E marte, 11.08.2020, 01:02 AM (GMT+1)

Search by date: 9/9/2019

Frank Shkreli: Korporata e parë e komunitetit shqiptar në Shtetet e Bashkuara

Komuniteti shqiptaro-amerikan gjatë viteve ka ardhur duke u shtuar në mënyrë të dukshme, sidomos, mbas shembjes së Murit të Berlinit dhe përmbysjes së komunizmit.  Megjithëse nuk ka shifra të sakta për numrin e vërtetë të shqiptarëve në Amerikë, llogaritet se sot në Shtetet e Bashkuara mund të jenë disa qindra mijëra që e ...

Timo Mërkuri: Balada e murimit

Ura e Artës[1], (greqisht:Γεφύρι της Άρτας ) është një urë guri (quhet dhe Ura e Gurtë e Artës) rreth një kilometër në perëndim  të qytetit të Artës në Greqi dhe  lidh dy brigjet e lumit  Άραχθος / Árakhthos)Është ura më e famëshme në Epir, si për stilin e ndërtimit ashtu dhe për legjendën që mbart...

Libri i ri i autorit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti (Skënderbeu) në literaturën lituane

I bindur se Emri dhe të bëmat e Gjergj Kastriotit - Skënderbeut janë dëgjuar edhe në vendet më të thella të botës,  madje mund të them edhe tek popullësia indigjene si dhe në të gjitha skajet e Universit.Prandaj,  nuk do të ndalem te kjo se si arriti figura e Gjergj Kastriotit në literaturën Lituane , sepse kjo tanim është një realitet , jo vetëm...

Gëzim Llojdia: Kush janë tre kala në luginë?

Kur Ago Agaj, i emigruar përtej oqeanit,shkruante ditarin  historik të vitit 1920 të kohës, që ne quajmë:’Lufta e Vlorës”,ngjarjet në atdheun e tij kishin ndryshuar shumë . Midis ngjarjeve historike të atij viti famoz për jugun dhe Vlorën ,autori  e nis me një histori të lashtë ,që në themel duhet parë me vëmëndje...

Resmi Osmani: Kangjela e mallit të parë

Kujtimit të poetit Zef Serembe - Dielli ishte ngritur mbi det në lindje. Nga dritarja vërshonin vrundujt e dritës së artë të ditës së re,  me magjinë këndellëse e të hareshme  të majit, që të grishte për të jetuar gëzueshëm së toku me dalldinë e hovshme të natyrës së ringjallur...

Neki Lulaj: Namik Selmani - Lulet e Diasporës

Këto ditë pritet të dal nga shtypi një Abetare e re për fëmijë dhe te rriturit qe jetojnë ne mërgim  me titullin „Lulet e Diasporës“ libri  me i ri i shkrimtarit Namik Selmani.Te cilin libër para ca ditësh pata rastin ta lexoi ne dorëshkrim, pra.Një libër që të jep emocion...

Blerim Rrecaj: Përshëndetje buzëqeshjesh

Duke u çu' dikush nga karrika e autobusit, në lëvizje, kemi një përshëndetje me buzëqeshje, e dikush që ulet pranë në karriken që u lirua, përsëri kemi rrezatim buzëqeshjesh përshëndetëse. Si shenja të mira për ta vazhduar ditën. Vazhdojmë secili pikëstacioneve tona...

Albert Zholi: Flet pedagogu Ardit Kërtusha

Në këtë intervistë pedagogu Ardit Kërtusha  thekson se “Situata e sotme politike në vendin tonë paraqitet e ndjerë për faktin që kemi një mungesë totale dialogu ku kampi opozitar ka zgjedhur dezertimin si një formë e shëmtuar për të penguar reformat e nisura në vendin tonë, kryesisht atë në drejtësi. Të frikësuar nga dita e gjykimit...

Osman Ademi: Me dy shtator në Vjenë filloi viti i ri shkollor

Pas pushimeve të gjata verore, me të hënën, me dy shtator, në Vjenë filloi viti i ri shkollor, ku rreth 450 shkolla i hapen dyert për diku 225.000 nxënës (shtypi austriak). Ata do të fillojnë garën për mësim, garën për dije…Këtu bëjnë pjesë edhe një numër bukur i mirë i nxënësve shqiptarë ose me origjinë shqiptare!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora