E enjte, 20.02.2020, 12:08 AM (GMT)

Search by date: 9/14/2019

Elvi Sidheri: Panairi i pafytyrësisë

Në botën e sotme, ku shpesh të duket sikur 2+2 nuk bëjnë më thjesht 4, por një çfarëdo numri tjetër i pasaktë matematikisht, por në rregull sipas perceptimit të devijuar anormal të realitetit që ofrojnë mediat apo mendjet e ashtuquajtura “të ndritura”, të fryra e himnizuara nga establishmenti mediatik, kulturor e...

Xhelal Zejneli: Kryetarit të Misionit të Republikës Çeke në Kosovë

Midis tyre ka edhe turistë nga Çekia mike.  Ashtu si turistët e vendeve të ndryshme të botës, edhe vizituesit e shtetit Tuaj, për vendin e Gjergj Kastriotit shprehen me fjalët më të mira. Të gjithë njëzëri, janë të impresionuar me mikpritjen dhe me bujarinë e popullit të Nënë Terezës...

Zymer Mehani: Fitimi i luftës me armë nuk do të thotë edhe mbarim i saj

Fitimi i luftës me armë nuk do të thotë edhe mbarim i saj, ngase atë që është fituar në front, mund ta humbasim në tavolinë. Pas pushimit të armëve dhe arritjes së paqes, lufta s'pushon e tëra, por ajo ndërron formë dhe zhvillohet me mjete të tjera....e kjo shpeshherë lidhet edhe me sakrifica dhe punë të...

Fritz Radovani: Kultura asht shpirti i qytetnimit!

Asht fjala per atë kulturë e qytetnim të qytetit të Shkodres, që punohet me e zhdukë...Per gjithshka asht ba dhe vazhdohet me u ba edhe sot dishmojnë dy Çinarët e Rrëmajit!Çinarët e Zef Zorbës janë shekullor, po memorien e kanë të feskët si uji i Kirit që   kalon aty pranë, dhe nder gurt’ e Zallit tij deri dje si ...

Albert Zholi: Servet Tartari - Libri, pushteti më bujar

Thuhet se një libër është një histori për mendjen, ndërsa një këngë është një histori për shpirtin. Apo “Miq të mirë, libra të mirë dhe një ndërgjegje të fjetur: Kjo është jeta ideale”. Leximi i një libri ka qenë në të gjitha kohërat dhe në të gjitha moshat një burim i dijes, i lumturisë, i kënaqësisë dhe...

Nexhat Halimi: E ngjashme me flutur

i njëjtë zog vjen me shpirtin tënd qiellite deti shtrirë në bunacë zgjohet dhembjeshumbin shegat ullinjtë e vjetër e bie shie ndërpres leximin e librit hark e qaje mendja më bredh mjegullës në vetmi shkoj dhe vij pa fund dritëhijes së ujit...

Dedë Preqi : Papa Françesku nuk bie pre e shantazheve të Serbisë

Nëse bota përceptohet sipas sipas shpirtit të vrazhdë dhe vullnetit fanatik, apo të një kryeneqësie të egër njerëzore, e tërë bota do të ishte jo e lirë, jo demokratike, por e dhunshme dhe tragjike, dhe do të kishte frikë në çdo kohë nga rreziku dhe nga nënvlera, që do ta ...

Qazim Shehu: Dibër e Madhe

Sa herë udhëtova drejt teje me ëndrra,Me një libër të Stërmillit, moj Dibër,Po ti je më e Madhe se ç`ka libri brenda,Historinë tënde s`e nxë asnjë libër. Ti s`ishe kaq e bukur sa atëhere,Në breg të Drinit i shtrin këmbëtMbi fytyrë mban një vijë të prerë...

Florim Zeqa: Zgjedhjet, mes manipulimit dhe zhgënjimeve të mëdha!

Të gjitha pushtetet e pasluftës, e në veçanti këto të pas pavarësisë, më shumë kanë punuar për realizmin e interesave personale të grupeve të interesit të politikës sesa për realizmin e interesave të qytetarëve, të cilat e udhëhoqën shtetin me krim të organizuar dhe korrupsion të palejueshëm për standardet e shteteve demokratike...

Kalosh Çeliku: Punemadhe sot më do vera dhe gratë e mia besnike

Policia e Shtetit “përbashkët”. E diEdhe, partizanët e partive politike, me:Një krah bar në grazhd. Një torbë taxhi.Tinëz, më ndjekin në Tavernë. ÇarshiNën hije Rrapi. Oh, çfarë përkujdesie?!Krahpërkrahu me Hoxhën e AllahutPesë “vakte” në xhami. Tespi “kuqezi...

Sevdail Hyseni: Marshi elektoral

Akoma pa filluar si duhet fushata zyrtare,Shpërthejnë furishëm premtimet shqiptare! Në vend që të shfaqet programi zgjedhor,Shqipet kacafyten si në filma horror! Nëpër gazeta, portale e servise publike,Përplasen për poena të lirë politike...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese