E shtune, 26.11.2022, 07:14 PM (GMT)

Search by date: 9/25/2022

Dorian Koçi: Shqipëria dhe shqiptarët në veprat e William Martin Leake

Njohja e Ballkanit dhe e Shqipërisë në Ministrine e Jashtme në Britani në shekullin e XIX fillon nga eksplorimi dhe udhëtimi në Greqi dhe Shqipëri i William Martin Leake, i cili nuk ishte një udhëtar i zakonshëm britanik që ndërmori një udhëtim kënaqësie dhe njohje në Greqi dhe Shqipëri në kuadër...

Fatmire Duraku: Prurje e re në prozën për fëmijë

Libri “Kepi i Rodonit” i autores Dea Halimi, botuar nga Shtëpia Boturese “Fad” Prishtinë 2022 - Ky shkrim romanesk nuk përmban vetëm rrjedha magjike, për të krijuar sfida, imazhe, por dhe kallëzime, duke aplikuar stile të ndryshme gjatë shtrirjes së gjërave, të reales dhe ireales. “Kepi i Rodonit”...

Florim Zeqa: Shuarja tragjike e ëndërrave të djaloshit entuziast

Dren Bajrami 17 vjeçar, djali i ri dhe punëtor, atdhetar dhe energjik, ambicioz dhe entuziast, me ëndërra të bukura për jetën. Ai u nisë shtatë muaj më parë në rrugën e vështirë të emigrimit, i joshur jo nga lakmia por nga mungesa e përspektivës për jetë në atdheun e tij. Dreni kishte vendosur të sakrifikojë veten për t’i sjellë shpresë familjes...

Albert Habazaj: Më e madhe është molla

Herët, në mëngjes sa dolaMe sy, me pulëbardhat fola,Nisën valët përmbi detPër Amushen tonë shëndet. Çeli 23 shtatoriÇ'ëmbëlsi natyra mori,Sa bukur buzëqesh vesa1 vjeçe sot mbushi mbesa. Na u bë e madhe çupaEcën bran, veshur me pupa,Tullumbace njomëzakeGojë e voçkël, topolake...

Albert Vataj: Një letër për ty

Edhe pse teknologjia i ka shtytur tej caqeve të mundshmen e komunikimit, edhe pse bota tkurret çdo ditë nën forcën sovrane të këtij gjenialiteti, sërish është një ndjesi; e brishtë, delikate, teje e ndrojtur, e cila rreket gjithë drojë e frikë të dëshmojë me një teatralitet sublim yshtjen e hyjt të një shpirti, t’i japë zë...

Promovohet libri “Rugovën, si e kam njohur” i Gani Mehmetajt

Të hënën me 26 shtator, në orën 19.00, në hotel Sirius (Prishtinë), do të promovohet libri-portret: “Rugovën, si e kam njohur” i Gani Mehmetajt. Librin e ka botuar shtëpia botuese Uetpress nga Tirana, ndërsa e mbështeti Santefarm nga Prishtina.Për librin “Rugovën, si e kam njohur” do të flasin Avni Spahiu, Henri Çili dhe Melihate Termkolli...

Atdhe Geci: Mos i ngjafsha harresës

Jam ulur në kodër të mbjellë me bariku një ditë është shumë e ngadaltënuk kërkoj asnjë vendim nga zemra,kudo që më shpie jeta e pëlqej jetën,e pëlqej agun e ngrohtë të mëngjesit.Në kokën time ka një kënd që quhetkujtesë, dhe mendime të ndryshme.Poezinë që e shkruaj unë nëpër jetë...

Sevdail Hyseni: Ikja

Po ikin dallëndyshetNë vendet e ngrohta,Neve nga Lugina…Nuk na njeh as bota! Sikur të na njoheÇfarë fitimi kemi?Kur jemi shpërndarëSi kokrra bademi! Ku mbet edukataMorali dhe nderi?Na ndjek si hijeInati dhe sherri!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora