E shtune, 25.09.2021, 05:30 PM (GMT+1)

Search by date: 9/14/2021

Pal Neçaj: Dy fjalë zemre

Miku im Zeqir!Duke kujtuar se si sot një vit më parë, bashkëshortja juaj e dashur dhe si motër e ime e paharruar SABRIE LUSHAJ u nda nga jeta, po ju shkruaj dy fjalë që m'i thotë zemra. E kam të qart se ky vit  pa Sabrien tënde shëjtore, me zemer të madhe dhe shpirt njerëzor të veçantë, për ju, ka qën shumë...

Frank Shkreli: Iris Halili - Lideri nuk lind… bëhet

Kohë më parë, studiuesja dhe autorja Iris Halili pati mirësinë të më dërgonte librin e saj të fundit, “Lideri nuk lind…Bëhet”.  Është një libër doracak për të gjithë ata lexues që duan të kuptojnë më mirë “tiparet dhe cilësitë e lindura apo të fituara të liderëve.”  Duke patur parasysh historinë e liderve modernë shqiptarë...

Fritz Radovani: Shkodra nuk don histori fallco!

Kam njoftë në vitin 1956 Prof. Kol Alimhillin, i cili më thonte atëherë se: “Në sistemin komunist, profesorët e vërtetë përfundojnë në burg, kur dalin nga burgu, po dolën, shkojnë hamaj e fshesaxhijë, ndërsa, hamajtë e fshesaxhijtë e vërtetë drejtojnë shtetin.” (Shkoder, 1958). Ndoshta, sot kjo asht arsyeja që vazhdojmë mos...

Nikë Gashaj: Jovan Baleviq (1728-1769)

Jovan Baleviq, shqiptar, lindi më 1728 në Pelev Brijeg- Bratonozhiqi, afër Podgoricës, Mali i Zi.  Jovan Baleviqi, si fëmijë nga Mali i Zi mbërrijti në Bosnjë përmes qendrave të atëhershme kulturore të Austro-Hungarisë, Karllovcit të Sremit, Temishvarit, e cila u quajt Vjena e vogël për shkak të arqitekturës...

Ndue Ukaj: Miqtë t'i ruajmë si sytë e ballit

Një udhëheqës i mirë kurrë s' mund të jetë ai që grindjet dhe konfiktet i ka parime të punës e të veprimit politik. Sidomos kjo vlen për vende të vogla. Në rastin tonë, ndërkaq, logjika e veprimeve të tillë politik mund të jetë fatale.E mjerisht, Kosova sot ka në krye...

Mevlud Buci: Martir lirie

Kushtuar dëshmorit të armës së policisë, nipit të Doçit të trimërisë, Marka Ndrec Vladit, Nderi i Lurës, ish-punonjës i policisë në organet e Sigurisë në Dibër dhe krahinën e Selishtës, burrë i urtësisë dhe vëllazërimit midis feve...

Dedë Preqi: Kryeministri mbledh bërllokun në parlament

Kryeministri i Shqiprisë, Edi Rama, bënë një gjest që e bënë kureshtar gjithë publikun ta shikojë me vëmendje, ndoshta të pa parë ndonjëherë në rajon, ai paraqitët edhe një xhentelment, duke mbledhur bërllokun në Parlament, copat e letrave që i grisin gjatë votimit deputetetët e PDSH, të cilët nuk pajtohen me zgjedhjen e...

Jusuf Zenunaj: Nuk mund të hesht

Më thonë Hanko halla,që flet pa ia nda,nuk mund të hesht,në ç'shkallë keni ra ?!Mashtroheni  në premtime,për dosjet mashturesesikur dasma në ëndërrte Molla e Kuqe !...

Albert Zholi: Alida Hisku - Artistët, ata janë ndërgjegja e kombit

Sa herë e ftojnë në aktivitete Alida Hisku dhe pse 32 vjet në Gjermani nuk heziton të vijë. Edhe këtë radhë situata e Pandemisë nuk e pengoi të jetë pranë eventit “Festa e Këngës Shqiptare” të organizuar nga Gjergj Leka. Ky Festival në të dy vitet solli një lloj tjetër organizmi dhe  konceptimi. Ishtë një concert jashtë klisheve...

Përparim Hysi: Një poete e "skllavëruar" nga poezia

BAJAME HOXHA (ÇELIKU) ka profilin  e vetë si krijuese në LETËRSINË SHQIPE. Lëvron dhe prozën dhe poezinë.DHe në të dy fushat:si në prozë e poezi,është cilësore. Njëkohësisht,ajo në krijimtarinë e saj,ka një vend të veçantë për letërsinë fëminore, Në këtë fushë shquhet,nëna e dhimbshme dhe...

Sevdail Hyseni: Dozat vaksinore

Kur morëm vaksinënTë parën me rend,Sa fort që u gëzuamNuk e merr me mend! Mirëpo, kjo “Korona”Na qenka tinëzare,-Si shurra e pulësNuk na duket fare...

Eshref Ymeri: Një editorial mbresëlënës i Prof.dr. Fatmir Terziut

E lexova me shumë kërshëri editorialin tuaj të shkëlqyer, me titull “U mbyll një kapitull i historisë së PD-së”. Sigurisht, me shumë kërshëri, por edhe me shumë trishtim për të vërtetat dëshpëruese që ju shpalosni aty me nuhatjen e një vizionari mendjehollë. Ju, me shumë të drejtë, citoni “Freedom House”, që, tre vjet më parë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora