E shtune, 26.11.2022, 06:10 PM (GMT)

Search by date: 9/26/2022

Albert Zholi: Vasillaq Vangjeli, aktori që la mjekësinë për humorin

Vangjeli lindi në shkurt të vitit 1948. Në vitin e tretë të Mjekësisë, Vasillaq Vangjeli e braktis shkollën për të hyrë në Institutin e Lartë të Arteve (vitet 1973-1975). Pas përfundimit të tij e çuan për të bërë stazhin në teatër. Nga Teatri Popullor e kaluan në Estradën e Shtetit si aktor i humorit. Nga viti 1976 deri...

Florim Zeqa: Shkaqet e rënjes së fuqisë elektorale!

Edhe përgjatë viteve të pushtimit klasik të Serbisë, shpresa e shqiptarëve për liri dhe pavarësi ishte e madhe, e tillë ishte edhe gjatë luftës çlirimtare! Shpresa e madhe e shqiptarëve të Kosovës vazhdoi edhe në vitet e para të pasluftës deri më 17 shkurt 2008. Pas kësaj date fillon zbehja e shpresave të qytetarëve për jetë në Kosovë...

Hasan M. Shahinaj: Poeti, prozatori dhe publicist Xhevahir Cirongu

Ditën e enjte të dates 22 shtator 2022, në ora 10.00 Klubi  i Shkrimtarëve dhe Artistëve Durrës, në odaonin ‘’Nikolin Xhoja’’ të Pallatit të Kulturës “Aleksandër Moisiu’’ organizoi në bashkëpunim me Bibliotekën Publike të qytetit bregdetar, pronovimin e dy librave në presence të shkrimtarit Xhevahir Cirongu ...

Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (23)

Na dukej vetja më  të rritur.Ishim nga mesviti i  klasës së   shtatë.Me Melaninë nuk mbajtëm zëmëratë nga ato që më tha, e që ishin fjalë të së ëmës e jo të sajat. Nuk  u ndam, me kalimin e kohës, mbajtëm dhe e forcuam shoqërinë. Vijonim të rrinim në një bangë. Ndjeheshim mirë. Ajo kishte hedhur shtat, pa i kishte ...

Kalosh Çeliku: Bariu i maceve

Bariu i maceve endacake te  “Parku i Grave” në Shkup, i mbëlidhte macet dhe i sillte në shtëpi. Jo, nuk e kundërshtoja. Edhe, pse: kisha, probleme familjare. Nuk ishte kohë e lehtë, nateditë me vite i rrethur nga të katër anët me  Koronavirus dhe Pandemi. Masa Qeveritare: Mos dilni në rrugë pa maska...

Shefqet Dibrani: Monografi artistike në 20-Vjetorin e Ansamblit ‘Drita’

Në kuadër të 20-Vjetorit, i cili u shënua më 11 shtator 2022, Ansambli i Këngëve dhe Valleve "DRITA", që vepron në Kreuzlingen të Zvicrës, nxori monografinë që i kushtohet veprimtarisë njëzetvjeçare të këtij Ansambli. Autor i monografisë është themeluesi i AVK-DRITA, dhe veprimtari i njohur Haradin Gashi...

Kastriot Dervishi: Hajriu

Hajriu i vitlindjes 1918 kishte qenë 23 vjet bashkëpunëtor i Sigurimit në vitet 1949-1972. E kish nisur aktivitetin pas kryengritjes së Zhapokikës në Tepelenë. Ishte shpërblyer gjithsej me 200 kg misër dhe 2400 lekë.Në vitin 1972, partia e ekspozoi në popull aktivitetin e tij si...

Blerim Rrecaj: Lojërat tranzicionale

Pak minuta para orës shtatë u zgjua gruajaPak minuta pas orës shtatë u zgjova unë,Erdhëm të dy në sallonkuzhinëFëmijët nëpër shtretër i lamë në gjumë. Gruaja përgatiste për ne diçka në fëltereDy xhezve mbi shpotet i vura unë,I pijmë pastaj kafetë as me nge e as për ngutDhe përcolla gruan që u nis për në punë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora