E shtune, 11.07.2020, 04:23 PM (GMT+1)

Si linden tangat nga veshjet e burrave

E cuditshmja dhe paradoksalja ne historine e tangave, qendron ne faktin, se ato e kane burimin nga veshjet e burrave. Behet fjale per te ashtuquajturat "loincloth", te cilat me disa ndryshime qe iu jane bere ne kulturen moderne perendimore...

Engjëll Koliqi: Ndërmjet këngëve

Lufta – zyrtarisht kishte mbaruar. Në mënyra të ndryshme, shumë nga aktorët ende kishin mbetur në gjendje lufte. Edhe ëndërrat e tyre vazhdonin të ishin të trishtuara dhe trishtuese. Në këtë përshkrim do të sillemi...

Letër publike nga shkrimtari Shefqet Dibrani

Uroj të jeni mirë Ju dhe familja jote. Unë të njoha vetëm përmes kësaj faqe interneti dhe u ngazëlleva nga puna jote, nga kujdesi yt, nga entuziazmi për të bërë një tribunë ku mund të debatojnë krijuesit, gazetarët...

Fetnete Ramosaj: Krimet serbe në Kosovë (I)

Duke parë krimet monstruoze të orgjive serbe të kryera mbi popullatën civile shqiptare, pa kursyer gratë, pleqtë e fëmijët, në fundshkurtin dhe fillimmarsin e vitit 1998, në rajonin e Drenicës, si në Prekaz, Likoshan, Qirez...

Agim Bacelli: Interviste me poetin Kostaq Duka

Ishin vitet '60 -‘70 kur shkoja si i ftuar ne takimet e Deges se Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve ne Korce dhe, kur hyja ne sallen e mbledhjeve ne Pallat te Kultures, zija nje qoshe ne fund e nuk levizja. Pallati

Suzana Kuqi: Pendë gjaku

Atje lart ne bjeshkë
mbyllur në një kullë
një djalë një grua dy pleq...
Në një kullë
me dy frëngjij të ngushtë...

Skela në kishë, lutet për nënën e sëmurë

Ervin Skela po përjeton një moment jo të mirë moral në familjen e tij. Është i mërzitur dhe një gjë e tillë nuk ka kaluar pa u vënë re jo vetëm nga skuadra e tij, por edhe nga një prej mediave më të njohura të Gjermanisë...

Në gjashtë muaj infektohen 12 persona me HIV/AIDS

Brenda gjashtë muajve, duke nisur nga fundi i muajit dhjetor e deri në fillim të muajit qershor, evidentohen raste të reja të prekura me HIV/AIDS. Plot 12 persona nga i gjithë vendi, nga testimet që kanë kryer, kanë rezultuar...

Dëshmia surprizë: Çastet e fundit të Azem Hajdarit

Kushëriri i truprojës që i mbijetoi atentatit rrëfehet para autoriteteve amerikane: Si ndodhi natën e 12 shtatorit Neza rrefehet per autoritetet amerikane: Kush i telefonoi dhe c‘tha ai para se te dilte nga zyra e PD-se...

Birrat i kushtojnë 1.000 dollarë në javë

Australiani, i dënuar shtatë herë më parë për shkelje të rregullores në trafik, është kapur prapë i dehur në timon. Ai shpenzon 1.000 dollarë australianë (rreth 610 euro) në javë për birra, që kanë mjaftuar të pijë mbi 2.500...

Gjuha më e gjatë në botë, 7 cm për Annika Irmler

Gjermanja Annika Irmler është femra me gjuhën më të gjatë në botë. Ajo ka hyrë në librin e rekordeve Gines për gjatësinë e jashtëzakonshme të gjuhës së saj, e cila arrin një gjatësi deri më 7 centimetra. “Miqtë e mi...

Shqipëria, një miks çudish pozitive

Gazeta prestigjioze amerikane “San Francisco Chronicle” i ka kushtuar një editorial zhvillimit të shpejtë të Shqipërisë dhe turizmit. Trashëgimia arkeologjike dhe joshja trendy për turizëm modern, pikat e forta për një perlë...

Henri Çili: As fenomen, as precedent, thjesht incident!

Deputeti Taulant Balla nuk e kishte llogaritur se, do të ndodhte ai reagim i kryeministrit Berisha, kur në seancën e orës së vonë të së hënës në parlament, “provokoi” ndjeshmërinë e babait Berisha për vajzën Argita. Aq më pak...

Ndue Ukaj: Heshtja e dhimbshme

Çdo komb i civilizuar, ashtu sikurse çdo shoqëri e konsoliduar, e cila di t'i admiroj, t'i jetoj dhe mbi të gjitha i çmoj vlerat e mirëfillta, do të mburrej në një rast të tillë, kur ndonjë personalitet i caktuar i përkatësisë së tyre, do të...

Cigareshitësi që u bë gjeni

Shqipton Agron Alija dhe ke prekur majën e koreografisë shqiptare. Për atë që i ka dhënë artit dhe kulturës shqiptare, të duket sikur të gjithë ne, i kemi diçka borxh këtij njeriu. Gëzohesh kur e sheh që gëzon shëndet por...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora