E enjte, 06.10.2022, 06:24 PM (GMT+1)

Search by date: 9/8/2022

Mbretëria e Bashkuar në zi/ Ndërron jetë Mbretëresha

Mbretëria e Bashkuar është në zi!Mbretëresha Elizabeth II ka ndërruar jetë në moshën 96 vjeçare.Ajo ndërroi jetë në Kështjellën Balmoral në Skoci. Pranë Mbretëreshës ndodheshin pjesëtarë të afërt të familjes së saj.Mbreti i ri është djali i saj, Charles...

Kalosh Çeliku: Partia do na lindë edhe fëmijë

Epabesueshme?! Edhe pse, Shkollën e Mesme Normale “Zef Lush Marku” e kisha kryer për katër vite me radhë në Shkup, asgjë nuk dija për fshatrat shqiptar që e rrethonin Shkupin Historik. Përveçse Radushës, nga ku kaloja me tren për në Kërçovë, dhe një nxënësi nga fshati Sudeniçan...

Fran Gjoka: Mark Tirta, emër i njohur i shkencës shqiptare dhe më gjerë

Të shkruash për intelektual të përkushtuar e me integritet, nuk është e lehtë, pasi tek ata mungon dëshira për dukje, por kanë me shumicë, ndjenjë, pasion, dashuri e humanizem, gjëra të cilat ne i kërkojmë tek "heronjtë". Por në të vërtetë, "heronjtë" janë njerëzit e thjeshtë, të ditur dhe të përkushtuar, që tërë...

Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (22)

Aty ku mbaronte lagjia jonë, niste kodra e Mbyetit,dhe ca te tjera, të buta e të ulta, që të zëna dorë për dore  lartoheshin e madhoheshin duke ecur drejt Patosit, ku fillonmte Mallakastra e Butë .Tek-tuk me ca shkurre drize, ferra e gjëmbaç, e sheshe  e çeltira që shërbenin si kullotë. Kodra lartohej me një ...

Kadri Tarelli: Koburja e mësuesit atdhetar ende gjëmon!

Tashmë, pas kaq vjetësh punë kërkimore, u realizua njëra nga ëndrrat e kahershme të kolegut dhe mikut tim, Bajram Halil Gashit. Doli në dritë të botimit libri “Haki Taha, në kufi të legjendës”, (Monografi), të dy bashkautorëve Bajram Halil Gashi dhe Halil Ahmeti, kushtuar mësuesit atdhetar...

Jusuf Buxhovi: Dinastia e Nemanjajve dhe Rasha

Përqendrimi te Dardanët si popull - shtrirja e të cilëve vërehet në kohën parahistorike dhe vazhdon në atë historike në një hapësirën euro-aziatike (nga Iliriku në Trojë e deri te mbretëria Hitite dhe Bryge), dhe te Dardania - si mbretëri nga shekulli IV para erës sonë deri te shekulli I i erës sonë...

Atdhe Geci: Monolog për Çamërinë

Muza në mua po i pjekë poezitë për Çamërinë, për vendlindjen e tre perëndive shqiptare; të Zeusit, Thotit, Apollonit, si dhe për gjuhën dhe shkrimin pellazg. Shqiptar, lexoni e dëgjoni gurët e Prevezës, gurët që shkruajnë, gurët që këndojnë, gurët që bubullojnë. N´kambë o burra thërret...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora