E enjte, 06.10.2022, 06:50 PM (GMT+1)

Search by date: 9/20/2022

Frank Shkreli: Mbrojtja e lirisë së shtypit, mbron demokracinë!

15 shtatori 2022 shënoi 15-vjetorin e Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë, e përcaktuar si e tillë qysh në vitin 2007, me anë të një rezolute nga Asamblea e Përgjithëshme e Kombeve të Bashkuara, (OKB) me qëllim që të promovohen dhe të zbatohen parimet e demokracisë dhe të lirisë. Në këtë ditë,  njëherazi, u kërkohet...

Florim Zeqa: Flamurtarët e mashtrimit!

Kaluan gjashtë muaj, kalojë një vit, po kalojnë dy vite të ‘Qeverisjes Kurti 2’ apo të koalicionit të ‘shpresës’ LVV+V dhe asnjë ndryshim sa i përket përmirësimit të mirëqenjes së qytetarëve dhe zhvillimit ekonomik të vendit, asnjë ndryshim sa i përket përmirësimit të sistemit të drejtësisë...

Kalosh Çeliku: Deledashi

Matanë xhamave errët. Imzot, lehin qentë! Vetëm përtej çative shoh një dritë. E hap dritaren, është dhoma e Vjollca Rrapit. Me siguri e ka harruar dritën ndezur, apo e ka marrë gjumi mbi libër! Po, dritaren? Dritaren, a e ka lënë sonte hapur pasmesnate? Nuk e di. E shuaj dritën dhe shtrihem në shtrat. Rrokullisem lëmsh nëpër errësirë...

Albert Vataj: Dashuria nuk është vepër arti, është vetë shpirti krijues i botës

Askush, as edhe poetët nuk kanë mundur të llogaritin atë që zemra është në gjendje të bëjë... mëtoi Zelda Fitzerald... Ka artistë të çdo lloji. Por ekziston një grup që nuk meriton më pak të lartësohen. Ata janë artistët e jetës, që përdorin mjetet e tyre që garanton një shpirt i kthjellët dhe një vullnet i bekuar nga bujaria ...

Kastriot Dervishi: “Ja vdekje-ja liri”

Luan Burimi vuajti 22 vjet, 2 muaj, 4 ditë burgim të pandërprerë në vitet 1968-1991. Midis të tjerash në hetuesinë kur u ridënua për pjesëmarrje në revoltën e Spaçit të vitit 1973 deklaronte: “Sulë Manokut (kryetarit të Degës Zbatim Vendime Penale - shënim) i kam thënë (se) po na trajtoni si kafshët, po na...

Poezi nga Bajram Canameti

Shkodër shenjtore, me adhurimTë përkulem, si përpara një tempulli,Me trimëri e kulturë  u ngrite në ngadhënjimShekull pas shekulli…Gjëmimet vijnë nga lashtësia,Për kohët e mëvonëshme, gjer sot,Shoh Oso Kukën nga VraninaQë veten hedh në erë në kullën me barot…Dhe sa e sa luftëtarë e trima të besës...

Anton Marku: Në emër të lirisë

Me sa mbaj mend unëNë lagjen tonëGjithmonë është folur për luftën Kur gjakrat ndizeshinNa mjaftonin tri pikaPër të vazhduar tutje Gjyshërit tanëÇdo herë gjenin diçkaQë t’i shtonin së djeshmesQë e sotmja të mos ishteAshtu siç ishte...

Albert Habazaj: Tre motive lirike nga Turqia

Në aeroport u futëm e bënim shakaNjëri pas tjetrit, në vijat e caktuara,Atë natë të zezë ç'borë e bardhë raÇ'm'u turbulluan mendimet e ngatërruara. Shokët e grupit zunë vend, u ulënNë karriget metalike të bashkuara,Mua, tek kotesha, sytë fort m'u ngulënTek dy duar të forta, aq të shtërnguara...

Idriz Zeqiraj: Gabove, Lumir djali, Lumir kryetari!

Vlerësoj maturinë Tënde në bisedën me kreun e SBASHK-ut, përkatësisht, argatin e SHIK-ut, Rrahman Jasharaj, sepse dallonte shumë me atë të kryetarit të PDK-së, Memli Krasniqi, i cili i ftonte grevistët, për ta vazhduar dhe përshkallëzuar grevën, për rrëzimin nga pushteti të "diktatorit" Albin Kurti!...

Përparim Hysi: Harallamb Fandi - Pranverë brenda vjeshtës

Kam takuar, pas vitesh pa u parë,  me HARALLAMB FANDIN alias LAME FANDI. Të më besoni që ndjeva aq gëzim, sa gati bërtita si PUSHKINI, kur takoi NIKOLLAI GOGOLIN:"Ç'mrekulli! Sa gëzim njerëzor!". Sado që PUSHKINI qe rus dhe GOGOLI qe ukrainas, ata qenë miq që e deshën shumë njëri-tjetrin. Mallkim për ata që, këta...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora