E marte, 11.08.2020, 02:44 AM (GMT+1)

Search by date: 9/8/2019

Fatbardha Demi: Shënjtori arbër që u 'kryqëzua' për të vërtetën (II)

Veprimtaria e Mihal Trivolit në Rusi s´dotë njihej në shumëllojshmërinë dhe rëndësinë e saj, po të mos ishin zbuluar rastësisht në vitin 1968 nga N.Pokrovski (Н. Н. Покровски ) dosjet e tij gjyqësore në  Altae të Siberisë. (1)Ky zbulim ka një rëndësi të jashtëzakonshme...

Shefqet Dibrani: Degradimi i vlerave dhe demokracisë

Të nderuar Ambasadorë dhe përfaqësues të Misioneve Ndërkombëtare në Kosovë, kriza në Kosovë është një veprim proporcional i juaji me vendorët, dhe nëse kjo nuk pranohet, zgjidhje nuk do të ketë kurrë. Ky vend i dal nga lufta dhe kriza të mëdha, që nga sundimi otoman e deri te sundimi serb, kap një periudhë mbas...

Fritz Radovani: Nanat tona ishin bijat e Rozafës

Sa shumë shkapetje, gervishtje, perplasje e rrahje takash e patkojsh ruen ky kalldram!Një lum i rrembyeshem pushtuesish siper kaluen, e gurt’ vazhdonin me shndritë…Edhe shkelqimi i tyne marramendës e ka domethanjen e vet! Gati gati duket si Tempull!...

Dedë Preqi: Vuçiqi është kopje e Millosheviqit

Vizitat e kryetarit të Serbisë në Kosovë, A.Vuçiq, nuk janë pjesë e vizitave normale dhe në raport me diplomacinë në mes dy shtetëve fqinjë, por më tepër i takon vizitave të sojit të vet, e cila çështje duhet tëshqyrtohet nga pala kosovare, sepse vizitat e tillanuk përputhën me realitetin e Kosovës dhe diplomacinë që kuptojmë shkëmbimin e ...

Fahri Xharra: Pse e vranë Laokontin?

Të shikojmë një ngjarje historike shumë të lashtë e cila luhej mu në tokat dardane. Lexojeni dhe mendoni mirë sepse qëllimi i këtij shkrimi është që të mos mashtrohemi mu si dardanët e Trojës nga një kalë- dhuratë . Lexojeni së ...

Zymer Mehani: Poetja Lumturije Drenica - zëri i ndërgjegjes sonë kombëtare

Lumturije S. Drenica u lind në fshatin Borje të rrethit të Kukësit, më 1 gusht 1973. Pa e pasur fatin që të lindet e jetojë në trojet e gjyshit të saj, Rexhep Drenica...i biri i Tafil e Sadije Drenica, që lindi më 18 mars 1907 në fshatin Lubinje të Drenicës së Kosovës....Që në moshën 12- vjeçare, për të shpëtuar nga...

Luan Kalana: Manhattan... mahnitem

1-Manhattan,ec i menduar në trotuaret e tua,ngre kokën të kap lartësitë,më kot,kapelja me bie përdhe, në tokë,ku janë Binjaket*, zëmra pikon lot.2-Manhattan,emër me nam,në botë je mrekulli...

Përparim Hysi: Lirika të shtatorit

Aty, në rrugën gjelbëroshe,Që çan pyllit në korieU takuam, moj bukuroshe,Tinëz, nën një hije. Qemë  vetëm ne, të dy,Asgjë tjetër,xhin-xhanE kujtoj takimin tani...

Jusuf Zenunaj: Gruaja si 'princeshë'

Gruaja me stoli,me gjerdan prej ari,me burrin këpucëgrrisurbashkë shkojnë te flokëtari.Me grim e frizurë bëhet si " princeshë ",nuk ndahet nga shoqet ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora