E enjte, 06.10.2022, 07:01 PM (GMT+1)

Search by date: 9/3/2022

Lutfi Alia: Mall dhe dashuri për piqerasiotët në botimin e ri të Miho Gjinit

Kur miku im i kahershëm Miho Gjini, më propozoi t’i shkruaj parathënien për librin e tij “Piqerasiotët 2”, undjeva i nderuar dhe i emocionuar përftesën, por dhe u preokupova shumë,sepse ishte përgjegjësi e madhe përt’u shprehur në atë lartësi, që kërkonky libër i shkruar nga Mjeshtri i Madh,autori i 34 librave...

Blerim Latifi: Mosekzekutimi i pagave për mësuesit është marrëzi

Mosekzekutimi i pagave për mësuesit në fund të muajit është marrëzi, pa asnjë dyshim.U tha se një gjë e tillë e paska edhe një bazë ligjore. Por janë disa situata morale kur rregulla ligjore dhe drejtësia nuk përputhen me njëra tjetrën, i kundërvihen njëra tjetrës, dhe kjo me pagat e mësuesve bën plotësisht pjesë në këto situata...

Prend Buzhala: Një dekadë e arsimit shqip që shënoi epokë

Forumi i Intelektualëve “Luigj Gurakuqi” në Klinë, zhvilloi Sesionin shkencor me moton: "Arsimi shqip në komunën e Klinës gjatë viteve '90-ta". Sesioni u mbajt në Qendrën Rinore në Zllakuqan. Ligjëruan: Rexhep Osmani, Bajram Shatri, Halim Hyseni, Prend Buzhala, Refki Krasniqi, Ndue...

Kalosh Çeliku: Delja e Zezë

Kopeja me zgjebe, herë pas here ka lindur edhe nga një dele të zezë. Nana me prejardhje hoxhallarësh, dhe tituj shkencor që kishin studjuar edhe në Kajro, nuk e priste si shenjë paralajmërimi një lindje të këtillë në shtëpi. Aqmëpak, edhe në vathë, familje.Megjithatë, edhe ajo Dele e Zezë...

Albert Vataj: Seriozisht për hallet e një çifti bashkëshortësh

“U mërzita me ty, mendjen vetëm për dy gjëra e ke, për punë e për seks, për asgjë tjetër!”Vetëm kaq munda të dëgjo, dhe aq më mjaftoi, nga ajo që i tha një grua burrit të saj, me të cilin po bënin shëtitjen e darkës te “Bulevadin e Ri”.Tu them të vërtetën ngurova për një çast të shihja pas...

Sevdail Hyseni: Himnizimi

Fillon viti i ri shkollorMe një turp të paparë,Çka lyp “Zoti i Drejtësisë”N’shkollat shqipe me celular?! Që nga ora e parë mësimoreJehon serbçe himni shtetëror,Ku janë krerët institucionalëQë janë kap me presh në dorë?!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora