (Austri), e cila ishte dhe vazhdon...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora