E enjte, 22.04.2021, 02:59 PM (GMT+1)

Florim Zeqa: Takim i papritur me presidentin Rugova!

Ashtu siq isha duke pirë kafe në një lokal të vogël të qytetit të ku jetoj, papritmas afër meje kaloi presidenti Ibrahim Rugova me një person tjetër.Nuk munda t'i rezistoj kësaj surprize të bukur, e thirra president! E ktheu kokën nga unë dhe më përshendeti...

Atdhe Geci: Përqafim i flladit dhe fletës

Poezia shqipe zanafillën e vet e ka në antikë, në ishujt e Mesdheut shqiptar të Egjeut, Jonit dhe Adriatikut. Vlora e tokës, detit dhe diellit është një muzë e veçantë e gjaklindjes së poezisë shqipe. Vlonjati dhe vlonjatja edhe në antikë kanë qenë të bukur, të dashur, krijues. Dashuria është...

Engjëll Koliqi: Dy fitore politike - historike

Sot, do të thoja, mbaroi seria e tërmeteve të tmerrshme politike në Kosovë, tërmete këto që kanë shkaktuar shumë dridhje, edhe dëme në polkitikën dhe në institucionet tona shtetërore. Tërmetet politike në Kosovë kanë filluar pak kohë pas rishpalljes dhe njohjes ndërkombëtare të shtetësisë së Kosovës, që...

Mevlud Buci: S`vonoi e u bë sherr

Ditë dimri ishteNjë derr në ahishteEcte rreth e qark,Kishte vënë bark,Papritur një ditëHyri në politikë,E tha zemërhapurFort desha me kapur,E do vetë praktikaTë pasuron politikaS`vonoi e u bë sherrDerri mbetet derr...

Ndue Ukaj: Gjendja jonë e mjerë kombëtare

Gjendjen tonë të mjerë kombëtare si dhe rrëmujën shpirtërore e kanë analizuar shumë shqiptarë të ditur që nga koha e Rilindjes Kombëtare e deri në ditët e sotme. Por mjerisht, figurat shembullore i kemi dëgjuar pak, mendjehollët i kemi lënë në harresë dhe në vend të tyre, u kemi dhënë krahë e forcë publike harbutëve...

Albert Zholi: Flet këngëtari i talentuar mirditor Artan Kola

Kjo situatë i ka mbërthyer në krizë këngëtarët dhe pse ata vazhdojnë të krijojnë dhe të përcjellin në intrenet këngët e tyre të reja. Por kjo nuk mjafton. Arte u mungon aktiviteti i gjallë, takimet me fansat, atmosfera e mbrëmjeve me këngë. Fillimet e tij në këngë i përkasin vitit 1981, vit prej të cilit, ai, këngën e ka bërë pjesë të pandarë të...

Avzi Mustafa: Pandemia dhe kriza arsimore në Maqedoninë e Veriut

Arsimi dhe edukimi për çdo komb në botë është një ndër faktorët kryesor të mbijetesës së tij. Më ardhjen e pluralizmit ,edhe në vendin tonë edhe ne iu gëzuam mundësisë se do të bëjmë transformime të thella demokratike edhe në sistemin arsimor. Por, kjo nuk ndodhi, ashtu siç ne synonim dhe dëshironim...

Fritz Radovani: Dosja Nr. 1303 - Arrestimi i parë i At Pjeter Mëshkallës

Me datën 22 nandor 1946, ora 08.00, në mëngjez, At Pjeter Meshkalla fillon hetimet në Degën e Mbrendshme të Tiranës. Mbas një përshkrimi të shkurtë të biografisë dhe vendeve ku ka punue, dukët se pyetja ka fillue nga predikimet që ky ka ba, mbasi Padër Mëshkalla fillon e i përgjegjet...

Albert Zholi: Iljaz Vrioni, nënshkruesi i Pavarësisë, kryeminsitri i mbetur pa varr

Iljaz Vrioni ka lindur në Berat në vitin 1882 dhe ka vdekur në Paris, më 17 mars 1932, ishte latifondist, nëpunës, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, kryeministër, disa herë ministër dhe diplomat i shtetit shqiptar. Për kontributin e tij të pasur në marrëdhënie ndërkombëtare është dekoruar nga Republika Franceze...

Reshat Nexhipi: Poezi „Telegrafike” për udbashët tanë

Artikulli im, me titull tepër atraktiv, i përzgjedhur dhe i publikuar bëri jehonë të madhe, pothuajse, si asnjë shkrim tjetër, gjer më sot, gjë që, dëshmohet me ripublikimin e artikullit, jo vetëm nga ana e redaksive patriotike të disa portaleve në gjuhën shqipe, por edhe nga ana e redaksive progresive të huaja ! ...

Luan Dibrani: Të përshpejtohen marrëdhëniet në mes Izraelit dhe Kosovës

Lufta e ashpër që po zhvillohet në  kohët e fundit në përshkallëzim mes  forcave islamike qe funksionojnë për fat te keq ne Kosovë  lidhur me marrëdhëniet dhe vendosjen e   Ambasadores  se Kosovës në Jerusalem,nga e cila po i qet në pah disa  mbeturina    të rrymave  të krahut ekstremist   islamik  tek myslimanët e Kosovës!...

Kadri Tarelli: Bashkim Kadiu - Vlerë e qytetit tim

Një kuvendim me intelektualë të qytetit të Durrësit, disa kohë më parë, gusht 2018, kushtuar librit: “Vlerat e qytetit tim”, volumi i III-të, të autorit Bashkim Kadiu. Mes duartrokitjeve, vetë Mujo Buçpapaj, drejtori i gazetës kombëtare, letrare-artistike “...

Milazim Zeqiraj: Vrulli rinor në Pranverën Studentore 1981

Populi Shqipetar autokton në Kosovë dhe ish Jugosllavi  në dekadat e kaluara ishte më plot ngjarje që ja vlen të degjohen dhe komentohen.Në Kosovë kryesorja e datave që  fillon te mbaj vulën e ngjarjeve të më vonshme  pas Demonstratave të vêtit 1968 është 11.Marsi 1981...

Gëzim Loka: Të kanë hije fjalë e vepër

Ky Merturi, asht shqiptarieGen e gjak e palcë shqiptariKëtij Gjokë Malajt ç’i paska hijeHapin vesh me flurudha zjarri. Hapi i tij, hap për të gjithëAta që duan të vërtetënNë rresht i vë ai dashuritëVorbullat që trazojnë jetën...

Kozeta Zylo: Mësonjëtorja e parë e Korçës është pasuri kombëtare dhe jo lokale

Me shqetësim dhe dhimbje gjer në eshtër e mora lajmin e ndryshimit të emërtimit nga “Mësonjëtore e Parë Shqipe” në Korçë në “Muzeumin e Arsimit” në Korçë.  Padyshim si mësuese me një pervojë të jashtëzakonshme midis dy kontinenteve kam ndjesinë dhe më duhet ta mbrojë me kanun emrin e shenjtë gati si Zoti: “Mësonjëtore”...

Albert Habazaj: Miro Tërbaçja si shqiponjë e historisë së popullit

Në rrjedhat e kohës, fakti historik dhe e vërteta historike i ka regjistruar gratë sikurse burrat, të barabarta me ta dhe shpesh herë kanë sfiduar historinë me heroikën burrërore. Një nga ato të fillimit është edhe Trimëresha e Tërbaçit, Legjenda Miro Tërbaçi. Ç’dimë nga historia për Miron? Si ka ardhur historia...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora