E shtune, 26.11.2022, 08:16 PM (GMT)

Search by date: 9/24/2022

Gani Mehmetaj: Mehmet Akifi i fëmijërisë sime

Me 2001 një kolege gazetare, me pyeti si mund të shkonte më ekipin turk në katundin Shushicë të Istogut. Ajo punonte për një televizion të Stambollit.  Donin të bënin film dokumentar për Mehmet Akifin.-Unë vi me juve,- i thashë i entuziazmuar, -Mehmet Akifi është i katundit të  dajave të mi...

Ndue Ukaj: Kryeministër që lavdërohet në çdo paraqitje

Kryeministër që lavdërohet në çdo paraqitje publike për rezultate të mëdha, arritje të jashtëzakonshme e parulla tjera të këtij lloji, ai veç rezultate, vepra të mëdha dhe të vërteta s'ka.  Ai fshihet prapa propagandës si armë e fuqishme e pushteteve demagogjike...

Nikoleta Kovaçi: Mjeku i ushtarakut dhe xhandarmeria e Rames!

Nje mjek nuk e njollos nje spital, e aq ma pak nje sistem ndyresire si ky i joni! Nje mjek qe nuk merr leke, ne fakt, asht ‘delja e zeze’ ne kete sistem monstruoz dhe denigrues shendetesor qe asht instalue ne Shqipni!Une besoj se ai djale do te dije ta ‘laje’ veten para maskarades se xhandarmerise shtetnore qe iu leshue ne...

Aleks Kapllaj: Kush i fiton zgjedhjet në Itali?

Në sondazhet e fundit para zgjedhjeve parlamentare në Itali, nga të gjitha institutet e sondazheve, fitues është koalicioni i djathtë i përbërë nga "Vëllezërit e Italisë" të Giorgia Melonit, "Lidhja" e Salvinit dhe "Forca Italia" e Berluskonit, së bashku me grupin e të moderuarve, të gjithë së bashku i afrohen 50%-s...

Florim Zeqa: Koha për zgjim kombëtar!

Një parlament sikurse i yni, me pozitë dhe opozitë që mbrojnë vetëm interesat partiake në vend të interesave të qytetarëve, një diplomaci që më shumë kujdeset për dukjen personale sesa përfaqësimin dinjitoz të vendit janë pasqyra më e keqe e shtetit të Kosovës para qytetarëve dhe bashkësisë ndërkombëtare...

Dorian Koçi: Lamtumirë Sali Shijaku

Lidhjet midis historisë, letërsisë së kultivuar, artit figurativ dhe formëzimit të identiteve kombëtare zënë numrin më të madh të studimeve për kombet e Evropës Qendrore dhe Lindore. Çështja e identitetit, dhe për këtë arsye edhe ngritja e një ndërgjegje kombëtare janë të lidhura ngushtë me historinë,..

Kalosh Çeliku: Në kët qytet burrat shiten me thasë

Grua besnike, natën e mirë! IkaPasmesnate, më pret një Grua tjetër:Poezia. Dhe, është xheloze.Nëntë burra nuk mund ta bëjnë zapNatën. Vetëm Unë ia jap hakun. Grua besnike, natën e mirë! IkaFalemnderit. Që, nuk je xheloze...

Refik Hasani: Apel për regjistrim sa më masovik

Do të mbahet nga data 1 deri më datën 31 Tetor 2022Në këtë regjistrim ēshtē interes jetik   të marrin pjesë edhe shqiptarët që jetojn në Vojvodin e Serbi  që nënkupton  Shqiptarët në Rajonin e Sangjakut dhe Krahinën Shqiptare që përfshinMedvegjën, Bujanocin e Preshevën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora