E enjte, 06.10.2022, 06:41 PM (GMT+1)

Search by date: 9/2/2022

Fotaq Andrea: Shën Pali në Durrës

Këto ditë doli nga shtypi libri më i ri i Prof. Thanas L.Gjikës « Disa korrigjime në shënimet sqaruese dhe hartat e Dhiatës së Re ». Është libri i tij i tretë me tematikë të mirëfilltë shkencore në fushën e shpirtërores ungjillike, bazuar drejtpërdrejt te Dhiata e Re, tek ka botuar tashmë me sukses...

Dorian Koçi: Beteja e Albulenës

Në këtë kontekstin  Europian të përpjekjeve të Papa Kalistit III për organizmin e një Kryqëzate të sukseshme, Skënderbeu dhe Arbëria kishin pasur një interes maksimal për t’i pasur pjesë të rëndësishme të kësaj kryqëzate. Edhe pse Skënderbeu kishte pësuar disfatën e Beratit më 26 korrik 1455 dhe luhatjeve...

Frank Shkreli: Revista 'Life' nderon dhe kujton Nënë Terezen

Për disa ditë tani, anë e mbanë botë, përfshir këtu edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, po kujtohet jeta dhe veprimtaria e Nenë Terezës, në 25-vjetorin e shkuarjes së saj në amshim (5 Shtator, 1997). Edhe këtu në Amerikë po organizohen përkujtime dhe simpoziume të ndryshëm, në kujtim të këtij...

Leka Ndoja: 110 drejtues të Sigurimit të Shtetit që kryen krime monstruoze

Në  përkujtim të 40 vjetorit të procesit të fundit gjyqësor ndaj klerit katolik, të 29 prillit 1977 ndaj Imzot Ernest Luigj Çobës, Ipeshkvit të mbramë të Shkodrës gjatë komunizmit, dhe në përkujtim të Ipeshkvit të parë të shuguruar në demokraci nga Papa Gjon Pali II, në Shkodër më 1993 të Imzot Zef Simoni. Imzot Çoba...

Xhemal Ahmeti: Jashtë niqabi nga shkollat

Zonja shkel ligjet në fuqi dhe si e tillë nuk ka vend në shkollën publike. Niqabi është manifesti politik i një kushtetute të huaj, e cila promovon nënshtrimin total të femrës, mbylljen, izolimin dhe përjashtimin e saj nga agorat, institucionet dhe jeta kulturore e sociale. Pedagogu, pedagogia e shkollës...

Driton Gashi: Një pasurim i kujtesës sonë kolektive

„Njerëzit në Kosovë janë shumë të dashur, mikpritës dhe kanë shumë aftësi komunikimi. Më vjen keq kur lajmet nga Kosova në të shumtën e rasteve kanë një konotacion negativ“- pohon me mirësjellje Mechthild Henneke, gazetare dhe autore gjermane. Vitin e kaluar ajo botoi romanin e parë me titull „Ach, mein Kosovo“...

Fritz Radovani: Don Matish Lisna

Historia e pashkrueme e epokës ma barbare dhe kriminale që vazhdon me kenë Historia e qytetit Shkodres nga viti 1944 – 1991, asht dishmia e saktë e “komunizmit ma antinjerzor e terrorist që asht provue në një popull prej 28.000 banorësh, në Token ku shkeli Shën Pali në vitin 56 t’ Epokës së Re, dhe sot, ajo histori...

Florim Zeqa: Demokracia e kthyer në pornokraci!

Ngjarja e tmerrshme e përdhunimit të 11 vjeçares është vazhdimësi e një vargu të gjatë të përdhunimeve dhe vrasjeve misterioze të vajzave, motrave dhe nënave shqiptare në Kosovë. Dhuna në familje, kërcënimi seksual në vendet e punës dhe vendet publike është bërë dukuri shqetësuese në shtetin tonë të ri...

Kalosh Çeliku: Takimi me Zonjën Vdekje

Me Miken ulemi në rërëdallgët i sulen bregut.Shelgjet i lajnë gërshetatmë thotë: Unë i laj vargjet. Qetësi!E dëbova Nusen me poshterkë të kuqeShtoi, dikur:Po, Buçën si do ta shporrësh?Buzëqesh.Se, buçet kanë ca huqe...

Blerim Rrecaj: Vetëtima e kapur

Disi një gjendje kllapie e si përgjumshëmDitë diellfortë dhe e djersiturQielli papritmas u mërroll e u vrenjt në fytyrëNjë cikël tjetër dite në të sa ka nisur Dhe vijon kjo pasdite fundgushtiQë u hirtësua e nisi ky shiPika të rralla në fillim puthën sipërfaqetDhe bukur shpesh po i puthin tashti...

Remzi Limani: Fuqia poetike e Adelina Xhaferit

Kur lexojmë diçka të natyrshme, që në vetvete ngërthen gjuhën e pastër dhe fuqinë e fjalës poetike të ndërtuar mbi bazamentin e metaforës së kuptueshme; themi se kemi gjetur thesarin e fjalëve që pluskojnë këndshëm dhe, porsi shiu i luleve, nga buzët e njoma të poetes së re Adelina Xhaferi, rrjedhin fjalët dhe gjithë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora