E marte, 11.08.2020, 02:47 AM (GMT+1)

Search by date: 9/2/2019

Xhelal Zejneli: Shqiptarët dhe orientimi strategjik

Më 9 gusht 2019 mediumet shqiptare njoftuan se më 15 korrik të vitit në vazhdim është zhvilluar ceremonia e vendosjes së një pllake përkujtimore në një nga zonat e parkut të liqenit artificial të Tiranës. Kjo pllakë përkujtimore apo ky memorial përmban emrat e 251 të rënëve gjatë tentativës së grushtit të shtetit në Turqi që ndodhi...

Frank Shkreli: Parimet themelore të Lirisë së Fjalës

Liria e shtypit dhe e lirisë së fjalës në vëmendjen e grupit të vendeve të industrializuara G-7 javën që kaloi dhe në takimin vjetor të Asamblesë së Përgjithëshme të Kombeve të Bashkuara, këtë muaj, në Nju Jork.Javën që kaloi, përfaqsuesit më të lartë të vendeve anëtare më të ...

Gani Mehmetaj: Gjirokastra e princeshës Argjiro a Gjinokastra e Gjin Bua Shpatës?

Derisa kaptoja para gati tridhjetë vjetësh me makinën time rrafshnaltën e zhveshur nga Follorina në Janinë, pyesja vetën: nga e marrin ujin disa vendbanime me shtëpi guri në kurrizin e lartë të shkëmbit? Emrat e vendbanimeve me dolën nga mendja. Ishte udhëtimi im i parë nëpër një rrugë të vështirë për vozitje, që pak kush nga të huajt e kaptonte...

Fahri Xharra: Dëgjo o populli im!

Me mundësitë e mia e kam ndarë dhimbjen me popullin tim. Unë, duke lexuar për ne u brumosa dhe u dashurova në kombin tim sepse në momente të vështira ku shihej karakteri ynë , karakteri i vërtetë i një kombi  ne dolëm faqebardhë. Por fatkeqësisht i pava edhe të metat të cilat u paraqitën pas luftës së fundit ; disa të meta...

Prend Buzhala: Jeniçerizmi historik dhe Jeniçerizmi modern

Fjalori i shqipes kështu e përkufizon fjalën jeniçer: "JENIÇER m. sh. hist. Ushtar këmbësor i trupave të zgjedhura osmane, që ishte marrë zakonisht nga të krishterët e vendeve të pushtuara prej Turqisë ose ishte zënë rob dhe që në vogëli ishte stërvitur e përgatitur për luftë...

Blerim Rrecaj: Fatura kohe

Në një kafene me emrin e një qyteti bregdetar turistik në dy tavolina dy të moshuar shfletojnë gazetat. Pas pak u vijnë edhe kafetë e gotat me ujë, (me fatura që mund të zënë vend nën shpuzore të metalta si farë insektesh nën gurë) si për të përbirë më lehtë artikujt e kronikat që lexojnë. Në një tavolinë dy vetë bisedojnë edhe duke lëvizur duart...

Dedë Preqi: Lindja e diellit në mes territ

Kosova ishte në mes territ dhe ferrit, dhe dielli ishte rrezatim i largët për të, kur në shpirtin e saj kishte vetëm sovran të brendshëm shpirtëror dhe revulucion shpërthyes, dhe nëse e kemi e parasysh sot, duhet të përqëndrohemi në rregullat e jetës dhe kohës, sepse tregimet e tragjedive të saj nën okopimin serbo-sllav dhe më herët janë refrene ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora