E enjte, 06.10.2022, 06:06 PM (GMT+1)

Search by date: 9/17/2022

Sinan Gashi: Personalitete të huaja adhurues të shqiptarëve

Është një numër i madh i personaliteteve me emër në kulturën, artin dhe shkencën botërore që kanë shkruar, kanë botuar apo kanë pikturuar për shqiptarët, përkatësisht shqiptarët, sa duke u mahnitur pas atyre njerëzve të një kombi të lashtë, e tepër specifik gjatë historisë së mbijetimit të tyre...

Qëndresë Halili: Femra doni! Femra guxoni! Femra jetoni!

Amerika, duke mos perfshire asnjehere ketu  atdhedashurine e Kosoves, qe nuk krahasohet me asgje e asnje vend tjeter, Amerika asht vendi ma i bekuar ne Bote! E them kete me gjithe dashurine e vertetesine e zemres sime, Sepse mua personalisht me ka japur krejt ato qe kam kerkuar deri me tash, gjersa vazhdimisht po punoj ne...

Dorian Koçi: Opera "Skënderbeu" e Vivaldit

Lista e kompozimeve rralla të kryera nga Antonio Vivaldi përfshin dhe operën "Skënderbeu". Shfaqja e parë e kësaj opere u realizua në Teatro de la Pergola në Firence të Italisë më 22 qershor 1718. Ajo përuroi rihapjen për publikun të këtij teatri. Libreti u shkrua nga Antonio Salvi, libretisti i preferuar i Dukës së...

Kalosh Çeliku: Plaga e dhjetë me Hënën

Në shtëpinë tonë kurrë! Edhe sotNuk është mbajtur Zi. Heu!Edhe kur ramë në luftë. JetëNjëherë lindet. Njëherë vdiset.Edhe pse: Unë linda dy herëDhe, njëherë vdiqa. Nuk e di Imzot!Edhe sa herë do të vdes. Ringjallem:Në prehërin e Cucës Boheme. Nën RrapMe dy shtamaverë. E një qiri mbi kokë...

Florim Zeqa: Greva e kthyer në kauzë politike!

Të dashur lexues, javëve dhe ditëve të fundit jeni dëshmitarë të shpalosjes së iniciativës time të quajtur ADN apo Alternativa Demokratike për Ndryshim, si alternativa e vetme për të dalur nga çarku i mbyllur në të cilën e kanë futur Kosovën politikanët e papërgjegjshëm, përfshirë të gjithë ata që atdheun e tyre të lirë e trajtuan si plaçkë lufte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora