E diele, 27.09.2020, 01:57 AM (GMT+1)

Search by date: 9/8/2020

Frank Shkreli: Dhimitër Berati - Bashkëpunëtor i ngushtë i Fishtës dhe Koliqit

Ishte fillimi i shtatorit të vitit 1970. Po bëhesha gati që brenda një ose dy muajsh të udhëtoja për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me statusin e refugjatit politik.  Në përgatitje e sipër, fillova tu them lamtumirën e fundit miqëve dhe të njohurve të komunitetit shqiptar në Romë dhe në kampet e refugjatëve...

Astrit Lulushi: Kthim në natyrë

Natyra e njeriut shpesh është e fshehur; ndonjëherë del; rrallë shuhet; është kthimi që e bën njeriun të dhunshëm; gjërat që nuk i realizoi me doktrinë, tani përpiqet t’i bëjë me forcë. Idea konsiderohet më pak e rëndësishme; vetëm zakoni ndryshon dhe përpiqet të nënshtrojë. Prandaj, në disa raste...

Gjokë Dabaj: Paratë e të huajvet dhe morali i shqiptarëvet

Po e nis këtë shkrim me një bisedë midis meje dhe bashkëshortes sime, sot në mëngjes, duke pirë kafen tonë të përditshme.“Në qoftë se Mali i Zi do të më ofronte, mua tivarasit, një pagesë prej 400 eurosh në muaj për ta quajtur veten malazi, nuk e di si do të veproja,“ i thashë gruas...

Gëzim Llojdia: Ali Asllani dhe ''Kënga e një plaku''

Kur dilte në rrugë Ali Asllani ishte veshur shik me kostum dhe ecte një zotni.Vashat dhe gratë  të marrosura pas asaj bukurie, pas penxhereve përgjonin këtë dalje në rrugët e kryeqendrës .-Shikoni moj gra, në rrugë po ecën poeti!Kështu e kujtonte një miku im kur për herë ta parë shikonte poetin lirik...

Florim Zeqa: Dështimi i (pa)pritur!

Që nga ardhja në pushtet e 'Qeverisë Hoti' nuk e kam lavduar dhe as nuk e kam mbajtur në thumb të kritikës kryeministrin Hoti, duke besuar në dijen, urtësinë, vendosmërinë e mbi të gjitha në guximin për qëndrimet e një viti më parë ndaj "Mini-Shëngenit" apo projektit për "Mini-Jugosllavinë e Re"...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora