E diele, 27.09.2020, 02:48 AM (GMT+1)

Search by date: 9/14/2020

Eduard M. Dilo: Deshmoret e Gerhotit, Deshmore te Kombit

Eshte fatkeqesi e madhe qe ne historine tone shekullore, tradhetia per njeri-tjetrin na ka shoqeruar hap mbas hapi.E tradhetuan Gjergj Kastriotin, tradhetuan e tradhetuan tere keto kohe te historise sone  Kombetare, edhe Familjen Jashari ne ditet tona e masakroi tradhetia...

Gani Mehmetaj: Rabini dhe hoxha i katundit

Ta vesh si të barabartë në një  në debat televiziv një hoxhë katundi  me një rabin është ta fyesh në inteligjencë opinionin publik shqiptarë.  Këtë e bëri një televizion i yni këto ditë. Dhe s'ke ç'presish më shumë prej këtij televizioni.Rabinët lexojnë aq shumë, përsiasin...

Kalosh Çeliku: Dimri s'vjen me lule

Dimrakeqi me shkop në dorëTak - taaak, troket në derë.Veriu fryn, jashtë bie borëBilbili thërret një pranverë.Që, e presim me vite e viteSiç pret lulja një rreze drite. Zjarri ndizet, ndizet me flakëShkollarët rrinë zgjuar mbi libër.Djepin e përkund një...

Edison Ypi: Leka Kulo

Pas një dite të lodhëshme gjatë së cilës për fat të keq nuk mundi të vjedhë asnjë Lek dhe nuk arriti të lëpijë asnjë Kulo, Leka Kulo u shtri të flinte. Në mendje i rrotulloheshin gjithato mendime për Shqipërinë, shqiptarët, hallet e tyre. Nisi të llafosej me veten;Së bashku këtu...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora