E diele, 02.10.2022, 10:09 AM (GMT+1)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Hartë e rrallë e Arbërisë e vitit 1596

Nuk ka dokument apo vepër historike,gjeografike, etnografike etj, që përpos përshkrimit mbi lashtësinë e Arbërisë dhe të qyteteve kryesore të saj të mos përmendet edhe emri i heroit tonë arbëror Gjergj Kastrioti. Në vepra të tilla mund të shihet se sa i lidhur është emri i Arbërisë me vetë emrin e të madhit dhe mbretit Arbëror Gjergj Kastriotit...

Gjon Keka: Imazh i rrallë, Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh

Nuk është rastësi që Aleksandri i Madh arriti famën universale, sepse përveç se ai kishte talente të lindura të tij ,ajo që më shumë e bëri atë të suksesshëm në arritje e qëllimeve të tij dhe të një qeversije përtej atdheut të tij ishte këshillat dhe mësimet që i mori nga gjeniu antik Aristoteli.Sikur që dihet Aristoteli është babai i shkencave politike që...

Gjon Keka: Skënderbeu gaboi që i dëgjoi këshillat e Papëve

Dëmin më të madhë Gjergj Kastriotit ia bënë lëvdatat e Papëve ,sidomos Papa Piu II i cili e këshilloj t'i prish traktatet e paqes me perandorinë otomane.Duhet ditur një gjë se Gjergj Kastrioti kishte vendos stabilitet pas forcimit që i bëri shtetit të tij ,dhe një paqe me Perandorinë otomane ai e bëri për të ruajtur ato pjesë të...

Gjon Keka: Tatuazhi dhe simbolikat tek populli shqiptar

Fjala "tatuazh" vjen nga fjala tahitiane "tatau", nga një formë e përsëritur e fjalës "tau" që do të thotë të bërit shenjën duke shkaktuar plagë.Studiuesi Cook dhe bashkëmendimtarët e tij e sollën fjalën në Europë si "tatu" e cila pastaj u përdor në shumë gjuhë ,pra kjo fjalë u internacionalizua tek popujt e ndryshëm...

Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444

Beteja e Torviollit apo e Dibrës – e datës 29 qershor 1444, betejë ku Gjergj Kastrioti, si një strateg, lider vizionar dhe i talentuar, arriti të mundë me strategjinë dhe taktikën e tij të aftësisë prej arti luftarak Ali Pashën, si komandant i një pjese të ushtrisë otomane( turke) me rreth 40 000 trupa.Pasi ata kishin mbërritur në këtë territor, kishin uzurpuar pronat e arbërorëve, kishin vrarë gra e fëmijë...

Gjon Keka: Koha e Gjergj Kastriotit zgjon kujtime të pashlyera në zemrat tona

Harresa ndaj njerëzve të mëdhenjë, aq më tepër ndaj heronjëve jo vetëm kombëtar por ndërkombëtar europian si Gjergj Kastrioti do të ishte mallkimi më i madh që një popull e komb i bënë vetës së tij. Popujt apo kombet që i kanë mohuar ,njollosur e harruar heronjt apo figurat themeltare të tyre kanë mbetur pa atdhe...

Gjon Keka: Imazhi i Mirditës, në vitin 1877

Një imazh i Mirditës së vitit 1877(L.i.J.u.nr.1776,viti 1877), ku shihet shefi mirditor i cili inspekton fshatrat malore.Historikisht dihet që vetëm Mirditorët pas vdekjes së Gjergj Kastriotit kanë patur një lloj pavarësie dhe kanë ruajtur traditat kombëtare e shpirtërore të vendit...

Gjon Keka: Ky është dokumenti që dëshmon se Skënderbeu ishte Mbret

Se Gjergj Kastrioti ishte mbret i natyrshëm i Arbërisë kjo nuk ka asnjë dilemë,  sepse ai ishte pasardhës i familjes mbretërore të Kastriotëve. Por se ai u nderuar më këtë titull nderi, qeverisje e autoriteti edhe nga vetë Europa e asaj kohe,  kjo tanimë është e qartë; ai u bë mbreti i Europës në kuptimin se bëri...

Gjon Keka: Nikollë Kaçorri gurthemeltari i pavarësisë së Shqipërisë

Në asnjë moment një njeri i madh nuk është aq i lënë pas dore, dhe aq i harruar sidomos nga paraardhësit e tij, nga populli i tij nga shteti në të cilin u bë gurthemel i tij dhe i shërbeu atij, etj, etj, sesa menjëherë pas vdekjes së tij. Kështu që një popull, shtet e pushtet që i harron njerëzit e mëdhenjë të tij...

Gjon Keka: Prof. Ukshin Hoti gjeni, shkencëtar dhe patriot besnik

Historia e kombit tonë është si një kaleidoskop i madh, që bashkon periudhat e ndryshme dhe gjurmëlënësit e saj në një unitet harmonik. Ndërsa themeli ynë i fuqishëm, me anë të të cilit ne dëshmojmë dhe mbështetemi, janë personalitetet mbikohore të kombit, ata që ruajtën dhe mbrojtën qenien e kombit tonë të lashtë...

Gjon Keka: Heroizmi hyjnor i Gjergj Kastriotit arbëror

Historia e jetës dhe veprës së heroit, burrështetasit dhe vizionarit  tonë Gjergj Kastriotit është mbushur me vlerësime të larta, me hyjnizimin e natyrshëm të tij jo vetëm nga studiues, historian e autor tanë që nga Barleti,  Bardhi, Bogdani e deri më sot,  por edhe nga studiues, historian e autor të popujve të ndryshmë europian...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora