E enjte, 06.10.2022, 05:53 PM (GMT+1)

Search by date: 9/15/2022

Visar Zhiti: Si e vranë shkencëtaren Sabiha Kasimati

Më 19 shkurt të vitit 1951, në orën 18.00, në hyrje të Ambasadës së Bashkimit Sovjetik në Tiranë plasi një si bombë artizanale, ca dinamit në një gazetë, që nuk vrau kurrkënd dhe nuk dëmtoi asgjë, mbase theu ndonjë xham dritareje, jo syzesh. ​Dhe me porosi të drejtpërdrejt të shokut Enver...

Albert Zholi: Dr. Vladimir Mici - Nafta, është gjaku i ekonomisë

- Ndikimi i çmimit të naftës brut është mjaft i fortë po të kemi parasysh që nafta brut përbën 80% të kostos së prodhimit të nënprodukteve të saj-Çdo rritje çmimi e naftës brut ndikon në rritjen e çmimeve si çeliku, alumini, energjia elektrike, prodhimi i letrës, produktet me bazë nafte- Nafta, është...

Albert Vataj: Oriana Fallaci - Gruaja që guxoi, gazetarja që bëri epokë

Koha, por më shumë se koha, ajo e cila na përballi me zhbërjen e çdoditshme të misionarëve të fjalës së lirë, atyre që u bënë syri dhe zëri i të vërtetës, mitin Oriana Fallaci e shndërron në legjendë, e mbështjell me një tis idilik, e ngriti aq lart sa nuk mund ta mbërrijë vetëm lutja dhe shpreszhbërja...

Ramush Haradinaj: Energjia, kjo plagë e pashërueshme e Kosovës!

Në shtatorin e vitit 2017, gjendja elektro-energjetike ne Kosovë, ishte katastrofike. Më e vështirë se sa që është aktualisht. Kishin shteruar rezervat e thëngjillit dhe eskavatorët nuk gërmonin më. Termocentralet e Kosovës nuk prodhonin rrymë e Kosova shpenzonte miliona euro duke mos prodhuar e duke e blerë rrymë...

Blerim Latifi: 'Krejt mendimi perëndimor është veç një fusnotë e Platonit'

Prej se shtetet dhe ekonomitë janë digjitalizuar, një lloj i ri i krimeve është shfaqur: krimi kibernetik. Kibernetika është dituri e re teknologjike, por si term dhe koncept është shumë i vjetër. Është vetë Platoni që e sajoi atë në veprën e tij "Shteti".Në librin e gjashtë të kësaj vepre Platoni flet për artin e qeverisjes...

Florim Zeqa: Vullneti i sovranit i shenjtë dhe i patjetërsueshëm!

Alternativa është gjendje e krijuar kur duhet të zgjedhim njërën nga dy mundësitë e ecjes përpara apo opcion i kundërt i gjendjes aktuale. Gjendja aktuale politike dhe alternativa e ofruar nga ana ime janë dy opcione të kundërta, pra e kundërshtojnë njëra-tjetrën...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora