E premte, 18.09.2020, 09:26 PM (GMT+1)

Nga tryeza letrare e ''Trekëndëshit Poetik të Paqes''

Kësaj radhe ky manifestim ishte pak më ndryshe. Ishte poeti Mirko Gashi, me rrënjë nga Karadaku, që e bëri më kuptimplotë këtë ngjarje kulturore, teksa krijimtaria e tij e lënë në dorëshkrim dhe e mbledhur në librin me titull “Blegërimë resh”...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Autoktonia e Shqipërisë Jugore, Enigma e shekujve

Para pak ditësh doli nga botimi libri, “Autoktonia e Shqipërisë Jugore, Enigma e shekujve” i autores së mirënjohur  Vilhelme Vrana Haxhiraj, një studim rigoroz dhe serioz, i cili mbart në çdo paragraf dhe faqe të tij vlera të larta atdhetare rreth autoktonisë së shqiptarëve dhe lashtësisë së gjuhës shqipe...

Nue Oroshi: Marrëveshja Osmane me Kishën Ortodokse pas rënies se Konstantinopojës

Tregimi për të pambërrishmën rreth përputhshmërisë së një realiteti që sillet e mbeshtillët duke e krijuar një lëmsh të madh por të çthurur dhe të ngatërruar shumë me njëra -tjetrën që nuk po i gjindet fija e zgjidhjes.Shpeshherë lëmshat mitologjik duke u mbështjellur në luftën e Anteut për tokën sillën rreth...

Sejdi Berisha: Kufiri si formulë e studimit të dhembjes dhe lumturisë

Muharrem Kurti: “Kufiri i gjakut”-roman, botoi “Bogdani”- Bruksel-Prishtinë, 2020 Romani “Kufiri i gjakut” e ka peshën e veprës moderne, dhe si i tillë mund të lexohet edhe si roman, edhe si tragjedi, edhe si dramë, edhe si melodramë, e që të gjitha këto janë të fiksuara në çelësin e lumturisë dhe të ...

Ilir Çumani: Mungesë ndërgjegjësimi që na kushton shtrenjtë!

Miq! Është i trishtë dhe dëshpërues fakti që ne shqiptarët nuk kemi një ndërgjegjësim publik dhe vetëdije për një reagim të fortë qytetar ndaj veprimeve të papërgjegjshme të kryeministrit Edi Rama dhe shpurrës së pushtetit abuziv që ai përfaqëson. Ai, për trillet dhe tekat e tij inatçore në luftën personale...

Edison Ypi: Helmi Dritëro

Helmi dritëro e helmoi shqiptarin aq sa e bindi se Shqipërinë sa më tepër ta vjedhësh aq më e pasur bëhet, shqiptarët sa më tepër t'i shtypësh aq më për faleminderit ta dinë, po tua dashurosh mamin të bëjnë babë.Më i tmerrshëm e i skëterrshëm edhe se gazi vdekjeprurës i kerematoriumeve naziste...

Eduard M. Dilo: Deshmoret e Gerhotit, Deshmore te Kombit

Eshte fatkeqesi e madhe qe ne historine tone shekullore, tradhetia per njeri-tjetrin na ka shoqeruar hap mbas hapi.E tradhetuan Gjergj Kastriotin, tradhetuan e tradhetuan tere keto kohe te historise sone  Kombetare, edhe Familjen Jashari ne ditet tona e masakroi tradhetia...

Gani Mehmetaj: Rabini dhe hoxha i katundit

Ta vesh si të barabartë në një  në debat televiziv një hoxhë katundi  me një rabin është ta fyesh në inteligjencë opinionin publik shqiptarë.  Këtë e bëri një televizion i yni këto ditë. Dhe s'ke ç'presish më shumë prej këtij televizioni.Rabinët lexojnë aq shumë, përsiasin...

Kalosh Çeliku: Dimri s'vjen me lule

Dimrakeqi me shkop në dorëTak - taaak, troket në derë.Veriu fryn, jashtë bie borëBilbili thërret një pranverë.Që, e presim me vite e viteSiç pret lulja një rreze drite. Zjarri ndizet, ndizet me flakëShkollarët rrinë zgjuar mbi libër.Djepin e përkund një...

Edison Ypi: Leka Kulo

Pas një dite të lodhëshme gjatë së cilës për fat të keq nuk mundi të vjedhë asnjë Lek dhe nuk arriti të lëpijë asnjë Kulo, Leka Kulo u shtri të flinte. Në mendje i rrotulloheshin gjithato mendime për Shqipërinë, shqiptarët, hallet e tyre. Nisi të llafosej me veten;Së bashku këtu...

Frank Shkreli: Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare në diasporë

Ditën e shtunë me 12 shtator organizata  “Albanian American dual Language and Culture” (Dy-Gjuhësia dhe Kultura Shqiptaro-Amerikane)  dhe Shkolla “Cildren of the eagle” (Fëmijtë e Shqiponjës), organizuan seminarin e tretë shkencor mbi “Metoda arritje dhe perspektiva të mësimit të gjuhës shqipe në diasporë” -- këtë herë në...

Lutfi Alia: Poezia e fundit

Marsi i ketij viti hyri i tronditur nga pandemia e Covid-19. Ditët e nisnin shtegëtimin të ndrojtura dhe të trembura, me ndriçimin jetësor, që qëndronte pezull mbi Sienën pothuaj të boshatisur. Lockdown-i e mbylli jetën nëpër shtepia, e paralizoi gjallerinë e zakonëshme dhe zhurmëmadhe të qytetit. Më 4 mars shkolla...

Edison Ypi: Roskoveci

I vetmi vend në Shqipëri ku zemra punon si pompë, gjaku vërshon lumë, stomaku bluan si mulli, gjymtyrët lëvizin si vinça, veshët dëgjojnë deri në Vermosh, sytë shohin në fund të botës, goja buçet si daulle, bytha pjerdh si top, është Roskoveci.Gishtat kodrinorë të Mallakastrës dhe luginëzat e Myzeqesë...

Xhemal Ahmeti: Kompromisi nga Washington-i në Bruksel

Aleatët dhe (ish)miqtë e tyre u kërkojnë shqiptarëve ta gjejnë një kompromis me ish robëruesit e tyre (që bënë etnocid). Disa prej tyre e kuptojnë kompromisin si konsens (i orientuar komplet në nevojat e palëve konkrete), tjerët si win-win (palët nuk fitojnë atë që duan por diçka përtej saj) e të tretët...

Ilir Çumani: Shpirtëligësia e kryeministrit Rama

Këto pamje në këtë video demaskojnë hapur dhe nxjerrin zbuluar pafytyrësinë, shpirtëligësinë dhe shëmtinë e anës antinjerëzore të atij që fatkeqësisht ka në dorë fatet e shqiptarëve, Kryeministrit Rama. Nuk mjafton që me politikat e tij represive në dëm të popullit dhe në favor të oligarkëve me të cilët Kryeministri...

Fotaq Andrea: Këta shqiptarë me vlerë proverbiale...

Në vazhdë të rubrikës “Gjurmime shqiptare”, e shohim me vend t’i paraqesim sot lexuesit një historian ushtarak francez, gjeneral i Ushtrisë së Madhe napoleoniane, Baronin Fréderic-François Guillaume de Vaudoncourt (1772-1845), i syrgjynosur politik fillimisht (proskrit) dhe i dënuar me vdekje në mungesë gjatë ...

Kozeta Zylo: Lamtumirë koleg dhe gazetar i shquar Sulejman Gashi

U nda nga jeta gazetari i mirënjohur Sulejman Gashi, lajmërim që e pashë të botuar tek gazeta “Illyria” ku i biri i tij Driloni lajmëronte për vdekjen e parakohshme të të Atit.Ikja e parakohshme e gazetarit të mirënjohur Sulejman Gashit është një dhimbje e madhe, jo vetëm për familjen e tij të shtrenjte për ...

Edison Ypi: Si qëmoti

Kush kapet duke e pritur të dashurën me kufje në vesh ose duke shkruar mesazhe në celular, dënohet 7 vjet burg pa të drejtë apelimi.Selfiet dënohen me rjepje lëkure, varje në litar, ose pushkatim në vend pa gjyq.Udhëtimet bëhen vetëm...

Ibrahim Kabili: Marrëveshja Kosovë-Serbi qe një arritje, por jo historike

Kam ndjekur me shumë interes dhe vemendje  bisedimet Kosovë-Serbi më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë. Pritjet nga ky takim historik qenë të mëdha. Kanë qenë të tilla pasi këto bisedime mbaheshin në Vashington dhe se drejtoheshin nga stafi më i ngushtë i Presidentit të SHBA-së. Qe i interesuar dhe vetë presidenti Trump i cili mori pjesë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora