E shtune, 25.09.2021, 03:39 PM (GMT+1)

Search by date: 9/2/2021

Edison Ypi: I am from Kalaja e Dodës

-Nga je ?-I am from Kalaja e Dodës.-Çfarë di për Kalanë e Dodës ?-Kalaja e Dodës, është një parajsë natyrore me njerëz energjikë, tejet punëtorë, dhe dramatikisht të varfër. Me ajër të pastër, dimër të ashpër gjysmën e vitit mbuluar nga dëbora, ujra rrjedhës, pyje dhe kullota të bukura si nëpër ëndërra. Babai im bashkë...

Emine S. Hoti: Ngjyrat zbukurojnë pikturën, si ylberi hapësirën e kaltër qiellore

Kur pashë lajmërimin për çeljen e ekspozitës figurative të bashkëkombëses sonë shqiptare, piktores së njohur dhe të talentuar Florie Lule Bajraktari, sapo gjeta rastin shkova në  ekspozitën e saj. Të them të drejtën u befasova dhe ndjeva respekt dhe emocion të pakufishëm për këtë grua të rrallë, e cila që kur ka ardhur në Suedi...

Remzi Limani: Drejt majave ku lind e bukura

Pak fjalë për poezinë e Dea Basha - Kur lexojmë për thurimat e një dashurie, tek Dea, shohim lotët, prekim lulet, venerojmë ndëshkimin dhe mbi të gjitha e admirojmë dashurinë e padjallëzuar, që mund ta ketë vetëm një shpirtbardhë...

Tomë Mrijaj: Pjetër Gjokë Dreshaj - 'Përmes vitesh…'

Botimi i çdo libri në gjuhën shqipe, është një moment gëzimi i mirëseardhur për lexuesit. Nga shfletimi i tij njihemi me detaje të përmbajtjes së veprës. Vetë titulli sinjifikativ: “Përmes vitesh…” (botuar nga Shtëpia Botuese dhe Shtypshkronja “Fiorentia”, Shkodër, 2020), me autor publiçistin dhe atdhetarin e palodhur...

Kristaq Turtulli: Atdhe, përgjysmë të kanë lënë

Kryet mbështetur në re,Më e bukura ndër shoqe je,Po pse, pse, siç ishe mbete,Gjysmë, përgjysmë Mëmëdhe?! Në kërthizë të botës je,Gjysmë yll, gjysmë zjarr rrufe.Shpatullat në gjysmë hënë,Gjysmë e përgjysmë të kanë lënë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora