E diele, 27.09.2020, 02:28 AM (GMT+1)

Search by date: 9/3/2020

Xhelal Zejneli: Nuk është shkollë, shkolla...

- në të cilën nxënësit humbin orë për shkak të mosardhjes në shkollë, të mësuesit, të arsimtarit apo të profesorit;– në të cilën zëvendësohen orët dhe bashkohen dy klasa;– në të cilën nuk e përsërit vitin asnjë nxënës, edhe pse në gjysmëvjetor, një numër i caktuar i tyre kanë nga katër deri në 11 nota të dobëta...

Resmi Osmani: Gladiatorët

Kampi i përqëndrimit Aushvic-birkenau, dhjetor 1944.Pas sinjalit me vërshëllima bilbilash, që ishte urdhëri për rreshtimin, të burgosurat e barakave te kampit të grave, ca skelete të shfytyruara, veshur me kostumet laragane si lëkura e zebrave, me se shumti duke hequr këmbët zvarrë,duke u mbajtur pas...

Kujtim Mateli: Kënga e Luftës së Vlorës

Këngë moj, mbushe një shekull, Siç linde ashtu ke mbetur.Këngë me kryet përpjetë, Këngë e viteve njëzetë.Këngë e besës te flamuri, Këngë ku rinohet burri.2Lakmi e zezë si katrani, Ç`kërkon në Vlorë italiani...

Edison Ypi: E vrau kurvi

Me Andrea Stefanin më prezantoi hirësia e saj kafeneja.Unë u fasinova me Andrea Stefanin për shkak të diçkaje që kapërxente të gjitha imagjinatat, për adhurimin të tij të pafundëm ndaj kurvit. Megjithse halucinant, unë ja besova Andrea Stefanit atë adhurim.Andrea Stefani bënte muhabet me mua i mahnitur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora