E enjte, 06.10.2022, 07:22 PM (GMT+1)

Search by date: 9/4/2022

Xhelal Zejneli: Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Më 8 mars 2011 përfundoi në Bruksel mbledhja e parë e delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë. Tema të dialogut ishin kadastrat, qarkullimi ajror, telekomunikimet, kryesimi i CEFTA-s dhe pamja e vulave doganore. Dialogu që zgjati dy ditë, vazhdoi të nesërmen.Delegacioni i Kosovës udhëhiqej nga...

Blerim Latifi: Ndarjet sektare prodhojnë urrejtje

Ndarjet sektare brenda organizatave pothuajse gjithmonë janë traumatike, prodhojnë shume mllef dhe urrejtje, e cila duket sikur nuk shterron kurrë.Janë të panumërt shembujt historikë që na e konfirmojnë këtë.Në historinë e Islamit e kemi ndarjen sektariste midis sunive e shiive. Edhe sot...

Fritz Radovani: E mbyten edhe Don Lazer Jubanin

Lazer Jubani asht le në Shkoder nga prindët Zef e Çile Jubani, me daten 23 Prill 1925. Asht rritë jetim mbasi Baba i Lazrit vdiq i rij. Shkollen fillore dhe gjimnazin e vazhdoi në Seminarin Papnuer të Shkodres, ku perfundoi dhe liceun klasik e filozofik. Binte në sy pergatitja per meshtar, po edhe landa e...

Albert Vataj: Statuja e Lirisë, një fener që ndriçoi rrugët drejt ëndrrave

Për të është shkruar kaq shumë, por ka gjithnjë motivim shtytës për ta përcjell Statujën e Lirisë rishtas përmes rreshtash dhe faktesh, jo vetë si një kryevepër arti, por përmbi krejt, si një simbol, si një logo, si një emblemë e skalitur në sytë, zemrat dhe ëndrrat e miliona njerëzve që Amerika pati bujarinë tu bëhej vendlindja e dytë e tyre...

Timo Mërkuri: Nëna Tereze – Ungjilli i Dashurisë

Përsiatje mbi librin “Letrat e Gonxhe Bojaxhiut – Nënës Tereze” të Anton Nikë Berishës“Nuk mund të mos e përshëndes një njeri fort të përvuajtur, që ndodhet mes nesh. Është Nëna Tereze e Kalkutës. Të gjithë e dimë […] Atdheu i saj është këtu. Edhe në kohët e izolimit të plotë të Shqipërisë ishte kjo…

Dorian Koçi: Imazhi i Arbërisë Mesjetare në Evropë

Betejat  ushtarake të Gjergj Kastriot-Skënderbeut kundër osmanëve  ndikuan në imazhin e Arbërisë dhe arbërëve në Evropë. Ilustruesi i “Historisë së Skënderbeut” të Marin Barletit, botimit të dytë në gjermanisht  është miniaturisti dhe piktori gjerman Jost Amman, (1539-1591). Gravura më e...

Fahri Xharra: Të të lindë djali për të mbrojtur familjen!

Kemi jetuar në kohëra primitive dhe kanë ngelur shumë  zakone, të cilave nuk po mundem t`iu largohemi.Çikë apo djalë që lind sot është pak e rëndësishme, por dikur kishte një arsye të madhe pse i gëzoheshin aq shumë lindjes së djalit.Kur isha i ri mendoja se se pushka krisë kur lindë ...

Florim Zeqa: ADN-ja e ndryshimit politik

ADN-ja e ndryshimit politik është bashkimi i të gjitha shtresave shoqërore, është bashkim i forcave intelektuale dhe atdhetare, është bashkimi i familjeve me traditë të pastër kombëtare, është bashkimi i afaristëve dhe biznesmenëve, është bashkimi i vlerave humane dhe solidare të kombit tonë të cilët janë të gatshëm...

Remzije Jashar Zekolli: Poema 'Prushi i Bukurisë' - magji e artit poetik

Autori i shumë veprave letrare e shkencore, Anton Nikë Berisha, në vitin 2018 i dhuroi lexuesit botimin e dytë të plotësuar të poemës “Prushi i Bukurisë. Përsiatje poetike për artin e fjalës[1]”.Poemës i paraprin një parathënie shkruar nga shkrimtari i njohur italian, Dante Maffia, me titullin “Vepër me përmbajtje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora