E shtune, 26.11.2022, 06:28 PM (GMT)

Search by date: 9/28/2022

Aurel Dasareti: Vetëvrasja e shqiptarëve, lehtësim nga çlirimi i vetvetes

Ajo që kam mësuar është se si një top bore mund të rrokulliset dhe se gjërat mund të dalin plotësisht jashtë kontrollit, ku nuk është e mundur ta kontrollosh atë, pavarësisht se çfarë thua. Ka arsye për trishtim, por shqiptarët nuk veprojnë për përmirësim, por “e ndjekin nga afër” situatën...

Sabile Basha: Ninullat e mistershme të nënës

-Kush je, më trego kush je ti, dhe nga të njohë unë... – këto fjalë i përsëriste nëna për të satën herë të cilat iu ishin ngulitur thellë në memorien e saj. Këto fjalë i përsëriste vazhdimisht, si refren të lodhur të ndonjë lipsi, duke më shikuar paturpësisht, ngultas në sy. Nganjëherë më merrte dorën e më përkëdhelte...

Ndue Ukaj: Qeveria po i bën dëm të pariparueshëm Kosovës

Qeveria e Kosovës duke i shpërfillë e duke i poshtruar kaq keq nxënësit, mësuesit dhe prindërit, po i bën dëm të pariparueshëm Kosovës.Ky poshtrim kaq i hapur ia ka dalë t' i thyej moralisht mijëra nxënës e prindër që të tmerruar lëshohjnë klithma dëshpërimi për atdhuen e tyre të qeverisur nga injoranca dhe arroganca...

Florim Zeqa: Nga politika inatçore tek ajo armiqësore!

Në historinë më të re të Kosovës viti shkollor 2022/2023 do të mbahet mend si viti më i mbrapsht i segregacionit apo ndarjes së shkollave dhe nxënësve, mësimdhënësve dhe prindërve sipas përkatësisë partiake, gjegjësisht të ndarjes së popullatës në dysh, pro&kontra grevës!...

Kastriot Dervishi: Një foto dhe një histori e rrallë

Në foto janë Sara Blloshmi (1904-1975) dhe Alfred Ashiku (1916-1962), gjatë kohës së verës në një plazh të paidentifikuar. Sara u largua pas lufte me bashkëshortin e saj britanik Vandeleur Robinson, ndërsa farmacisti Alfred Ashiku u arrestua më 16.5.1947. U akuzua se kishte pasur dijeni për “organizatën tradhtare...

Kalosh Ҫeliku: Atdheu - Burrë pa Grua

Dardha Gorrice te Ara rrëzë Malit,Të cilës si fëmijë i ngjitesha në majë.E mbushja gjirin, dhe zbrisja nën hijeBarkun e rrasja. Dhe, i fusja sy gjumë:Përpara syve të Ujkut: Loçi dhe Unë. Dardha Gorrice te Ara rrëzë MalitNuk është më. E preu Destan Balli për dru.Zjarrin ta ndezim në Dimër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora