E premte, 21.02.2020, 01:22 PM (GMT)

Search by date: 9/16/2019

Frank Shkreli: Demokracia nuk pret - Roli i Shoqërisë Civile

Ashtu si çdo vit edhe sivjet me 15 shtator, bota shënoi Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë.  Dita Ndërkombëtare e Demokracisë, e përcaktuar si e tillë më 2007-n me një rezolutë nga Asamblea e Përgjithëshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, (OKB) me qëllim që të promovohen dhe të zbatohen parimet e demokracisë...

Fatmire Duraku: Pavdekësia e një ëndrre e imagjinate të dashurisë

Libri me poezi  “Darka për dy vetë” i autorit Nexhat Halimit, i sapo botuar,  ngërthen në vete njëqind e pesëdhjetë e nëntë tekste lirike dhe ndahet në shtatë cikle. Secili cikël ndërlidhet me tjetrin paraprak dhe  frymon artistikisht veç e veç me miniatura  të veçanta, të cilat në fund e përbëjnë një histori tronditëse dashurie...

Resmi Osmani: Lulja e Arbërit

Në pallatin mbretëror të Napolit,  në  paradhomën e buduarit të mbretëreshës së dy Siçilive,  Giovanna di Aragona,  ditën e epifanisë ,  prisnin kush më këmbë e kush ulur , që të dilte hirësia e saj për ta përcjellë ne katedralen e Shen Marisë,  ku bashkë me mbretin Ferdinand do të merrnin pjesë në faljen e meshës së shenjtë...

Fritz Radovani: Telegram nga Parisi, At Fishta

1919 – 1922 Kjo ishte Shqipnia! E dalun nga kthetrat turke në 1912, pa kalue as dhjetë vjetë kishte në Paris një  Delegacion me Kryetar Imz. Luigj Bumçi e, Sekretar At Fishta, që komunikonin me të gjithë delegacionet e Botës, pa pasë nevojë per perkthyes!1919 – 1924 Asht periudha ma brilante e pjesmarrjes At Gjergj Fishtës ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese