E premte, 07.10.2022, 01:43 PM (GMT+1)

Sevdail Hyseni: Përvjetorët

Tridhjetë vjet politikëPo aq edhe  pushtet,Erdhën edhe shkuanSi shkuma në det!         Pa lënë asnjë gjurmëNë rrafshin popullor,E ne i kremtojmëHumbjet n’përvjetor! Sa herë u gjobitëmPër Himn dhe Flamur,E disa të drejtaQë s’i gëzuam kurrë! ...

Pëllumb Gorica: Sërish në Apoloninë mijëvjeçare

Në Apoloni kam ardhur që në rininë e hershme. Më ka magjepsur atëherë kur e vizitova për herë të parë, ose thënë shkurt ishte një “dashuri me shikim të parë”.I mahnitur humba në këtë qytet antik, të ndërtuar në vitin 558 - 620 Para Erës Sonë prej Ilirëve Taulantë, që ishte më i bukuri dhe më madhështori...

Ndue Dedaj: At Ambroz Marlaskaj, një korife i diturisë

Askund të shquarit e kohës së vet nuk harrohen më lehtë se te ne. Ke pritur më kot gjithë këto vite se mos ndonjë institucion do të kujtohej për një personalitet si At Ambroz Marlaskaj, mishërim i atdhetarisë, drejtësisë dhe diturisë. Një shqiptar me karakter të palëkundër, që për parimet e veta...

Nikoleta Kovaçi: Sulmi i armikut te dukshem

Dje ra sistemi TIMS! Fatkeqesia na u shit fillimisht si difekt i sistemit me Greqine! Ne pritje te kalimit te shqiptareve qe udhetojne me autobus drejt vendbanimit te tyne, Greqise, fatkqesia u shpernda edhe ne pikat e tjera kufitare! Ne Rinas ka dite! Askush s’ka fol! Shqiptaret qe marrin udhet e botes nga pikat kufitare...

Fatmire Duraku: Një përjetim poetik i rrallë për Isa Boletinin

Çerkin Ibishi është i njohur për lexuesit tanë. Ai me vjet raportoi për gazetën Rilindja, për ngjarjet e ndryshme që ngjanin në rejonin e Mitrovicës. Në të njëjtën kohë herë pas here shkroi dhe poezi, për fëmijë dhe për të rritur. Tashmë ai doli para lexuesve me librin Monolog me Isa Boletinin...

Dorian Koçi: Imazhi i figurës historike të Gjergj Kastriotit në Pashallëkun e Shkodrës

Lidhjet e para mes një mundësie të trashëgimisë  së Skënderbeut me Bushatllinjtë përmenden në një relacion diplomatik të Konsullit rus të Dalmacisë, Antonio Palladhokli drejtuar Këshillit të Punëve të Jashtme të Rusisë në 14 prill të vitit  1787. Konsulli Palladhokli shkruan në relacionin e tij  se në këtë kohë dëgjohet se Pashai i Shkodrës pret para me emrin e tij, vetëquhet si pasardhës i të famshmit Gjergj Kastriot , Skënderbeu...

Sinan Gashi: Njerëz të suksesshëm në Amerikë

Por, një libër i natyrës së rrallë, por krejt i veçantë është “Albanian American success stories” (“Shqipatro-amerikanët, histori suksesi”) Albanian Media Group,, SHBA 2014, shkruar nga Blerta Alika & Emily Hubbell.Nga librat e tjerë, ky ka disa specifika edhe formale dhe ...

Jusuf Buxhovi: Kur informimi ishte çështje e kauzës kombëtare

Në fillim të marsit të vitit 1990, kur LDK-ja - parti e parë shqiptare me rreth 700 mijë anëtarë brenda një kohe të shkurtër kishte rrënuar gjithë strukturën organizative të LKJ - së dhe si parti ishte më e fuqishmja dhe më e organizuarja në hapësirat e ish Jugosllavisë,  për t'ia ndalë turrin disi rritës dhe ndikimit të saj në....

Enver Bytyçi: Shqiperia eshte viktime e krimit kibernetik te iranianeve... dhe Edi Rames

Kur sulmin kibernetik e bejne iranianet kryeministri therret ne e per panik! Por kur kete sulm e bejne patronazhistet, ai u thote shqiptareve se "Une jam kryepatronazhisti"! Pra, jo vetem qe i justifikoi te dhenat qe shperdoroi Partia Socialiste me te dhenat e 900 mije shqiptareve, por njekohesisht e mori autoresine e ketij akti kriminal vete Edi Rama!...

Feti Tunuzliu: Mësuesi

Sapo hyra brenda të blej ndonjë roman i përshëndeta të pranishmit me: “Mirëdita”, n’dyqan, mirëseardhje më uroi menjëherë shitësi dhe i moshuari që aty rastisi.Strukur në karrigë me kapel në kokë, mbështetur për bastuni me dy duar fortë, pos nga fytyra - tashmë e rudhur dhe trupi i lodhët, e njoha menjëherë mësuesin Istref dhe nga zëri i ngrohtë...

Gëzim Tushi & Fran Gjoka: Demokracia qytetare nuk bëhet nëse mungon toleranca

Megjithëse kohët e fundit opinioni publik qytetar është sensibilizuar nga përballja me disa dukuri sociale shqetësuese, edhe pse nga politikanët, intelektualët, sociologët e psikologët është folur dhe shkruar shumë në median elektronike e atë të shkruar për situatën sociale të agravuar në Shqipëri, për nivelet e larta të dhunës, krimit...

Blerim Latifi: Shkatërrimi i shëndetësisë publike

Prej dy ditësh një dhimbje e fortë po më torturonte në anën e veshkës së majtë. Ditën e parë mendova se mbase nuk është ndonjë gjë serioze dhe do të më kalojë. Në ditën e dytë dhimbjet veç erdhën duke e rritur intensitetin. E thirra vëllaun dhe u nisëm për në QKUK. Kisha kohë pa qenë atje. Në hyrje të Emergjencës u përballa me...

Dritan Demiraj: Irani, lufta kibernetike dhe 'diplomatët' e forcave Quds

Në vazhdim të debatit, analizës dhe diskutimit në lidhje me vendimin e qeverisë së Shqipërisë për largimin e menjëhershëm të diplomatëve iranianë nga vendi jonë, një masë e cila nuk është marrë nga asnjë vend tjetër deri tani, mendoj se ishte vendimi në kohën, vendin, forcën e duhur dhe e mbështes atë plotësisht...

Sali Berisha: Dielli nuk lind më për Mbretëreshën Elizabeth e II

Të dashur miq, Elizabeth e II, Monarkja që mbretëroi më gjatë se kushdo në historinë mbretërore të Britanisë së Madhe, plot 70 vjet, ku udhëhoqi me ndere, përkushtim e dinjitet e solli mbi të gjitha stabilitet e prosperitet për vendin e kombin e saj, mbylli sytë përgjithmonë duke lënë...

Kastriot Dervishi: Kleriku

Atë Pjetër Mëshkalla (1901-1988) në një foto thuajse të panjohur. Atij iu privua liria në vitet 1946-1960 dhe 1967-1977. Herën e dytë u dënua për një letër që i dërgoi më 5.4.1967 kryeministrit Mehmet Shehu si protestë për mbylljen e institucioneve fetare. Në letër midis të tjerash shkruante...

Brahim Avdyli: Sytë që më përcjellin

A e dini, a keni menduar te pamja e njeriut se gjëja më e bukur janë të dy sytë. Ka shumë gjëra të tjera, me mjaft rëndësi, p.sh. buzët, që ngërthejnë dashurinë e parë në vetvete dhe pak kush ka mundësi që ta nxjerrë puthjen nga vendi i fsheftë. Të bukurat nuk kanë fund! Secili i gjënë nga një vend tjetër, e për ta do të jetë ajo “më e bukura”...

Enver Bytyçi: Mbreteresha Elisabete!

Mbreteresha Elisabete! Pas plot 70 vjetesh ne fron, ajo nderroi jete!Mbylli nje epoke! Mbretwroi ne gjysmen e dyte te shekullit XX dhe gati ne cerekshekullin e pare te shekullit XXI.Ne 70 vjet ajo ishte vazhdimisht ne qender te opinionit britanik e ne bote! Ishte deshmitare dhe autore e...

Jusuf Buxhovi: Rasha Nemanjane - Kështjellë e fundit e Bizantit Ilirik

Shthurja e Bizantit me anën e formacioneve të tjera autonome shoqërore dhe politike (feudeve, zhupanive dhe dinastive), siç ishin edhe “Despotati i Epirit”, “Despotati i Artës”dhe “Regnum Albaniae” e vitit 1272-1296  dhe të tjerave deri në shekullin XV kur do të marrë fund kjo perandori, në ato rrethana dramatike...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora