E shtune, 25.09.2021, 05:45 PM (GMT+1)

Search by date: 9/8/2021

Blerim Latifi: Lufta e Spanjës nuk ishte kurfarë lufte e lavdishme

Sa herë që Kosova ka për të luajtur me Spanjën, dikush kujdeset që të na i përkujtojë shqiptarët që dikur morën pjesë në Luftën e Spanjës, me idenë se shiko se çfarë kemi bërë ne për Spanjën.Si nuk i lamë kurrë budallakitë e këtilla?Lufta e Spanjës (1936-1939) nuk ishte kurfarë lufte e lavdishme...

Fritz Radovani: Harresa asht themeli i 'rilindjes'

4 Shtator 1886 U le Imzot Vinçenc PRENNUSHI, Argjipeshkëv i Tiranës e Durrësit. Predikues e poet i njohun në letersi Shqipe.Vdiq në burgun e Durrsit me 19 Mars 1949.2 Shtator 1892 U le në Shkoder Don Lazer SHANTOJA. U pushkatue me 5 Mars 1945 nga komunistët. Asht Kleriku i...

Sonila Meço: Shumë debate, sa pak tema

Në debatet publike në vend po mbizotëron një dëshirë e ngutshme për aktualitetin më shumë si nevojë fatesh personale politikanësh, provë force mes grupesh rivale brenda e jashtë llojit, duke dëshmuar edhe një herë sa sforco duhet, që ky debat të mbijetojë me axhenda të pavarura nga nevojat...

Lekë Mrijaj: Në kujtim të veprimtarit Nikollë P. Mrijaj

Fundshekulli XX në historikun e Kosovës Dardane, ka mbetur si ngjarje tejët e rëndësishme për ne shqiptarët. Pra vëndi ynë-Kosova për herë të parë në kushte okupimi nga Serbia gjenocidiale me 7 Shtator të vitit 1990 (pas deklaratës Kushtetuese e 2 korrikut) permes Deputetëve të Kosovës apo siq njihej me konkret të Kushtetutës së...

Kastriot Dervishi: 'Ta kishim vrarë ne dhe jo gjermanët'

Ish prefekti Veli Vasjari (1887-1944), ish nënprefekt në kohën e kongresit të Lushnjës dhe ish drejtor i përgjithshëm i Policisë nuk bënte pjesë në formacione politike. Ai kish qenë prefekti i fundit i Korçës dhe ishte larguar më 8 prill 1939. Kur u kthye në vitin u gjend i vrarë më 12.5.1944 në rrugën midis Grabovicës...

Edison Ypi: Atdheri

Atdheri është një vend banorët e të cilit nuk mburren me prezenca por me mungesa: Me Historinë që nuk e njohin. Artin që s'ja kanë haberin. Lavdinë që nuk e meritojnë. Trimërinë që nuk e kanë.Atdheri është vendi ku shtëpitë janë Kisha dhe Teqè, banorët janë murgj dhe dervishë që gjithë kohës meditojnë për pandehma...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora