E shtune, 26.09.2020, 12:27 AM (GMT+1)

Eliana Alien - Poezi

Si dy hajdute ja kemi vjedhur shikimet, asaj qe njerezit quajne “dashuri” Shikime, qe mund ti kishim pa paguar Por ne “Lufte” S’jemi urryer S’kemi guzuar as as te duhemi I jemi trembur asaj qe njerzit

Vendimi i kryesisë qendrore - SHAIBK

Kryesia Qendrore e SHAIBK-së, në mbledhjen e saj, më 22 gusht 2008, pasi shqyrtoi sjelljet e papërgjegjshme të zotit Genc Llakaj, vendosi: Të shkarkojë nga detyra e Sekretarit të kooptuar...

Njerëzit që drejtuan Shqipërinë

Janë 56 njerëzit që kanë drejtuar Shqipërinë në më pak se një shekull. I kanë dashur dhe i kanë urryer, i kanë duatrokitur apo i kanë vrarë, janë përmendur dhe më pas apo dhe i kanë...

Agim Gashi: Deklaratë individuale për publikun

Personalisht, dëshiroj t'iu shpreh falënderimet e mia më të sinqerta për qëndrimin tim me vite në mesin tuaj. Nderin dhe kënaqësinë që m’i ofruat e kisha obligim moral dhe politik të jem në mesin...

Kolec Traboini: Zerat e vdekjes...

Kundramotiv, përballe kërcënimeve të kukudhëve të ndjellavdekjes. Jam pinjoll i Traboinit, të atij trualli e atij fisi që kurrë nuk i janë tut vdekjes. Ndaj i pështyj në fytyrë vdekjen dhe kukudhët e saj...

Julia Gjika: Duke ardhur viti i ri 1952

Këtë skicë letrare ia kushtoj përvujtneshës së madhe, zonjës Elena Merlika Gjika, jetën e së cilës e njoha tani vonë duke lexuar disa shkrime publicistike të djalit të saj Eugjen dhe zotërinjve Lek...

Demir Krasniqi: Kosovë moderne dhe qytetare

Ne jem gjenerata që jetën do ta shijojmë , Andaj dhe shoqërinë , ne do ta ndryshojmë ! Ne duam më mirë jetën ta jetojmë, Jetë të cilën ne , vet do ta shfrytëzojmë! Ne duam çdo ditë që të ketë...

Rusët e kaluan vijën e kuqe

Ka shërbyer në postin e sekretarit të Shtetit, nën administratën e Presidentit Bill Klinton dhe është një prej përgjegjëseve kryesore për zgjerimin e NATO-s. Luajti rol të dorës së parë gjatë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora