E premte, 18.10.2019, 10:30 PM (GMT+1)

Fahri Xharra: Pse e vranë Laokontin?

Të shikojmë një ngjarje historike shumë të lashtë e cila luhej mu në tokat dardane. Lexojeni dhe mendoni mirë sepse qëllimi i këtij shkrimi është që të mos mashtrohemi mu si dardanët e Trojës nga një kalë- dhuratë . Lexojeni së ...

Zymer Mehani: Poetja Lumturije Drenica - zëri i ndërgjegjes sonë kombëtare

Lumturije S. Drenica u lind në fshatin Borje të rrethit të Kukësit, më 1 gusht 1973. Pa e pasur fatin që të lindet e jetojë në trojet e gjyshit të saj, Rexhep Drenica...i biri i Tafil e Sadije Drenica, që lindi më 18 mars 1907 në fshatin Lubinje të Drenicës së Kosovës....Që në moshën 12- vjeçare, për të shpëtuar nga...

Luan Kalana: Manhattan... mahnitem

1-Manhattan,ec i menduar në trotuaret e tua,ngre kokën të kap lartësitë,më kot,kapelja me bie përdhe, në tokë,ku janë Binjaket*, zëmra pikon lot.2-Manhattan,emër me nam,në botë je mrekulli...

Përparim Hysi: Lirika të shtatorit

Aty, në rrugën gjelbëroshe,Që çan pyllit në korieU takuam, moj bukuroshe,Tinëz, nën një hije. Qemë  vetëm ne, të dy,Asgjë tjetër,xhin-xhanE kujtoj takimin tani...

Jusuf Zenunaj: Gruaja si 'princeshë'

Gruaja me stoli,me gjerdan prej ari,me burrin këpucëgrrisurbashkë shkojnë te flokëtari.Me grim e frizurë bëhet si " princeshë ",nuk ndahet nga shoqet ...

Anton Nikë Berisha: Gjin Bardhela i arbresh & Etja e gurëzuar

Romani “Gjin Bardhela i arbresh & Etja e gurëzuar”1 i Anton Nikë Berishës, u botua më 2002 nga shtëpia botuese “Faik Konica” e Prishtinës. Më 2013 shtëpia botuese Luigi Pellegrini e Kozencës e botoi në gjuhën italiane “La sete pietrificata”2 me përkthim të Albana Alisë. Të dy botimet zgjuan një interesim...

Florim Zeqa: Kandidatët e pasur e një populli të varfër!

Qytetarët e Kosovës më 6 tetor të këtij viti do t’i kenë para vetës pesë emra që po pretendojnë ta marrin në dorë “timonin e shtetit”: Albin Kurti, Fatmir Limaj, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj dhe Vjosa Osmani. Janë këta pesë kandidatë për kryeministra që posedojnë pasuri të mëdha dhe para të majme në xhirollogaritë e tyre bankare...

Astrit Lulushi: Muzat

Mali Olimp, greqisht Olympos, sepse greqishtja moderne gjithashtu e përktheu ˈolimbos’ ose ‘olibos’, është mali më i lartë në Greqi. Ndodhet në vargun Olimp në kufirin midis Thesalisë dhe Maqedonisë, midis njësive rajonale të Pierias dhe Larisës, në jug-perëndim të Selanikut...

Nikë Gashaj: Zgjedhjet parlamentare në Kosovë dhe Vjosa Osmani

Me 6 tetor 2019, do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë.Lidhja Demokratike e Kosovës kandidoi znj.Vjosa Osmanin për kryeministre të Qeverisë së Kosovës. Jam i mëndimit se referencat e saja të larta profesionale, shkencore, politike e rekomandojnë atë si...

Ibrahim Kabili: Kosova në udhëkryq të rrezikshëm

Dorëheqja e ish kryeministrit të Kosovës Haradinaj qe një veprim dinjitoz dhe një akt i  përgjegjshëm. Pretekstit të "thirrjes" nga Gjykata Speciale shpejt i doli boja, pasi vetë Haradinaj më pas tha se kishte patur një presion të madh ndërkombëtar për heqjen e taksës ndaj Serbisë. Në aspektin e taksës ai pothuajse qe i vetëm duke pasur...

Dedë Preqi: Vizitat e Vuçiçit në Kosovë sjellin nxitje të konfliktit ndëretnik

Vizitat e kryetarit të Serbisë në Kosovë, A.Vuçiq, nuk janë pjesë e vizitave normale dhe në raport me diplomacinë në mes dy shtetëve fqinjë, por më tepër i takon vizitave të sojit dhëlpërak dhe si çështje për diskutim, sepse sikur nuk përputhën me realitetin dhe rrethanat e diplomacisë reale, të cilat do të kishin një formulë brenda...

Mevlud Buci: Lura, vatra e vllaznimit

Kur më ftuan lurianët me 25 gusht të këtij viti,  ndjeva një emocion të veçantë,  se do të udhëtoja drejt kësaj treve magjepsëse  për herë të pestë pas më shumë se dyzet viteve.Lura,  përveç bukurive natyrore që ende mbahen pas stuhive të shkatërrimit prej motosharrave zhurmuese, është mbi të gjitha vend i njerëzve...

Prend Buzhala: Nënë Tereza, antitezë e lakmisë shkatërruese

Në ditën e sotme,më 5 shtator 1997, Nëna Tereze shkoi në përjetësi. Një jetë të tërë ajo e zhvilloi luftën saj në solidarizim me të goditurit në jetë, me të diskriminuarit, me të privuarit nga e drejta për t’u ushqyer, për të pasur një pikë ujë, për të pasur ilaçe për shërim...

Adil Fetahu: Arsimi inatçor i minoritetit serb në Kosovë

E drejta për arsimim është një nga të drejtat themelore të njeriut, ngase me arsimim njeriu aftësohet edhe për realizimin e të drejtave tjera ekonomike, sociale, politike, kulturore, arritje shkencore e statusore, etj.  Kjo e drejtë garantohet me kushtetuta  dhe ligje të shteteve  si dhe me shumë parime,  norma e rekomandime të dokumenteve të së drejtës...

Gëzim Tushi & Fran Gjoka: Pse të rinjtë janë “infektuar” nga përdorimi i dhunës?

Dhuna, në shoqërinë e sotme, është bërë një nga patologjitë e rrezikshme. Gjithnjë e më shumë shfaqet si fenomen në zgjerim. Realisht ka studime sociale dhe konkluzione sociologjike të kryera nga institucionet shtetërore dhe organizatat jo qeveritare të shoqërisë civile, që japin informacion dhe fakte që dëshmojnë se tani janë të ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese