E enjte, 06.10.2022, 07:04 PM (GMT+1)

Search by date: 9/22/2022

Florim Zeqa: Me ADN fillon një faqe e re politike!

I përkas të djathtës shqiptare, andaj nuk kam nostalgji për pushtetet e kaluara, e aq më pak për neokomunistët në pushtet, e për më pak se kaq për neokomunistët e mbështjellur me flamur dardan që ju futen nën sqetull majtistëve bolshevik. I besoj vetëm ADN-së, të ardhmes politike, i besoj vetes time...

Dorian Koçi: Idetë social liberale në Gjirokastrën e viteve 1920-1924

Gazeta “Drita” e Gjirokastrës e drejtuar nga patrioti Veli Hashorva do të dilte në mbrojtje të Avni Rustemit kur ky i fundit po gjykohej në Paris për vrasjen e Esat pashë Toptanit.Gjirokastra protestoi në mbrojtje të Avni Rustemit. Më 29 nëntor 1920 në qytet u zhvillua një miting i madh, pas të cilit iu dërgua një...

Albert Vataj: Masakra e Kiosit, tragjizmi në penelin e francezit, Eugène Delacroix

Në vitin 1823, i tronditur nga masakra e përgjakshme nga trupat osmane të popullsisë së ishullit të Kios, gjatë luftës greke të pavarësisë, Delacroix filloi të punojë në një nga pikturat më tronditëse të krijimeve të tij: "Masakra e Kiosit". E ekspozuar në Sallon në 1824, ajo u shkatërrua ashpër nga kritikët e kohës që e konsideruan të dhunshme...

Blerim Rrecaj: Vjelje stinësh

Të bardhaLulet e pemëveTë drunjëveTë gëmushaveTë bardhaMaje maleshRe të qiellitDhe vendbanimeN’largësi e n’lartësiZogjtë këndojnë përrethPër këtë stërpikje bardhësishPër mirësi e për mbarësiMe tinguj të bardhëSa dhe ky gjelbërimE kjo kaltërsiIu duket e bardhë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora