E enjte, 06.10.2022, 06:46 PM (GMT+1)

Search by date: 9/9/2022

Gëzim Tushi & Fran Gjoka: Demokracia qytetare nuk bëhet nëse mungon toleranca

Megjithëse kohët e fundit opinioni publik qytetar është sensibilizuar nga përballja me disa dukuri sociale shqetësuese, edhe pse nga politikanët, intelektualët, sociologët e psikologët është folur dhe shkruar shumë në median elektronike e atë të shkruar për situatën sociale të agravuar në Shqipëri, për nivelet e larta të dhunës, krimit...

Dritan Demiraj: Irani, lufta kibernetike dhe 'diplomatët' e forcave Quds

Në vazhdim të debatit, analizës dhe diskutimit në lidhje me vendimin e qeverisë së Shqipërisë për largimin e menjëhershëm të diplomatëve iranianë nga vendi jonë, një masë e cila nuk është marrë nga asnjë vend tjetër deri tani, mendoj se ishte vendimi në kohën, vendin, forcën e duhur dhe e mbështes atë plotësisht...

Blerim Latifi: Shkatërrimi i shëndetësisë publike

Prej dy ditësh një dhimbje e fortë po më torturonte në anën e veshkës së majtë. Ditën e parë mendova se mbase nuk është ndonjë gjë serioze dhe do të më kalojë. Në ditën e dytë dhimbjet veç erdhën duke e rritur intensitetin. E thirra vëllaun dhe u nisëm për në QKUK. Kisha kohë pa qenë atje. Në hyrje të Emergjencës u përballa me...

Sali Berisha: Dielli nuk lind më për Mbretëreshën Elizabeth e II

Të dashur miq, Elizabeth e II, Monarkja që mbretëroi më gjatë se kushdo në historinë mbretërore të Britanisë së Madhe, plot 70 vjet, ku udhëhoqi me ndere, përkushtim e dinjitet e solli mbi të gjitha stabilitet e prosperitet për vendin e kombin e saj, mbylli sytë përgjithmonë duke lënë...

Kastriot Dervishi: Kleriku

Atë Pjetër Mëshkalla (1901-1988) në një foto thuajse të panjohur. Atij iu privua liria në vitet 1946-1960 dhe 1967-1977. Herën e dytë u dënua për një letër që i dërgoi më 5.4.1967 kryeministrit Mehmet Shehu si protestë për mbylljen e institucioneve fetare. Në letër midis të tjerash shkruante...

Brahim Avdyli: Sytë që më përcjellin

A e dini, a keni menduar te pamja e njeriut se gjëja më e bukur janë të dy sytë. Ka shumë gjëra të tjera, me mjaft rëndësi, p.sh. buzët, që ngërthejnë dashurinë e parë në vetvete dhe pak kush ka mundësi që ta nxjerrë puthjen nga vendi i fsheftë. Të bukurat nuk kanë fund! Secili i gjënë nga një vend tjetër, e për ta do të jetë ajo “më e bukura”...

Enver Bytyçi: Mbreteresha Elisabete!

Mbreteresha Elisabete! Pas plot 70 vjetesh ne fron, ajo nderroi jete!Mbylli nje epoke! Mbretwroi ne gjysmen e dyte te shekullit XX dhe gati ne cerekshekullin e pare te shekullit XXI.Ne 70 vjet ajo ishte vazhdimisht ne qender te opinionit britanik e ne bote! Ishte deshmitare dhe autore e...

Jusuf Buxhovi: Rasha Nemanjane - Kështjellë e fundit e Bizantit Ilirik

Shthurja e Bizantit me anën e formacioneve të tjera autonome shoqërore dhe politike (feudeve, zhupanive dhe dinastive), siç ishin edhe “Despotati i Epirit”, “Despotati i Artës”dhe “Regnum Albaniae” e vitit 1272-1296  dhe të tjerave deri në shekullin XV kur do të marrë fund kjo perandori, në ato rrethana dramatike...

Idajet Jahaj: Kryekëngës së Çamërisë

Sot, më datë 09.09.2017, kemi një lajm shumë të rëndësishëm për kombin, e veçmas për Çamërinë. Qeveria e Republikës së Çamërisë, pas zgjedhjes së Qeverisë së Re, për herë të parë, realizon dy vepra historike:Kushtetutën dhe Himnin e Republikës së Çamërisë. Të dyja këto vepra janë realizuar për...

Florim Zeqa: Nisma e re kërkon mbështetje qytetare!

Jo rrallë realiteti na i shtrembëron dëshirat dhe anasjelltas. Njerëzit kanë dëshirë t’i realizojnë ëndërrat e tyre jetësore, por realiteti i hidhur i krijuar, jo vetëm që ua pamundëson, ua shuan ëndërrat e shumë gjeneratave për të jetuar dinjitetshëm në vendin e tyre...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora