E hene, 27.01.2020, 04:05 AM (GMT)

Search by date: 9/7/2019

Anton Nikë Berisha: Gjin Bardhela i arbresh & Etja e gurëzuar

Romani “Gjin Bardhela i arbresh & Etja e gurëzuar”1 i Anton Nikë Berishës, u botua më 2002 nga shtëpia botuese “Faik Konica” e Prishtinës. Më 2013 shtëpia botuese Luigi Pellegrini e Kozencës e botoi në gjuhën italiane “La sete pietrificata”2 me përkthim të Albana Alisë. Të dy botimet zgjuan një interesim...

Florim Zeqa: Kandidatët e pasur e një populli të varfër!

Qytetarët e Kosovës më 6 tetor të këtij viti do t’i kenë para vetës pesë emra që po pretendojnë ta marrin në dorë “timonin e shtetit”: Albin Kurti, Fatmir Limaj, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj dhe Vjosa Osmani. Janë këta pesë kandidatë për kryeministra që posedojnë pasuri të mëdha dhe para të majme në xhirollogaritë e tyre bankare...

Astrit Lulushi: Muzat

Mali Olimp, greqisht Olympos, sepse greqishtja moderne gjithashtu e përktheu ˈolimbos’ ose ‘olibos’, është mali më i lartë në Greqi. Ndodhet në vargun Olimp në kufirin midis Thesalisë dhe Maqedonisë, midis njësive rajonale të Pierias dhe Larisës, në jug-perëndim të Selanikut...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese