E enjte, 06.10.2022, 05:42 PM (GMT+1)

Search by date: 9/6/2022

Enver Bytyçi: Liderët serbë - Flasin për paqe e përgatiten për luftë!

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ishte për herë të parë në Kosovë. Ajo foli në Mitrovicën e Veriut dhe u përpoq të sjellë mesazhe paqeje, aq sa mund ta bëjë këtë një politikan(e) i rëndësishëm serb. Është e pamundur që ndonjë lider e politikan i lartë me pushtet në Serbi të jetë vërtet e deri në fund paqësor...

Agim Binaj & Fahri Dahri: Gabimet që shoqëruan tranzicionin 30 vjeçar

Dihet se për të siguruar të ardhme më të mirë, duhet të njohësh gabimet e të shkuarës e t’i ndreqësh ato. Viti 1990 hapi një botë të re dhe për shqiptarët. U gëzuam për rendin e ri demokratik që do të çonte në mirëqenie, mbrothësi e profetësin e ëndërruar nga të parët tanë për shumë dekada...

Florim Zeqa: ADN adresa e vetme e ndryshimit substancial dhe përmbajtësor!

Subjektet e deritanishme politike aq shumë e kanë politizuar dhe polarizuar shoqërinë kosovare, saqë gjithçka është kthyer në urrejtje vëllazërore dhe hakmarrje primitive mes subjekteve politike. Nuk ka sesi të ndodhë ndryshe, kur në një familje katër anëtarëshe janë futur pesë parti! Kjo ka bërë që anëtarët e...

Kozeta Zylo: Kujtojmë Martirët e Gjuhës Shqipe

Ç’i kanë punuar Gjuhës shqipe armiqtë e vendit tënë!…Është nga kombëtarët e vjetër dhe shumë të vuajtur, prandaj e ka zemrën e çeliktë. Plaku quhet At Stath Melani. Shtëpinë ia dogjën barbarët grekë, po At Stath Melani dëshiron të rrojë në kasolle po vetëm në Shqipëri të lirë ku të valojë Flamuri i Skënderbeut...

Jusuf Buxhovi: Vrasja e Maxharr Pashës në Gjakovë

Më 6 shtator 1878, në Gjakovë u vra Maxharr Pasha, mareshalli osman me prejardhje gjermane (Karl Detroit nga Magdeburgu).Vrasja e Maxharr Pashës në Gjakovë paraqet konfrontimin e parë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit me Perandorië Osmane në luftë për mbrojtjen e trojeve shqiptare nga copëtimet në përputhje me...

Albert Vataj: 15 vite nga vdekja e tenorit

Ai nuk është më prej 15 vitesh, por standartet që ai vendosi në fuqinë vokale dhe virtuozitetin interpretues operistik mbetet një sundim i pacënuar.Luciano Pavarotti, këngëtari italian, kumbimi dhe tingulli i pacenuar i të cilit vendosi një standard për tenorët operistik të epokës së pasluftës, u shua më 6 shtator 2007 në moshën 71-vjeçare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora