E shtune, 25.09.2021, 04:07 PM (GMT+1)

Search by date: 9/3/2021

Xhelal Zejneli: Ballkani Perëndimor dhe dyert e mbyllura të BE-së

Anëtarësimi në Bashkimin Evropian është interes jetik i vendeve të Ballkanit Perëndimor – Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë Veriore, Malit të Zi, Bosnjës e Hercegovinës dhe Serbisë.Po të mos jetë BE-ja, Ballkani do të kthehej një shekull para, do të kthehej në kohën kur gadishulli ka qenë fuçi baruti. Pa BE-në...

Kalosh Çeliku: Hurdha politike

Koha, është: Sot, Shqiptarët të pushojnë me hapjen e Universiteve të partive politike shqiptare edhe nëpër katunde. Dje, nuk jemi, Sot. Mesiguri, nuk do të jemi as Nesër. Moti kohë është dashur ta hapim Universitetin Shqiptar, në Shkup. Edhe sot, nuk është vonë si ide historike me parashikime për Ditën e Nesërme...

Nikoleta Kovaçi: Shkretnim!

Sot isha ne Iballë! Per ju qe s’e njihni, Iballja asht nji fshat shumë i bukur ne Pukë! Ka qene motesh i tille; Nji fushe e rrethueme krejt me kodra, thuajse me lartesi te njetrajtshme! Asht nji zone Lekase, andej kah shkonte Leka i Dukagjineve, asht vendlindja e nje atdhetari e shtetari te rralle si Kol Bibe Miraka...

Enver Bytyçi: Open Balkan është vetëm interes i Serbisë dhe jo i shqiptarëve!

Raporti i vitit të kaluar i Bashkimit Europian për herë të parë në historinë e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Kosovës shkruan se marrëdhëniet e këtyre dy vendeve janë përkeqësuar. Ndërsa raportet e mëparshme shkruanin se Shqipëria e Kosova kanë marrëdhënie të shkëlqyera, vitin që shkoi në këtë raport u...

Kastriot Dervishi: U burgos 16 vjeç, doli nga burgu 47 vjeç

Unë nuk besoj se Mandela, që e marrin shembull të kohëgjatësisë së vuajtjes së dënimit, do dilte gjallë nga kampet dhe burgjet e regjimit komunist në Shqipëri. Ne kemi heronjtë tanë dhe nuk kemi nevojë për shembuj ndërkombëtarë. Prej kohësh kam evidentuar deri tani 1 mijë të dënuar që kanë vuajtur 15-38 vjet privim lirie. Njëri ndër ta është edhe Kujtim Rustem Aliaj...

Eshref Ymeri: Si nuk u tkurr ky Kuvendi i Shqipërisë?!

Gjatë këtyre tetë vjetëve të fundit, popullsia e vendit tonë është pakësuar ndjeshëm nga largimi i disa qindra mijë njerëzve drejt vendeve të huaja, për t’i shpëtuar lakut të varfërisë. Kjo tkurrje e popullsisë a nuk duhej pasqyruar edhe në tkurrjen e Kuvendit, me shkurtimin  e numrit të deputetëve?...

Fahri Xharra: Sa qesharak kryeministri i Shqipërisë!

Rama me demagogjinë e tij, si gjithmonë në rolin e tij jo të sinçertë ndaj Kosovës, ka deklaruar :  "Patjetër duhet kërkuar falje, çështja është si e bëjmë ne Serbinë të kërkojë falje dhe kur Serbisa duhet ta kërkojë faljen. Qasja jonë është që ta çojë çështjen edhe politike të kombit shqiptar drejt zgjidhjes, sepse është qasje diplomatike...

Florim Zeqa: Pse nuk po caktohen ambasadorët e rinjë!?

Janë bërë mbi pesë muaj që kur janë shkarkuar 13 ambasador të Republikës së Kosovës nga pushtetarët e rinjë. Që nga ajo kohë, në 13 shtete të rajonit dhe botës Kosova nuk ka ambasadorë, por vetëm ushtrues (të besueshëm) detyre!Vonesat, produkt i mospajtimeve apo!?Përveq spekulimeve mediatike, askush nuk i di ...


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora