E diele, 27.09.2020, 02:56 AM (GMT+1)

Search by date: 9/5/2020

Frank Shkreli: Dy kontraste respekti për Nënë Terezën

Në Kosovë dhe në Shqipëri, Kisha Katolike Shqiptare po kremton festën e Shenjtës Nenë Tereze (5 Shtator) nën rrethana të vështira – pa pjesëmarrjen e besimtarëve -- për arsye të kufizimeve të vendosura si rrjedhim i pandemisë Covid-19 nga autoritet qeveritare dhe shëndetësore të dy vendeve...

Blerim Latifi: Ambasada në Jeruzalem ka shumë efekte pozitive

Fakti se Kosova, pa hezituar fare, ka pranuar që ambasada e saj të vendoset në Jerusalem, veprim me të cilin shteti i Kosovës e njeh Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit, tregon edhe njëherë se shteti i Kosovës qëndron i rrënjosur fort në proamerikanizmin e saj dhe nuk ndikohet nga orientimet tjera gjeopolitike...

Xhelal Zejneli: Tragjedia e gjeniut - Dostojevski

Fjodor Mihajlloviç Dostojevski ka qenë i ngarkuar nga sëmurja e epilepsisë. Supozohet se nga kjo sëmurje kanë vuajtur Herkuli, Ajaksi, Empedokle, Marku i Sirakusit, Sokrati, Jul Cezari, Livie Druz, Shën Gjoni, Makbethi, Karli i Madh, Petrarka, Dante Aligieri, Rishelie, Kromveli, Pjetri i Madh, Napoleoni...

Albert Vataj: Shenjtërohu me dashurinë që dha kjo Nënë

Sot nuk është vetëm dita e kujtesës dhe kremtes së shenjtores shqiptare, por edhe përulësisë dhe bamirësisë si akti sublim me të cilin ne shpërblejmë shpirtin me dritën më të vezullimtë të besimit te mirësia dhe dashuria. Nënë Tereza i'a mëkoi zemrën e saj çdo kraharori dhe shpirtin e ndezi në çdo diell...

Edison Ypi: Dardha e ka Korçën prapa

Te një restorant buzë Liqerit, në 7 të mëngjezit kamarieri i përgjumur tha se nuk e dinte nëse kishte apo s'kishte pilaf me kos.Pogradeci pa Lasgush është i pastër, por nuk ka frekuentimin që meriton.Magjia e trekëndëshit Mali i Thatë, Mali i Ivanit, Fusha e Korçës...

Florim Zeqa: (Mos)marrëveshja historike!

Pas leximit me kujdes e të gjitha pikave të marrëveshjes, me përjashtim të njohjes nga Izraeli, nuk vërejta asgjë me vlerë në këtë marrëveshje për Kosovën! Për dallim nga Kosova, Serbia përfiton në të gjitha pikat e marrëveshjes, duke filluar nga aspektet ekonomiko-politike që i sjellë "“Mini...

Agron Tufa: Drejt një trupi pa organe

Ç’zjarr përvëlak bëri vitin që shkoi!Nuk e pikasa në kohë qysh ma kishteshkrumbuar shpretkën.S’di pse po bën mot kaq i nxehtë,po jeta vazhdoka dhe pa shpretkë. S’di as kur nisi përvëlima e padurueshme...

Poezi nga Xhevahir Cirongu

Një çast mendova për ty,dhe lulja e vetmuarsigurisht në saksi,ishte në pritjetë vije edhe ti.E ndjeva atë çasttë ëmblën trokitje,e cila u ul pa zhurmënë buzët,e një foleje zogjësh...

Ndue Ukaj: Sot është dita e Nënë Terezës

Gonxhja shqiptare, lulëzoi si lule dhe në faqet e historisë së njerëzimit, gdhendi me shkronja të arta emrin shqiptar dhe njëkohësisht i tregoi njerëzimit se drita e mund përherë errësirën, sa do e madhe të jetë ajo.Ajo me humanizëm dhe dashuri ...

Skënder Kapiti: Partia e Vjosa Osmanit do ishte e mirëpritur edhe në Shqipëri

Formimi i LDK-së së Ibrahim Rugovës pati një rëndësi të madhe edhe për Shqipërinë, pasi nën shëmbullin e saj edhe në Shqipëri u inkurajua pluralizmi shqiptar, formimi i partive të reja politike në Shqipëri.Populli opozitar në Shqipëri ,kundër diktaturës komuniste në Shqipëri,  ishte me LDK-në dhe me Rugovën...

Luan Kalana: Kuçova - qytet Shqiperie

-Kuçova Vatra e“arit te zi” te Shqiperise ,Kuçova e Naftetareve heronj te puntorise,Kuçova e Aviatoreve,”shqiponja”mburoje,Kuçova e Martire,e Artisteve dhe e Poezise. Ti Kuçova  jone,toke e lashte  pellazge-Ilire,aty jetonin te famshit luftetare fise Desarete...

Demir Krasniqi: Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur

Një rapsodi – këngë  shqiptare , e kam nisur  për ta thurur –Mu në Ditën Ndërkombëtare të Personave të zhdukur !Kjo Ditë e Shenjtë  Ndërkombëtare është më datën  30 Gusht –Shumë familje n’ trojet  shqiptare i ka  nxënë gjallë e   ngushtë...

Zenel Çeliku: Koha kalon, PAA ku është?

Mora spunto nga një shkrim I Astrit Patozit I cili I drejtohej Z. Agron Duka, ku në një mënrë I bënte apel të shikonte pozicionin e partisë së tij. Kjo është arësyeja që edhe unë dua të analizoj se ku ndodhet dhe ku duhet të jetë Partia Agrare Ambientaliste (PAA) në spektrin politik shqiptar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora