E enjte, 06.10.2022, 06:01 PM (GMT+1)

Search by date: 9/7/2022

Kalosh Çeliku: Përmbytja e madhe

Shkupin Historik, vite me radhë e  përmbyti Natyra. Nuk e them Zoti (Allahu). Shpërngulja e shqiptarëve me dhunë për në Turqi (1912 - 1915, 1953 - 1959) nga vrasja ilegale UDB -ës. Grabitja e tokave, taksat e rënda, papunësia, terrori e propaganda se gjoja “muslimanët” janë turq dhe si të tillë më mirë të shkojnë në Turqi...

Fritz Radovani: Ku i kanë varrezat këta Zamakë?!

At Anton Harapi (5 Janar 1888 – 20 Shkurt 1946),Gene Kortsha tregon: “P.Freeman ishte komandant i skuadres se pushkatimit: Kur i pushkatuem  tre te bugosunit, dy prej tyne kane ra perdhe, ndersa At Antoni asht zhdukë nga pamja i rrethuem prej nji rejet. Oficeri në komandë ka shkue afer trupave të shtrimë perdhe. Aty ishte Lef Nosi...

Idriz Zeqiraj: Letër dërguar Presidentes Vjosa Osmanit me bashkëpunëtorë

Për standartet e dyfishta, populli ka një shprehje: "Me çfarë kuti matë Dauti?!" Lufta e Kosovës, përkatësisht, historia e sotme e Kosovës, trajtohet sikur të këtë ndodhur në lashtësi! Falsifikimet groteske të saj, të lënë pa frymë. Dhe, megjithatë ngulmohet të mos korrigjohet, përkundrazi, të...

Jusuf Zenunaj: Ritë

Tê Lumtë, moj Ritë!Natën na e bëre ditë.Nga këngët e koncertitsikur u zgjuan nga gjumibjeshka edhe deti...

Aurel Dasareti: Shqiptarët kokëtul që votojnë për idiotë të tillë

Krimineli pas timonit, anija fundoset. Kryeministri joligjor mafioz antishqiptar, shkatërrues i Shqipërisë, përndryshe sivëllai i armikut të shqiptarëve, vuan nga Hybris. Në mitologji një person me arrogancë apo mendjemadhësi shkon përtej kufijve që perënditë kanë vendosur për veprimet njerëzore...

Përparim Hysi: Faslliu

Faslli Serjani ishte nga fshati BELISHOVË i MALLAKASTRËS dhe me gjithë familje u vendos në MBROSTAR-URA të FIERIT aty pragviteve '70-të të  shekullit tjetër.MBrostar-URA qe sektor ferme dhe,natyrshëm, krahasuar me jetën në kooperativë, qe më mirë. FASLLI SERJANI qe burrë i zgjuar që nuk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora