E enjte, 06.10.2022, 05:20 PM (GMT+1)

Search by date: 9/5/2022

Lutfi Alia: Bala, poeti i parë arbëror në shekullin XV (2)

Poema epiko - lirike “Kënga e sprasme e Balës” e Gavril Dara i Riu, nuk është riprodhim saktësisht i varjantit origjinal të këngëve që mblodhi Gavrili Plaku dhe i ati Andrea Dara, por është risistemim me shtim të disa këngëve të tjera, pra është një vepër si pikturë e restauruar, megjithatë kjo nuk ia heq Balës të...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (8)

Në pjesën “Nga Jetëshkrimi -Gjakovë 1948-1952”, të publikuar te portali “zsh” me 12.06.2022, si shokë shkolle në Normalen e Gjakovës, deri në klasën e katërt nga vendlindja (Suhareka) kisha Jashar Bajraktarin (Kuçi) dhe Nezir Gashin. Të dy këta për ndonjë arsye jo të thjeshtë, ndëprenë klasën e katërt e dolën mësues...

Frank Shkreli: Amerika për Nënë Terezën

Javën që kaloi filloi periudha, gjatë së cilës, jo vetëm bota shqiptare, por e mbarë bota, kujton më intensivisht jetën dhe veprimtarinë e Nënë Terezës.  Murgesha shqiptare me famë botërore, ka lindur më 26 gusht, 1910 dhe ka ndërruar jetë më 5 shtator, 1997. Këtu në Shtetet e Bashkuara të...

Kalosh Çeliku: Lufta me penë

Krijuesi rebel shqiptar i përndjkur, nuk ka pasur fat në kohën e sistemit komunist të marri lirshëm frymë, shalojë lapsin me dy tyta tymemjegull në libër. Majëmalit ta përqafojë Diellin. Individë të paktë kanë qenë ato, që i kanë përgëzuar këto “shpërblime” të Oborrit partiak...

Xhemaledin Salihu: T'i drejtohemi Zotit shqip!

Po fakt eshte se jemi me te vjeter dhe jemi rritur ne ish-Jugosllavine socialiste, po nuk eshte faji jone dhe imi. Ne shtepine time ishim 12 anetareshe mblidheshin shpesh per muhabet dy Hoxhe i Presheves, nje Hafez i Shkupit dhe disa pleqe te vjeter te indoktrinuar nga keta tre. I pari propagandonte shkuarjen ne Turqi...

“Spiun i Sigurimit”, Rakipllari fiton gjyqin me Frrok Çupin

Gazetari Robert Rakipllari fiton gjyqin për shpifje me botuesin Frrok Çupi. Ky i fundit e kishte paditur Rakipllarin pas deklaratave të tij në emisionin “Open”, por Gjykata e ka shpallur të pafajshëm për akuzën e ngritur.Më 15 qershor 2021, në Gjykatën e Tiranës u depozitua ankimi i Çupit i cili kërkoi ndjekjen penale dhe deklarimin...

Atdhe Geci: Trokitje çame

Na ishte njëherë një zogme qiell shumë të gjerëDardani e kishte emrin,Pellazge kish mbiemrin.Në mbretërinë e tokësatë zog të gjelbërimevetë ngjashëm me kaçubatmëllenjë né e thërrisnim.Ky zog poetik i fushavei motshëm 15 mijë vjet,rron Fushës së Kosovëspo si një lirik...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora