E merkure, 20.11.2019, 07:51 AM (GMT)

Jusuf Zenunaj: Adelë Gjoka

Mbrëmë u shua një lule,u përgjak tokame shpresat e këputuraiku Adelë Gjoka !Për punën e ëndrruars'i ndihmoi diploma...

Nexhat Halimi: Ai zog vetëtimë fluturon qiellit

-Ai zog vetëtimë fluturon qiellit.-A e sheh ja atje shfaqet ai zog që nuk shihet?-Ai gjithnjë është aty!-E përmendi dhe Rrustem Berisha. Tha, a e sheh apo nuk e sheh, Zog i zi, në fluturim gjithë sfondit ngjyrë gjaku.ai nuk vritet. Ai vetëm bëhet të vritet e gjithnjë prapë është aty…

Fahri Xharra: Serbët edhe sot e fajësojnë 1913!

Kur Europa e mori në gryk` ( krahëror ) Shqiperinë, ajo  shpëtoi. Ishte kjo një ninullë e ndërperë pas 500 vjetësh, dhe zhurma që u krijua për rreth  e pengonte foshnjen e mjerë. Por ja, Europa i tha mos vër vesh  dhe bëje si e bej unë , gjëja se nuk po e ndien . Tek e fundit Perëndimi kujdesej që të ishte një copëz toke shqiptare...

Gjon Keka: 28 nëntori dhe Gjergj Kastrioti

Jemi në muajin që na e bekoi Gjergj Kastrioti me ardhjen e tij për çlirimin e Arbërisë nga zgjedha e rëndë e pushtuesit turk.Ardhja e tij dhe ngritja e Flamurit të bekuar të tij janë data dhe vepra të cilat janë shkruar me shkronja të arta qiellore në librin e historisë së pavdekshme botërore...

Libri më i ri i poetit Vahit Nasufi: Burimet e këngës burimore kërçovare

Populli nuk thotë kot se shoku më i mirë i njeriut është libri. Por, të shkruash një libër sigurisht se nuk është aspak e lehtë, këtë nuk mund ta bëjë secili. Ai që ka dëshirë ta bëjë këtë, duhet të ketë prirje dhe njohuri, kurse për ta vlerësuar u mbetet lexuesëve. Ne si shtëpi botuese, posa nxorëm nga shtypi librin më të ri të poetit Vahit Nasufit nga Kërçova...

Hazir Mehmeti: Në Vjenë u promovua Fitorja diplomatike e UÇK-së

Në Vjenë nisi shënimi i Nëntorit Historik Shqiptar me promovimin e librit  më të ri të Dr.Sabri Kiçmarit, “Fitorja diplomatike e UÇK-së. Salla e bukur ku  qytetarit vjenez i ofrohet art, letërsi e kulturë “Kunstraum”, në qendër të qytetit, si  asnjëherë më parë ishte e mbushur me bashkatdhetarë të ardhur  nga e gjithë Austria...

Gjon Markokaj: Ëndrra më zgjoi të shkruaj

Më doli gjumi dhe po fërshëlleja këngën:-E m'ta burra, -ka thanë Leka//Për  k' të tokë s'na dhimbet jeta/Zgjimi  më lëshoi pak sa të trishtuar ! Isha krenar për ëndrren që pashë! Shoshi ishte krenar për gurin !Shqiptarët janë krenarë për Prijsin e tyre Lek Dukagjinin! Duke...

Dedë Preqi: ''Mini schengen'' për Kosovën një ''grose schajzen''

Projekti «Mini schengen» i Ballkanit, do zbulohet në Gjenevë të Zvicrres, atëherë kur këtë iniciativë e muar kryetari i Serbisë, Alesandër Vuçiq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, përmes të cilëve po ngritët mjegull edhe këto ditë, duke mos ndryshuar...

Resmi Osmani: Ç’ti bëj shpirtit?

Në krijuesit e fushës së arteve me origjinë nga çamëria,qofshin poetë, prozatorë, skenaristë, skulptorë apo piktorë dhe të fushave të tjera, Çamëria, ka vendin e saj. Në poezitë e Agim Bajramit, Namik Selmanit,Ahmet Mehmetit,Bardhyl Maliqit,Hamit Takës,Pullumb Ahmetit, poeteshave Izota Rexho-Haruni, Ildije Xhemali, Lume Plaku...

Albert Zholi: Shefik Arifi - Një letër kujtim

Libri i ri i autorit Shefik Arifi “Një letër kujtim”, përmban 115 poezi dhe 10 fabula. Në këtë libër autori tashmë i afirmuar dhe me përvojë në lëvrimin e poezisë dhe të fabulës  vjen më kurajoz, më serioz, më bindës, më elegant në vargëzim, më filozof në mendim, më largpamës në ide, më frymëzues në detaje jetësore...

Kalosh Çeliku: Repriza e fushatave zgjedhore pa tru dhe gjak të ri politik

Edhe në këto zgjedhje parlamentare të parakoshme të 12 prillit 2020, “regjisori” i mirënjohur politik shqiptar Ali Ahmeti doli para kamerave televizive me paralajmërimin në skenën politike për publikun me shfaqjen e re “artistike” autoriale: Repriza e “vëllazerim - bashkimit”...

Xhoi Keliraqi: Intervistë me poeten dhe përkthyesen Armela Hysi

Xhoi: Armela, përshëndetje! Pas një udhe të larmishme e të suksesshme si poete,  prej më shumë se njëzetë e pesë vjetësh, në panairin e sivjetshëm, nga botuesi dhe autori i njohur Aqif Hysaj dhe Shtëpia Botuese “Adonis” të shohim të paraqitesh si përkthyese e një libri shumë të bukur për fëmijë. Mund të na...

Fran Gjoka: “Marigoja shqiptare në Norvegji”

Ju jeni autor i më se 45 librave me tregime, novela, romane e poezi për fëmijë e për të rritur. Kohët e fundit keni dalë përpara lexuesit edhe me tre monografi kushtuar tre mërgimtarëve të njohur në Suedi dhe në Norvegji. Është ndryshim kursi ky për ju...

Cikёl poetik nga Alma Vjero (Dedja)

Do mbyllen portat e së djeshmesUdha ku shkelëm do ngjaj me letërGërmëzimet në foletë e grisurado jenë histori  të mbuluara (at)dheutë  një harte të vjetër.Një nesër  qe e pres patjetër !Gjuhët e diellit të depërojnë thellëHorizontit-det, varka argjend hënor...

Elvi Sidheri: Ndjesia e pështirë e inferioritetit kulturor ndaj sllavëve

Në këtë periudhë kur çoku flitet e përflitet lart e poshtë për çështjet e Ballkanit Perëndimor, Europës Juglindore, quajeni si t’ua ketë ënda këtë rajonin tonë tekanjoz ku fuçitë e barutit metaforik dhe të mirëfilltë, ndizen e fiken sipas motit, humorit të gjindjes e veçanërisht prirjeve të kokave të nxehta vendase apo të përtejshme...

Enver Bytyçi: Qeverisja e Edi Ramës është specie jashtëtokësore!

Një valë akuzash ka përfshi medien e Tiranës për atë çka qeveria ka inskenuar si “tradhti e opozitës ndaj banorëve të Astirit”. Edhe kësaj radhe fuqia mediatike dhe mendja diabolike e propagandës qeveritare funksionoi jo pak. Vëmendja u devijuaderi diku nga përgjegjësitë e shtetit dhe policisë së saj për...

Fahri Dahri: Rrëfime trilluese nga një funksionar partiak

Ditën e dielë, me datë 10.11.2019, në gazetën “Sot”, ishte botuar nje shkrim i cili i dedikohej, midis të tjerave edhe rrëfimit të një funksionari të partisë, i cili paska pas marrë pjesë edhe në luftë.Si njohës i pjesës së historisë që i takon Rajonit të Çamërisë dhe ngjarjes makabër...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese