E shtune, 25.09.2021, 05:14 PM (GMT+1)

Search by date: 9/6/2021

Xhelal Zejneli: Kultura masive, kulturë dhe jo reality

Kultura masive apo kultura e masës ndodhet kudo përreth nesh. Në shtëpi, në rrugë, në shkollë, nëpër qendrat tregtare, në salla të kinemave ...Njerëzit janë të rrethuar me të, pa e kuptuar se ajo plotësisht e ka në dorë jetën e tyre. I konsumojnë prodhimet e saj, pa e ditur se kësisoj bëhen masë pa formë...

Fritz Radovani: 20 vjet pa Lukë Kaçaj

7 Shtator 2001...O syshqiponjë! A me të vertetë Je pranë Krijuesit Tand !?..E pra, tash plot 20 vjetë Rinia Shqiptare këndon.., por, këndon pa Ty, o Luk Kaçaj, e ndoshta, sa vite të tjera do të shkojnë, tue kerkue tingujt e zanit tand !.. Po, po, atje nalt nder Yjet e Pashuem të Asaj Botë pafund !...

Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” filloi plot sukses vitin e ri akademik

Në  mjedise tejet komode të Qendrës së Konferencave dhe Trajnimeve në Jocobi’s Center, (Building Nr. 4) në  adresën: 1400 Pelham PKWY S, Bronx, NY 10461, në një nga degët e Shkollës Shqipe “Alba Life” u zhvillua ceremonia e hapjes së vititi të ri akademik 2021-2022.  Këto mjedise të përshtatshme u bënë të mundur nga z. Mark Gjonaj...

Mevlud Buci: Lum ç’sokola ka le Lura, si Mark Ndreca, burrë mbi burra

Koha dhe jeta, njerëzit dhe traditat, bëmat dhe vlerat, sikur blerojnë, ato nuk vyshken, sepse gjurmët rrezatojnë, ndaj kurdoherë mbeten frymëzim për brezat. Madhështia, thjeshtësia, provat, përkushtimi, shembëllimi dhe nderimi për popullin, per detyrën e besuar, ngjajnë me mineralet, kurrë nuk treten. Lura...

Prend Buzhala: Shpirti i mirësisë tereziane

Dashuria, mirësia, pikësynimi, e mira, sinqeriteti, ndershmëria, prirja për ndërtim, mihma dhe dhurimi i pjesës më të miras të vetvetes. Ja, këto janë postulatet jetësore të Nënës Tereze, që shërbejnë si pikënisje, mbështetje, parime e mendime të shprehura me kaq thjeshtësi madhështore te poezia “Jep çka ke me të mirë...

Fahri Xharra: Serbia e provokoi Kosovën ne Cetinë

Ngjarjet e djeshme në Cetinë të Malit të Zi, ku Serbia me dhunë e shuguroi “Krye peshkopin”  serb në Malin e Zi me qëllime shumë të errta, qëllimi i sëcilës ishte të krijoj gjakderdhje dhe me këte të hapë rrugën e  saj për ripushtim të Malit të Zi.Serbia edhe pse e di që Mali i Zi, që moti i...

Kastriot Dervishi: Shoku i Sami Dangëllisë, hyri në burg 22 vjeç, doli 67

Haxhi Xhemal Mekolli (1923-1987), nga Arza u dënua 2 herë dhe vuajti 35 vjet, 1 muaj, 11 ditë burgim në vitet 1945-1959 dhe 1959-1980. E vetmja kohë e “lirë” e tij ishte në korrik-tetor 1959, por edhe kjo si internuar. Në të dy herët, u dënua së bashku me Sami Dangëllinë. Edhe nga internimi për arratisje, u nis bashkë me të...

Ibrahim Kabili: Takim brezash, promovim vlerash, vlerësime!

Një ditë ndryshe në Çajre të Selitës! Në këtë vend të magjishëm nën kurorën e Malit me Gropa. Të këtij mali, që ka bukurinë, ndërtimin gjeologjik, dhe rëndësinë ekonomike të madhe jo vetëm për krahinat përreth, por është jetik  edhe për kryeqytetin Tiranën, dhe më gjerë. Mali me Gropa ka një pamje e peisazh mahnitëse...

Përparim Hysi: 'Kisha'

Valter F...,burrë gati 80-vjeçar,si zakonisht,aty rreth orës 7.00  të mëngjesit,del nga shtëpia dhe bën intenerarin  e përditshëm: nga shtëpia që e ka afër"21 dhjetorit" dhe ku ta çojnë këmbët. U bie  kryq e tërthor rrugëve të Tiranës dhe asnjëherë nuk hipën në autobuz. Del nga shtëpia në ora 7.00 dhe e shumta,aty nga...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora