E enjte, 06.10.2022, 05:45 PM (GMT+1)

Search by date: 9/21/2022

Blerim Latifi: Gratë iraniane kanë ngritur zërin kundër shtypjes fetare

Ka ditë që rrugët e sheshet e Iranit janë vërshu nga qindra e mijëra gra iraniane që po protestojnë.Ato kanë mposhtur frikën dhe kanë ngritur zërin kundër shtypjes fetare që po ushtrohet mbi to nga regjimi i ajatollahëve.Ato po i djegin publikisht burkat, nikabet, hixhabet e çadoret. Ato po i tregojnë edhe njëherë botës se këto...

Dorian Koçi: Koleksioni etnografik shqiptar në Muzeun e Poznan-t në Poloni

Lufta e Parë Botërore është një ndër ngjarjet historike më të rëndësishme me të cilën u përball e gjithë bota. Zhvillimet dhe pasojat e saj sollën një rend të ri botëror i cili ndryshoi politikën e mbarë botës. Përfundimi i saj solli krijimin e një harte të re të botës por edhe maturinë e politikës mbarë botërore e cila...

Gani Mehmetaj: Islami është fatkeqësia jonë kombëtare

“Islami ishte dhe është fatkeqësia jonë kombëtare. Islamin na e dhanë me dhunë. Sa herë e kujtojmë, i kujtojmë hordhitë osmane që e shkretuan Arbërinë, vranë gjysmën e popullatës, rrënuan altarët tona, kulturën materiale e shpirtërore, e ndaluan gjuhën tonë dhe imponuan fenë e zakonet e tyre...

Ndue Ukaj: Kryeministri i Kosovës ka zgjedhë arrogancën dhe egërsinë

Kryeministri i Kosovës e ka zgjedhë arrogancën dhe egërsinë si formë e përmbajtje për t’i sfiduar të tjerët që s'mendojnë si ai. Kështu ka bërë kur ishte në opozitë, kështu bën tani që është në krye të qeverisë. Në politikë, këto tipare janë të njohura - por janë tipare të këqija dhe tipike për...

Çerçiz Topulli: E fëlliqura Turqi shqiptarët i ka rrjepur e varfëruar

‘’E fëlliqura Turqi shqiptarët i ka rrjepur e varfëruar keq sa që mund të themi se varfëri e vobësi si e shqiptarëve nuk gjendet gjëkundi. Pa shtëpi, pa gjë, pa mësim e pa më të voglën shpresë kanë mbetur, edhe prap pagesë të rëndë i paguajnë Turqisë e cila i merr ushtarë që të vejnë e vdesin nga klima dhe shigjetat e Mahmut Jahjait në Arabi...

Përparim Kabo: Letër të hapur At Gjergj Fishtës

At, jam i mrekulluar krenarisht për ju, dhe i frigum nga situata e sotme!At, më ndje, sepse ndoshta zemrën do të ta thyej, por ka gati dy dekada që shumë shqiptarë kanë marrë dhenë në kurbet e të shumtit janë në Greqi e në Itali. Fëmijët e tyre nuk e mësojnë shqipen, por greqishten dhe italishten...

Atdhe Geci: Shtëpitë-Shkollë

Në jetën e popujve të shquar e me histori të begatë, kujtesë të madhe të qytetërimit quajmë të tashmen 15- mijëvjeçare të gjuhës, origjinës dhe, të kulturës sonë. Udha mbretërore e popullit tonë kaloi nëpër një qytetërim të lashtë e të stërlashtë; pellazgo-iliro-shqiptar...

Kastriot Dervishi: "Do rrëzonin me forcë pushtetin popullor"

Petrina Alarupi (djathtas) ishte vetëm 17 vjeç kur u arrestua më 16.5.1947 si "pjesëtare e një grupi të fshehtë që do përmbyste me forcë pushtetin popullor". ajo u dënua në një proces me tre vajza të tjera: Kaliro Simoni (23 vjeç), Marika Dhima (19 vjeç), Merita Sokoli (23 vjeç)...

Nasuf Abdyli: Fjalimi i Albin Kurtit me 55 gabime drejtshkrimore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e publikoi të mërkurën fjalimin që e mbajti të martën në tubimin e partisë së tij. Fjalimi është i gjatë dhe nevojitet goxha kohë për ta lexuar tërësisht. Kryeministri përmendi shumë tema. Në tekst bëri shumë gabime drejtshkrimore – së paku 55, më shumë se...

Sadik Bejko: I zhveshur nga trashëgimia e të parëve të mi

Shpesh shoh në fb që miq të mi nga Kosova postojnë foto familjare nga pronat e tyre tokësore, pasurore, shtëpi e kopshte në vendlindjen, në vatrën  e të parëve të tyre.Ta kisha edhe unë atë fat ...me një kopsht timin nga baba.I kam zili shumë këta miq të mi, miq në nivelin e moshës dhe të shkollimit tim nga Kosova...

Vladimir Shyti: Lukunia e ujqerve

Në kuvende e stane,Broftën ujqrit të çmendur,Të largonin Gorillën,Që hungërinte në kuvende,Kërkonin pyllin,kafshët,Ti bënin për vete,Pa u ngritën derven,derven,Lukunia mer dhen,-Gorilla ik!E zemëruar lukunia,Fjalë shumë ujku vjetër,-Unë jam përparsia,-Edhe unë,Ujku me qime flori,Që vinte nga presindeca...

Shyqyri Fejzo: Liriku i shquar Ymer Nurka ngjit me sukses shkallët e poezisë

Sot në jetën kulturore të vendit, kritika është tkurrur. Ajo, në tërë kuptimin e fjalës është rralluar, rrudhur, madje edhe është zbehur. varfëruar, e degjeneruar. Sot, “ajo ka ngritur veshët” nganjëherë, në disa qasje të dobëta si parathënie të disa librave të këqij që botohen përditë nëpër disa shtëpi botuese nga disa...

Pirro Prifti: Një kujtesë për atestin komunist Eshref Ymeri

Prof. Eshrefi ka harruar se nga ka ardhur, dhe për këtë arësye po i kujtoi disa nga rrugët ku ka kaluar ky trim me fletë.Pa dashur të rëndoj z. Eshref, sidomoes për moshën e tij do të dëshëronja ti them se të luash me dy porta njëherësh, duke bërë gola në kohën e diktaturës, dhe në demokraci, është  e vështirë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora