E merkure, 17.07.2019, 01:46 PM (GMT+1)

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger u lind në qytetin Grac të Austrisë, në vitin 1947. I shtyrë nga i ati, ai u filloi të mirret me peshëngritje që në moshën 15 vjeçare. Pesë vjet më vonë ai fitoi titullin Mister Universe, në kampioniatin për bodibilding. Ky ishte çmimi i tij i parë nga 13 gjithsej që do të fitonte Arnold Zhvarceneger. Ndër tituj të tjerë janë Mister Olimpia dhe Mister Bota...

Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio u lind me 11 nëntor 1974 ne Los Anxhelos. Prindërit vendosin ta quajnë Leonardo, për nder të Leonardo da Vinçit. Fëmijëria e tij nuk ka qenë dhe aq e lehtë dhe ende sot konsiderohet paksa e papërshtatshme...

Ibrahim Kodra

Ibrahim Kodra u lind me 22 prill 1918, ne Ishem te Durresit. Regjistrohet ne Shkollen Teknike "Harry Fultz", dhe ndjek kurset e piktures ne Shkollen e Pare te Vizatimit, nen drejtimin e skulptorit Odhise Paskali. Me 1938, Kodra fitoi nga Mbreteria Shqiptare nje burse per studime ne Itali...

Lëvizja Politike Kulturore në Shqipëri pas shpalljes së Kushtetutës Turke (1908 – 1910)

Përvoja e lëvizjes kombëtare e viteve të fundit u tregoi shqiptarëve se një nga rrugët për të krijuar kushte të favorshme në luftën për autonominë e Shqipërisë dhe për të larguar rrezikun e copëtimit të vendit ishte përmbysja e regjimit autokrat të sulltanit dhe vendosja e një rendi kushtetues, që të njihte të drejtat kombëtare të popujve të shtypur...

Saga mesjetare e Melusines

Një mbrëmje, një kalorës i ri me emrin Raimond e takoi Melusinën afër një vendi të quajtur Shatrivani i Etjes. Raimondi i dashuruar në çast me fatën e bukur shqiptare e kërkoi për grua...

Xheneta Kadillari

Xheneta Kadillari (1959) Jeton e punon në Shkodër, Shqipëri. Ka ekspozuar në: Tiranë, Shkodër (Shqipëri), Assen (Holandë), Harslage (Gjermani), Kreta (Greqi)...

Kryengritja e Kosovës e vitit 1910

Ekspeditat e Xhavit Pashës të vitit 1909, taksat dhe tatimet e reja, rekrutimi i detyruar ushtarak, masat për çarmatimin me dhunë të popullsisë, ndjekjet policore kundër klubeve e atdhetarëve shqiptarë, si edhe reaksioni xhonturk kundër shkollës e shkrimit shqip, i acaruan më tej marrëdhëniet e shqiptarëve me qeveritarët xhonturq...

Sporti në Muzeumin e Komunizmit në Pragë

Nuk e kisha menduar se në Muzeumin e Komunizmit mu në mes të Pragës, në fund të “Vaclavské nàmésti” (“Sheshi i Vaclavskit”), pak nga e djathta, do të gjeja eksponatin e sportit të shoqërisë komuniste të Çekosllovakisë. Por siç shkruhej në botimin publicitar të këtij Muzeumi, ndoshta unikal në vendet e Lindjes Komuniste, ai paraqet “fokusimin e Komunizmit në Çekosllovaki në përgjithësi dhe në Pragë në veçanti” në gjithçka: “në jetën e përditshme, politikat, historinë, sportin, ekonominë, edukimin, artet, shtypin, militantët, ushtrinë, policinë...

Kryengritja në malësinë e Mbishkodrës (1911)

Kryengritja e Kosovës tregoi edhe një herë nevojën e bashkimit të të gjitha forcave të vendit në luftën kundër sundimtarëve osmanë. Drejt këtij bashkimi i shtynë shqiptarët edhe veprimet shtypëse të qeverisë së Stambollit. Çarmatimi i përgjithshëm ishte një nga masat më të rënda që morën autoritetet xhonturke në vitin 1910 e që la mbresë të thellë te shqiptarët...

Mbas një stine ndryshuese për kombëtaren e Shqipërisë, enigmat e vjeshtës 2007…

Brenda vetëm 8 ditëve, nga 25 maji deri në 2 qershor 2007, futbolli shqiptar në rang kombëtareje “shpërtheu” në tri ndeshje të sferës së lartë evropiane, çka me pasurinë e tyre të larmishme të çojnë te një përsiatje apo komentim interesant për nivelin e këtij futbolli të Shqipërisë. ndonëse pa ia arritur ta shterojmë as mbas ndeshjes së dytë me Luksemburgun.

Natalie Portman

Shikoni këtë foto dhe përgjigjiuni pyetjes: cila është pjesa më e mirë e Natalie Portman? Çfarëdolloj detaji anatomik që të keni menduar, përgjigjja është e gabuar. Pika e saj e fortë është truri. Është e diplomuar për Psikologji në Harvard, frekuenton kurset në hebraisht në  Universitetin e Jerusalemit dhe u përgjërohet profesorëve të saj të mos ia shohin filmat. Ja përse...

Aurela Gaçe

Pas mungesës 5 vjeçare tanimë po mban premtimin e dhënë: gjithmonë e më shumë në Tiranë. Me hitet e vjetra por së shpejti dhe me albume të reja apo koncerte. Jeta në Amerikë përtej zhgënjimeve shqiptare...

Charlie Chaplin

Charles Chaplin ka lindur në 16 prill 1889 në një zonë të varfër të Londrës. Babai i tij ishte i dhënë pas muzikës hall dhe pas alkoolit, ndërsa nëna ka qenë një këngëtare e thjeshtë. Prindërit u ndanë një vit pas lindjes së Charles. Babai kërkoi që të merrte me vete vogëlushin Charles dhe vëllain e tij Sidney, katër vjeçar. Kjo tentativë dështoi dhe fëmijët qëndruar me nënën, por problemet ekonomike i detyruan vogëlushët, që fëmijërinë e tyre ta kalonin sa në një jetimore në tjetrën...

Euro 2004

E pabesueshme...por e vertete! Greqia Kampione e Evropes! Duke u zvarritur se bashku me ekipet e medha, Greqia fiton titullin, per te cilin ne fund, s'mund te thuash qe nuk e meritoi, perderisa gjumi i kishte pushtuar Italianet, Portugezet, Ceket etj. Ne kohen qe ishin shpallur kampione te Evropes, Shqiperia i mundi. Ndoshta per ''hir'' te gjumesise, edhe Shqiperia do e fitoje nje dite...

Euro 2000

Banka rezerve e Kombetares se Italise ishte ngritur ne kembe dhe po e prite fishkellimen e fundit te suedezit Andres Frisk,per te festuar titullin e Kampionit te Evropes ."Azuret" kishin epersi prej nje goli ndaj Kombetares se Frances ,te krijuar nga Marco Del Vecchios ne minuten e 55 te sfides finale qe u zhvilluar ne Rotterdam te Holandes...

Euro 1996

Ne djepin e Anglise u organizua per here te pare Kampionati evropian me 16 ekipe pjesemarrese ne pjesen perfundimtare te saj,te ndara ne kater grupe.Kesaj i kontribuan edhe nje numer i madh i shteteve te reja te formuara nga shperberja ish Bashkimit Sovjetik dhe ish Jugusllavise...

Euro 1992

Danimarka nuk ishte kualifikuar per ne Evropianin qe po organizohej ne Suedi, por rrjedhat e pergjakshme ne rajonin e ish-Jugusllavise detyruan OKB-ne te suspendoje pjesmarrjen e Perfaqsueses se ish Jugusllavise ne kete kampionat...

Euro 1988

Ishte viti i Hollandezeve, te cilet me lojtare si Ruud Gullit, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Ronald Koeman etj, ishin te papermbajtshem. Gjithashtu ish Bashkimi Sovietik kishte ekip mjaft te mire, te cilet e munden Hollanden ne ndeshjen ne grup...

Euro 1984

Michel Platini edhe me heret kishte treguar se eshte lojtar i madh. Mirepo, tani vinte koha per tu deshmuar gjithe kualitetin e tij te fituesit gjate ndeshjeve.Ai ishte lider i Kometares se Frances...

Euro 1980

Kater vite me heret Republika Federative e Gjermanise,qe eliminuar ne kualidikime,pas nje barazimi me Shqiperine,dhe qe atehere pat vendosur qe te shkelte gjithcka para vetes...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese