E marte, 26.10.2021, 12:27 AM (GMT+1)

Search by date: 9/19/2021

Blerim Latifi: Filozofi që nuk e harroi kurrë gjuhën e babës

Kur Kongresi i Manastirit kishte vendosur që për shkrimin e gjuhës shqipe të përdorej vetëm alfabeti latin, në Stamboll kishte shpërthyer një reaksion i madh kundër këtij vendimi. Qeveria e xhonturqve kishte filluar një fushatë agresive për ta kundërshtuar alfabetin latin dhe imponimin e alfabetit arab për shqipen e shkruar...

Resmi Osmani: Një muaj në Finlandë

Njëzet e dy korrik 2021 Aeroporti “Nënë Tereza”. Mëngjes heret.  Jam nisur për në Finlandë, për te im bir, Erioni.  Megjithëse kohë pandemie, salla e pritjes është mbushur plot. Udhëtarët presin në portat e daljes.  Kaloj piken e kontrollit. Aeroplani i Lufthansës, që do të më shpjeerë transit në Frankfurt, niset në...

Florim Zeqa: Blerja e votave me “një petë lakrori” asfalt!

Dukuria e blerjes së votave me “një petë lakrori” asfalt nuk është dukuri e re, por dukuri e re është shitja e asfaltit “në të zezë” në kundërshtim me rregullat e tenderimit! Pa dyshim, çdo investim në vendet rurale është i mirëpritur nga banorët lokal, por investimet duhet të bëhen në përputhje me nevojat e qytetarëve e jo me...

Prend Buzhala: Thellësitë e introspeksionit lirik

Libri me poezi "VETULLAT E MAJËBORËS" i Mehmetali Rexhepit, e shtrin tekstin poetik me anë procedimesh metapoetike: riintepretime të lirikës autobiografike protagonistë letrarë dhe historikë, siç thuren te poezia që i prin vëllimit (Ditëlindja ime e gjashtëdhjetë e tetë) - vështrimi kah vetvetja; dhe tek dy...

Albert Zholi: Flet Jorgo Papingji

Jorgo Papingji (Vlorë, 10 qershor 1942) është një autor dhe poet shqiptar, i njohur për këngët e tij të shumta që morën pjesë në "Festivali i Këngës në RTSH".  Ai ka shkruar 5 këngë fituese në "Festivali i Këngës", njëri prej të cilave ka marrë pjesë edhe në Festivalin Evropian  në vitin 2014...

Fritz Radovani: A duhet kujtue arkitekti i madh Ludovik Zojzi?

Besoj ju ka ra në sy se me “rilindjen komuniste”, akademia HASHSH-it perditë po ujitë (gati shkrova po psh...) veprat e vyshkuna socialiste, të kufomave dhe mumjeve të “Lidhjes së Shkrimtarve dhe t’ Artistave”... Që, edhe nder foto duken si atëditë kur i kënduene Everit të ngordhun...

Atdhe Geci: Trojë e Fushës së Margëlliçit

Ti  u  xhveshe  si  thelëz e mollëspër të vrapuar  me  ajrin dhe erënhijet e natës  i  çave për pak hënëpër pak  yje  e  për  pak përqafimZemër, jemi në të njëjtën kohë tëjetës sonë, e  në  të njëjtën rendjeHëna  me  kitare na shfaqej kudoajo ishte varsja në  një nate ipeshDashuria  në  netë të nxehta vere...

Sevdail Hyseni: Këshilltari

N’maje të bjeshkësNdodhej një fshat,Ku krahas burravePunonin dhe gratë! Mes hallesh t’shumtaKishin një kësodore,Si ta ndërronin llojinE lopëve qumështore! U mblodhën burratTe Logu në Vrik,Vendosën në fshatTa sjellin një bik...

Dedë Preqi: Qëndresa e nënlokeve tona

Edhe palët e saj  trëndën në thellësiKur i nxjerr ofshet e dhimbjeve të ashtitZëri i klithmave thërret n’përmbytjeSytë e nënëlokeve vërbohen në pritje. Hapu tokë palë palë deri në fshehtësiLiroj ata zogj nga vetmia në errësirëPse u ke vënë peshë engjëjve të perëndisëE  mbi kockat e tyre korbat ia thojnë dollisë...

Përparim Hysi: Arjana Fetahu - Sa do të doja...

Librin me poezi "Sa do të doja..." të ARJANA FETAHU (GABA), ma dhuroi miku im  ALBERT ZHOLI. Ky mik i krijuesëve (S'dihet numri i atyre që ka promovuar), ma dhuroi dhe më ka bërë ftesë nominale për promovimin e autores nga dyjavëshi i parë i tetorit dhe, për"të paguar disi taksën e dhurimit", do mundohem...

Konkurs ‘’Korridori Adriatik-Alpe’’

“Gazeta e Alpeve”- gazetë Rajonale-PanShqiptare-NdërBallkanike (Shqipëri-Kosovë-Mali i Zi-Sanxhak-Lugina e Preshevës-Maqedoni e Veriut), në kuadrin e “Takimi i Shkodrës, 2021”, shpall:KONKURSIN“KORRIDORI ADRIATIK-ALPE”(Rruga Bregdrinase Gjakovë-Fierzë-Shkodër)...

Fahri Xharra: Serbët në Shqipëri?

(Vuçiqi paska urdhëruar: aty ku ka serbë të ngrihet flamuri i Serbisë “ Dhe ja  ku jemi me “Ballkanin e Hapur” – S`ka besë te serbi , na  thoshin të parët ) (Nuk ka serbë në Shqipëri, ka politikan të shitur)Përpjekja e palodhshme e qarqeve te ndryshme për njollosjen e figurave tona kombëtare është e...

Konferencë shkencore: Zejtaria dhe Tregtia

Shoqata për Trashëgimi dhe  Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës, me seli në  PreshevëO R G A N I Z O NKonferencë shkencore, me temë : "ZEJTARIA DHE TREGTIA NË LUGINË TË PRESHEVËS DHE NË VISET SHQIPTARE"Nëntemat:-Fillet e zejtarisë dhe tregtisë....
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora