E enjte, 06.10.2022, 07:24 PM (GMT+1)

Search by date: 9/18/2022

Blerim Latifi: Paradokse shqiptare

Në këtë fotografi të vjetër është Bedri Gjinaj me familjen e tij. Bedriu ishte nga Mitrovica. Ishte mësues dhe patriot me kulturë të lartë. Shkruante edhe poezi. Në janarin e vitit 1945 ai arrestohet nga OZNA dhe torturohet mizorisht deri në vdekje në burgun e Prishtinës. Bashkë me trupin komunistët ia zhdukën edhe fletoret letrare...

Gani Mehmetaj: Islami agresiv ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Serbinë

Kohë më parë tri bashkësitë islame të Serbisë, Maqedonisë e Luginës së Preshevës u takuan në Beograd për të marr këshilla veprimi kundër shqiptarëve. Hoxhallarët e Preshevës janë të përkëdhelurit e presidentit serb, bedel të BIK-ut, por shqiptarët nuk duhet të marrin model këta të shkombëtarizuar...

Fritz Radovani: Zamak i Flamurit Gjergj Kastriotit Skenderbeut

Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me Shqiponjen dykrenare dhe identitetin e vet si Shtet Europjan. Po, janë Zamakët e Tij, që dhane jetën per “Atdhe e Fé”!Ishte shpata dhe ajo perkrenare që perjetsuen në Trojet tona Ilire emnin Shqiptar. Ishin Shqiptarët që pa iu tutë...

Kadri Tarelli: Drejtori që i përjetoi të dy kohët

Kohë më parë, miku im Besim Dema, koleg mësues e drejtues shkolle për rreth 47 vite në arsim, më dhuroi librin e tij të fundit, “Në puhitë e jetës”. Të them të drejtën nuk e kisha lexuar, sepse titulli më mashtroi, duke më shtyrë të mendoj, se drejtor Besimit i paska shkuar jeta vaj, pa andralla të mëdha. Thjesht e paska kaluar e shijuar jetën...

Agim Sylejmani: Gra e vajza shqiptare ndërgjegjësohuni!

Kjo vajzë 22 vjeçare është vrarë në Iran nga rojet policore të kujdestarisë që mbikqyrin bartjen e shamisë në vende publike.Le të shërbejë ky rast për gratë dhe vajzat shqiptare të Kosovës se çfarë e pret atë me iniciativën për ta futur shaminë nëpër shkollat tona...

Dorian Koçi: Modernizimi i shoqërisë shqiptare 1916-1939

Periudha e Luftës së Madhe në Shqipëri paradoksialisht nga sa është shkruar si një periudhë pushtimi krijoi përmasat e futjes së territorit shqiptar në një stad zhvillimi dhe urbanizimi. Pikësëpari u hodhën themelet për një rrjet arsimor në gjuhën shqipe çka solli në shpërhapjen dhe forcimin e ndjenjës kombëtare tek të gjithë shtresat e shoqërisë...

Albert Vataj: Seneca na këshillon

Dy mijëvjeçarë përpara se të shpikte koncepti klinik i ankthit, (Ndjenjë e rëndë ndrydhëse, shtypëse; shqetësim i madh për fatin e dikujt ose për fundin e diçkaje.) filozofi i madh romak, stoiku Seneca (rreth 4 pes–65 pas Krishtit) ofroi një ilaç të përjetshëm për këtë ngërç elementar njerëzor në...

Ndue Dedaj: Shuplakat e Narçizit

Ngado që shkoj, udha më bëhet fushë me lule, edhe kur është asfalt... Nuk e di se çfarë ndjesie është kjo. Dhe nuk është se rrugët tona janë aq të mira, sa me të dal dhe në ëndërr. Më kujtohet gjyshja ime, pastë dritë, ndonjëherë kur zëmërohej me ndokënd, i thoshte “t’u baftë udha sapue”. Po ajo e kishte për ata që iu kishte marrë kryet erë...

Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” në Bronx filloi vitin akademik

Në një ditë të dielltë që të lëbyrte sytë mësues, prindër, gjyshër, nxënës u mbodhën të gëzuar grup-grupe para shkollës për të filluar orët e mësimit shqip, në mjediset e Qendrës “Illyria” siguruar nga z.Mark Gjonaj “Nderi i Kombit”. Në hyrje të shkollës para banderolës ishin varur tullumbacet me...

Kastriot Dervishi: Beso Gega dhe “dita e parë e lirisë”

Kur Gjirokastra “u çlirua” më 18.9.1944 gjëja që parë që kërkuan komunistët të bënin ishte arrestimi i kryetarit të bashkisë, farmacistit Beso Gega, të cilin e gjetën në banesë. Pas disa ditësh mësuan se i kërkuari ndodhej në shtëpinë e Mehmet Dervishit. Atë natë, më 23.9.1944, Beso Gega u...

Sevdail Hyseni: Peshku i artë

Shqiptari dhe serbiDy fqinj kapedanë,Dalin për t´peshkuarN´Liqenin Ujman. Mirëpo, me siç thonëÇdo kujt s´i ecë zari,Nën një kulm jetojnëQari dhe zarari! Hidhet grepi n´ujëShqiptari me fat,Pa prit e kujtuarZë peshkun e artë!...

Atdhe Geci: Dita e emrit tënd

Çamëri, të  dielen  e Zeusit  je lindurnga fara e shenjtë  e shqipeve antikeasgjë nga ajo kohë  nuk kam harresëje harta, je koha, pika  e  gjakut tonë.Pyes, në cilën kohë  don të betohesh,në atë të pellazgëve, ilirve, epirotëveapo në thesaret e Zeusit dhe të Pirros.Çamëri, mjaft  ke  heshtur  si  patate...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora