E shtune, 25.09.2021, 05:01 PM (GMT+1)

Search by date: 9/5/2021

Blerim Latifi: Fytyra e vërtetë e Serbisë

Mali i Zi vazhdimisht ka qenë i ndarë midis dy linjave të politikës nacionale: linjës independiste dhe linjës proserbe. Kur në vitin 1878 Mali i Zi u njoh shtet i pavarur në Kongresin e Berlinit, linja e parë u konsolidua nën sundimin e Krajl Nikollës.Në vitin 1918 shteti malazez u zhduk duke u ...

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë sot Nënën e dashurisë

Sot është dita e Nënës Tereze - Gonxhës shqiptare - gruas së imtë e me zemër të madhe, që përgjatë jetës së saj tokësore ndërtoi një perandori të pafund të dashurisë për njeriun.Prandaj ta kujtojmë veprën e saj madhështore në shërbim të njerëzimit dhe tesatamentin e dashurisë sublime që la trashëgimi...

Edison Ypi: Dy Nëna

Na ishin dy Nëna shqiptare. Njëra nga Jugu, tjetra nga Veriu. Të dyja fshatarka. Të dyja të ëmbla. Të dyja të urta. Të dyja të buta. Të dyja të bukura. Por edhe të vrënjtura dhe të hidhura dhe me rrudha, sepse të gjalla.Ajo nga jugu ishte e zakonëshme nga jashtë, e jashtëzakonëshme nga brenda...

Zeqir Lushaj: Nanë Tereza, Nana e Globit

Nanë Tereza, Nana e Globit, Dora e saj si dora e Zotit. Zemrën t’bardhë si bjeshkët tona, Shpirtin t’madh, sa Fushë-Kosova. Mbushë besim e krenari, Pshtoj nga vdekja mijëra fëmijë. Ju dha jetë e dritë në faqe, Çmimin “Nobel” mban për paqe ...

Kadri Tarelli: Një emër i gdhendur në vepra

Hytbi Tarelli. Mjeshtër i penelit dhe daltës - Në ditët e nxehta të mes korriku 2021, një udhëtim krejtësisht i rastësishëm me Petrit Elezin, drejtor në shkollën e Mesme të Bashkuar “Jusuf Hoti”, në Katund të Ri, qendër e komunës me të...

Anton Nikë Berisha: Rreth satirës së Fishtës 'Metamorphosis'

Poezia e Fishtës Metamorphosis, botuar në përmbledhjen “Anzat e Parnasit” (1907), hyn në rrethin më të ngushtë të krijimeve më cilësore të satirës fishtiane. Ajo është dëshmi e pandërmjeme e konceptit krijues satirik, por edhe poetik e kombëtar të Fishtës. Disa nga vargjet e kësaj poezie si “T’a dijë...

Nikollë Loka: Te varri i Lal Avdiut

Jeta njerëzore rrjedh midis të zakonëshmes dhe të jashtëzakonshmes,...dhe kujtesa përzgjedh gjithmonë të jashtëzakonshmen, ndërsa e zakonëshmja mbetet për pak kohë, mbi të vjen e ardhmja që e shlyen shpejt. Ngjarjet që përsëriten ia zënë vendin njëra-tjetrës, siç bëjnë dhe ditët, javët, muajt e vitet. Jeta...

Fahri Xharra: Pse osmanët na quanin Arnautë?

Sipas të gjitha shënime që i kam gjetur qëndron që emri Arnaut është etnonim turk  për shqiptarët ( ototomane: ارناود‎),Arvanid (اروانيد), Arnavud (آرناوود),.Sipas spjegimeve etnonimi grek për ne Άλβανίτης , si rrjedhje e Άλβάνος ( Albanos)Greqishtja e re  shkronjën "β", nga pellazgishtja e e ka ndërruar në V. Kjo ësht bartur tek otomanët...

Poezi nga Nexhat Halimi

Pëllumb i vetëtimës me ngjyrë të zbehtëMe qafore  të zezë mbi qafë, të lehtë.Këndon me muzikë vetëm me tre nota.Pi ujë etur, ku të arrij, sidomos në shqota Gjatë flatrimit i ndrit vija e bardhë në bisht.Ka frikë. Trembet... Është e brishtë.E ndërton  folenë në lis apo  nën strehë.Dridhet sa herë të turret qeni apo të leh...

Dedë Preqi: Anjeza - Nëna e përjetshme

Nuk e zgjodhe jetën, por e gatshme t’a sfidojeSikur ajo të respektohet në retrospektivëTë vuash për t’a dashuruar vuajtjen dhe llojin e saj. Shpesh i thoje vetës, pse o zot, jam e pa « zonja »Po më vyshkën në dorë  këto lule të njoma,Me dorën e vokët u përgëdhele faqet e purpurtaNdërsa po e bënin vajimin e fundit…

Fritz Radovani: Rreth datës 14 Nandor 1990

Pak vite ma parë mësova një të fshehtë për Pader Mëshkallën...Ishe me një gazetar anglez në varrezat e Rëmajit, pak ditë mbas hapjës së Kishave, kur papritmas afrohët një vajzë e re dhe më kërkon me folë me gazetarin. Fol, i thashë, se nuk të ndalon kush ma me folë me té, po a din ti me folë anglisht? –Po...

Fahri Dahri: Të mbështeturit tek natyra

Nëse ndonjëherë ju bie rasti që të ndodheni në fillim të pranverës pranë ndonjë are ku bujku plugon arën, të jeni të sigurtë që do të ndjeni aromën e veçantë të dheut që lërohet. Do të ndjeni aromën e grurit kur fillon korrja, anagjore do të ndjeni aromën e fiqve kur janë në periudhën e pekjes, të qershive, dardhave...

Albert Zholi: Kur dashuria shpaloset me ngjyrat ylberiane

Vetë titulli përcjell një mesazh ngrohës, pasi fjala prelud përcakton pjesën hyrëse në një vepër muzikore apo pjesë e vogël muzikore, që qëndron më vete dhe të elektrizon trupin. Pra, “Preludi i Simfonisë” në këtë rast është “Preludi i Dashurisë” që i paraprin ngjarjeve, veprimtarive, tematikave, situatave poetike...

Luan Kalana: Vjeshta e artë në Devoll

-Rrallë gjen mbi tokë, në planet, një reliev gjeografik, mekulli të bërë si me dorë, nga gjeniu artitekt “Mother Natyre”, lugina përrallore e Devollit, si një “”shpellë thesari” e fushës së Korçes.ne jugelindje te Shqiperis.Pasi le pas qytetin e Korces, ”parisin e vogël”rrugës anash maleve të Moravës që zbresin në fushën e Korçës...

Albert Habazaj: I kërkoj të falur Nolit

- Ti ke bërë vargje, - më tha një shok -Për të shquar e të marrë, me zë e pa zë,Për të dashurit e zemrës e miq plotPo Nolit, ...Nolit liberator asnjë. I them: - Padyshim ta ndeshësh, miku imVjershave të mia s’e ke aq vështirëTek përsëris fjalët: det, dallgë, dritëKëtë gabim patjetër e bëj me dëshirë...

Përparim Hysi: Kjo ndodhi në vitin 1933

Nesër është 5 shtatori dhe për SKRAPARIN është një datë sa e shënuar dhe po aq e çmuar:historikisht! Është data e ÇLIRIMIT nga nazi-fashistët dhe enkas për "Jehonën e SKRAPARIT" po sjell një ngjarje të vitit 1933,ashtu siç ma ka treguar me gojën e tij: NESHAT MAKSUT HYSI nga VËRZHEZHA e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora