E diele, 27.09.2020, 01:01 AM (GMT+1)

Search by date: 9/6/2020

Pëllumb Gorica: Bukuroshja e Jonit

Sa bukur kur udhëtarin që pret yllin e mëngjesit e urojnë: T’u bëftë rruga dritë!Agu i parë i dritës dhe ardhja e ditës më gjeti në udhë drejt Sarandës së veshur me kostum kaltërsie. Ta prekësh atë, është shumë më tepër se një motiv i buzëqeshjes së diellit, të ujit kristal dhe llokoçitjeve dallgë-dallgë, që lëpijnë...

Rexhep Shahu: Antiamerikanet le te vetvriten live para kamerave

Gjithe inati, meria, lakmia, zilia nga antiamerikanet ne Prishtine e Tirane eshte se pse nuk u ndodhen vete ne vendin e kryeministrit Hoti, pa per thelbin e marreveshjes askush nga politikanet kundershtues te saj nuk din as kupton asgje.Asnje nga politikanet kundershtues te marreveshjes...

Aleks Kapllaj: Erdha, Pashë, Dashurova është udhëtimi i jetes!

Romani i Sidherit, kur fillohet të lexohet, do të mbarohet në një kohë sa më të shkurtër sepse të mban lidhur në episodin e fundit që lexon dhe skenat e përshkruara janë pjesë të  një filmi që aktorët flasin dhe recitojnë me zë rolet e tyre dhe ju jeni në sallë që ndiqni me interes historitë e protagonistëve...

Edison Ypi: Imam Kosove

Sa më tepër klithin imamët e Kosovës, aq më tepër i zbulojnë sisët dhe i zvogëlojnë brekët çikat e Tiranës.Nëse imamët e Kosovës do vazhdojnë të pëllasin nëpër minare, pas pak çikat e Tiranës dhe çikat e Prishtinës do ti zbulojnë krejt sisët dhe do ti flakin brekët.Imamët, si qeflinj...

Anton Marku: Fitorja më e dashur

Ariani nuk ishte si të gjithë fëmijët tjerë. Ai ishte ndryshe, i veçantë. Ishte i tërhequr, rrallë fliste me ndonjë njeri, e edhe atëherë kur fliste e bënte këtë ngadalë dhe kokëulur, thuajse kishte frikë nga diçka.Prindërit ishin ndarë që kur ishte katër vjeçar dhe që nga atëherë jetonte vetëm me në...

Albert Habazaj: Munumenti shkrimor për Shën Angjelinën

Ndihem fatlum që jam një ligjërues në promovimin e monografisë “Angjelina Arianiti Komneni, shpirti i shenjtë i Arbërisë” të autores Zenepe Çekrezi Luka, gazetare dhe shkrimtare shqiptare.Kam fatin të jem në Qytetin e Luleve dhe Diturisë dhe pikërisht këtu, në sallën e Prefekturës Elbasan, ku pikërisht...

Fazli Maloku: Dilaver Goxhaj, Shpetim Golemi - Lufta e Koshares

Këto ditë doli nga shtypi libri : Lufta e Kosharës (Analiza, ballafaqime, krahasime dhe replika) nga autori kolonel, Dilaver Goxhaj - Shpetim Golemi. Libri është ndarë në dy pjesë, pjesa e parë përfundon me kreun e njëmbëdhjetë, dhe pjesa e dytë - shtesë me gjithsej 293 faqe. Autori i librit z. Golemi, ishte...

Kadri Tarelli: Një ditë me ‘’Marigonë Shqiptare’’ në Norvegji

Kisha kohë që e prisja librin “Një ditë me Marigonë”, jo për të njohur përmbajtjen, pas e kam lexuar që në dorëshkrim, por thjesht si ka dalë nga shtypi, si duken fotografitë, ballina në fillim dhe në fund, etj, etj, vogëlsira që i duhen një libri për t’u pëlqyer nga lexuesi që në shikim të parë...

Hilmi Saraçi: Aksioni i parë i UÇK-së në Artakoll

Egersia kriminale serbe kishte arritur kulmin pas vrasjes se katër policëve në fshatin Hamidi, me 11 qershor 1998. Kjo ndodhi një pasdite , në mbrmje kur disa transporterë me dhjetra policë cetnik kishin msyer pr të bërë masakra në banorët e fshatit Hamidi me rrethinë. Ishin të përgatitur deri në dhëmb...

Xhemal Ahmeti: Autoracizēm eklatant

Unë nuk e toleroj [ngase s'dua të shkoj në burg] myslimanin, katolikun, budistin apo ateistin kur ma zënë diellin me predikimet e tyre të jenë pronar absolut të sê vërtetës mbi botën e jetën, por i pranoj, respektoj si ndryshe nga unë me të drejtat si unë. Ta përdorësh madje binomin terminologjik "tolerancê ndërfetare" ...

Lekë Mrijaj: 24-vjetori i kremtimit të meshës së parë të dom Agim Qerkinit

Gjurmët e krishterimit në Trojët Shqiptare, datojnë që nga shekulli I, pikërisht me ardhjen e Shen Palit Apostull në Ilirik-“[…] arrita t’ua dërgoj të gjithëve lajmin e mirë [Ungjillin] për Krishtin nga Jerusalemi dhe përqark deri në Ilirik “ (Rom. 15.19). Kështu edhe siq thuhet nga "Letrat drejtuar Romakëve...

Albert Zholi: Kujtimet e “Artistit të Popullit”, Reshat Arbana

Rrjedh nga një familje modeste tiranase, zanatçinjsh, ku dashuria për fëmijët ishte kult, ku varfëria shpesh ngërthehej në luftë të përditshme me mbijetesën. Shqipëria, një vend i varfër, e ronitur nga krizat dhe e rraskapitur nga luftërat. Në një kohë të pakohë, ku të siguroje bukën e fëmijëve duhet të përballeshe fort për të ...

Timo Mërkuri: Një këngë pilurjote për Nënën Shën Tereza

Është fakt i ditur botërisht që Nënë Tereza  mbuloi me dashurinë e saj gjithë globin dhe i dha dashuri e shpresë çdo njeriu, kudo në botë, pavarësisht në se u takua me ‘të apo jo. Por pak e dinë që grupi iso-polifonik i Pilurit i ka dhënë  Nënë Terezës një nga këngët e tij më të bukura dhe më të ndjeshme...

Eshref Ymeri: Dy fjalë për Marrëveshjen e Washingtonit

Atë që Serbia nuk e pati arritur dot me luftë që në vitet 1912-1913, edhe me ndihmën e armikes së betuar të kombit shqiptar, Rusisë cariste, e cila, me gojën e ministrit të jashtëm Sergej Sazonov (1860-1927), kërkonte që Serbia të kishte një dalje në Adriatik nëpërmjet portit të Durrësit, e arriti përmes tradhtisë...

Albert Habazaj: Synimet e edukimit

Me këtë kumtesë mbi procesin e edukimit kulturor në shkollat tona, do të përqëndrohemi në ecurinë e zhvillimit të arsimit të fëmijëve tanë, që natyrshëm kalojnë me botën e librave në vend të parë dhe me botën e lodrave në vend të dytë. Nxënësi ynë përparon kur funksion si duhet edukimi në familje dhe në...

Sevdail Hyseni: Ëndrra n'diell..!

Burokratin nga ÇabratiSeç e zuri taksirati,- Pa në ëndërr se u preLidhi gishtin kur u ngre! Ëndrra shihte për çudiQë nga Jugu në Veri,Jetë ahengu hajde-hajdeLumturi paratë me fajde...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora