E shtune, 26.11.2022, 06:58 PM (GMT)

Search by date: 9/23/2022

Pëllumb Gorica: Natyra shtron gosti mrekulluese

Deri dje nuk më ishte dhënë rasti të udhëtoja në Pukë. Më dukej e largët në harresën e vet.Një mëngjes të kësaj vjeshte u nisa krejt papritur, a thua se mendimi erdhi në çast për të shkuar atje.Dielli ndriçonte tej. I gëzohesha rrugës ndër më të bukurat e Shqipërisë, që majtas dhe djathtas përmes gjarpërimit në...

Frank Shkreli: Kujtojmë Dom Prek Ndrevashaj

Në një njoftim paraprak për komunitetin shqiptaro-amerikan në Detroit dhe për publikun e gjërë, famullitari i Kishës Zoja Pajtore e Shqiptarëve në Southfield afër Detroitit, në shtetin Miçigan, i përndershmi Dom Ndue Gjergji ka njoftuar para disa javësh se kjo famulli do të organizojë festimin e 50-Vjetorit të themelimi të kishës së...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (9)

Edhe pse kanë kaluar afër 60 vjet nga periudha shkurtër, afro 3 mujore të shërbimit tim si mësues në fshatin Mushtisht të Therandës (d.m.th. nga fillimjava e dytë e shtatorit 1952 deri te ndërprerja, me burgosje më 17 dhjetor 1952), kujtimet dhe përjetimet lidhur me këtë periudhë për këtë...

Dorian Koçi: Fishta, orakull i shqiptarizmit në kohët moderne

Ligjërimi historik i trajtimit  të së shkuarës otomane të Ballkanit është kthyer në një ligjërim historik-letrar që pasqyron edhe zhvillimet historike kulturore të marëdhenieve të popullsisë ballkanike me Perandorinë Otomane, por edhe identifikimin e prototipeve letrare, që kanë pasur një ndikim të madh në veprat e mëvonshme në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora